Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volnomyšlenkáři do zpravodajství ČT nepatří, nejlépe je sebrat se a jít. Z Jolany Voldánové je svobodná motorkářka. O kom se mluví

03.08.2023
Volnomyšlenkáři do zpravodajství ČT nepatří, nejlépe je sebrat se a jít. Z Jolany Voldánové je svobodná motorkářka. O kom se mluví

Foto: Se svolením Jolana Voldánová (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Jolana Voldánová, jak se sama prezentuje na sociálních sítích

O lidech ze zpravodajství a publicistiky České televize se teď hodně mluví. Přichází nový ředitel a je jasné, že někteří zdánlivě neohrozitelní lidé ohroženi jsou. Není lepší to vyřešit tak, jak to udělala před deseti lety Jolana Voldánová?

Byla moderátorkou zpravodajství a Česká televize si ji hýčkala, protože byla nejen skvělá profesionálka, ale měla i to něco navíc, co člověk buď má, nebo nemá – půvab a charisma, které z ní přes obrazovku k divákům přímo plálo, takže ji bez výjimky měli rádi. To některé tváře zpravodajství o sobě říct nemohou. Je to dávno, co třeba Václav Moravec svěžím, mladistvě razantním moderováním okouzloval diváky, takže sbíral ceny popularity TýTý. Dnes se víc probírá jeho příliš vysoký plat a diváci ho na sítích osočují ze sebestřednosti a zaujatosti. Někdo ovšem nevidí, nebo nechce vidět, že je čas odejít. Že tím škodí jen sám sobě, si vůbec neuvědomuje. Protože až jednou z obrazovky zmizí, neštěkne po takových lidech pes, zatímco Jolana Voldánová i po deseti letech sklízí od veřejnosti lajky, kdykoliv se objeví.

 

Odchod se vší parádou

Jolana Voldánová své rozhodnutí odejít z České televize dlouho tajila i před nejbližšími spolupracovníky. Pak jednoho dne vše oznámila v přímém přenosu a způsobila tím pěkný poprask. Pokud se chtěla vyhnout tomu, aby byla přemlouvána nadřízenými, nevyhnula se tomu, aby ji přemlouvali diváci. Jenže byla neoblomná a svou věcí si byla jistá: „Po řadě let v televizi jsem dospěla k závěru, že jsem daleko větší volnomyšlenkář, než jsem si myslela, a že nějaká pravidla, která mě chtějí svázat, od určité doby nebo od určitého věku už to nemíním a nehodlám akceptovat, protože mě to vnitřně ničí,“ přiznala moderátorka v rozhovoru na DVTV. Bylo jí tehdy čtyřiačtyřicet a důležitější než pevný plat a divácká popularita pro ni bylo osvobodit se od mantinelů, které byly v Událostech pro ni příliš vysoké a nedaly se obejít ani přeskočit. 

Pár moderátorských návratů

Zpravodajství si Jolana Voldánová zakázala, nechala se ale v roce 2018 přemluvit k moderování několika dílů publicistického pořadu Otisky doby. V něm autoři upozorňovali na problémy s exekucemi, nuzné živoření důchodců s nízkými penzemi, potíže samoživitelů žijících pod hranicí životního minima a mnoha dalšími, dlouhodobými a neřešenými, problémy Česka. Tady zkrátka Jolana Voldánová dostala možnost prezentovat témata, která ve zpravodajství padala pod stůl, a tak nabídku přijala. „Dokumentární část vypráví často velmi emotivní a silné příběhy lidí. Doplněna je proto pouze stručnými fakty, a není zatížena názory politiků ani odborníků. Ti se k tématu vyjádří následně. V diskusi ve studiu se budu bavit s lidmi, kteří nejenže mají k tématu co říct, ale mohli by dokonce v mnoha případech nabídnout řešení,“ řekla tehdy na okraj tohoto pořadu. „Některé věci má smysl si připomínat a říkat, že opravdu není normální, aby stát, respektive zodpovědné úřady, pořád strkaly hlavu do písku,“ dodala. Pořad ovšem neměl dlouhý život, možná právě proto, že otvíral až příliš nepopulární témata.

Pak se Jolana Voldánová stala tváří a mluvčí kampaně Sčítání lidu 2021. Letošní rok jí pak přinesl úctyhodné místo ředitelky Nadace Charta 77 a z obrazovky se rozhodla zmizet nadobro.

 

V roce 2021 moderovala Febiofest

Babička na těžkém stroji

Některé věci by od elegantní moderátorky nikdo nečekal. Například to, že se z ní stala motorkářka. „Před čtyřmi lety jsem si udělala papíry na velkou motorku. To jsem překvapila velmi sama sebe. Třeba ještě před pěti lety, kdyby se mě někdo zeptal, jestli nechci přesednout z auta na motorku, tak bych řekla v žádném případě, toho já se strašně bojím. Byla to taková náhoda,“ prozradila na DVTV. Nechala se inspirovat manželem, který si udělal řidičský průkaz na motorku také až v 50 letech, společně se tak dostali do motorkářské komunity a ta Jolanu natolik nadchla, že začala jezdit na vlastním stroji. Svérázný svět motorkářů zřejmě Jolaně Voldánové vyhovuje. Určitě se v něm cítí volně a svobodně. Užívat si chvíle s větrem ve tváři zkrátka dnes může i dáma důstojného věku, i když už je babička. Syn Vojta se totiž v březnu oženil a v červnu se mu narodil syn Matěj. Vojta se tím pochlubil na Instagramu, kde ukázal krásnou fotku se svou ženou Kamilou a miminkem v náručí. A novopečená babička také nechybí, ale naopak stojí vedle své snachy, objímá ji a je očividně na svou rodinu pyšná. 

Zdroj: Blesk, ČT, DVTV, Wikipedie

 

 

Vložil: Ela Nováková