Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zálohovací šaškárna s PET lahvemi. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.08.2023
Zálohovací šaškárna s PET lahvemi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pet lahev jako zátiší

Zavedli jsme fungující systém recyklace PET lahví, většina lidí si zvykla na žluté kontejnery a třídí. Systém stál miliardy korun, funguje. Pro obce se žluté kontejnery staly sice nevelkou, ale jistou položkou v obecní kase. Z PET lahví se stala obchodovatelná komodita, na které obce vydělávaly. Takže když člověk v Horní Dolní nesl pytel s plasty do žlutého kontejneru, dělal tak s vědomím, že vlastně pomáhá vlastní obci. To teď zrušíme, rozkopeme a naženeme lidi do ještě většího krysího závodu. A obce přijdou zkrátka, veškerý zisk inkasuje podle předběžných návrhů univerzální a monopolní operátor.

Nyní je výběr recyklačního materiálu krásně decentralizovaný. Obchodovatelný odpad přinášel zisk tam, kde byl vytvořen. V malé obci, ve městě. To se zálohováním skončí. Na každou PET lahev se uvalí zálohovací poplatek ve výši čtyř až pěti korun. Čímž nápoje zvýší svou cenu. K tomu přibude nepohodlí s tím, že lahve musí být v původním tvaru, takže kdo je chce vrátit, nesmí je nijak mačkat ani lisovat. Obaly také musí mít čitelnou etiketu s čárovým kódem.

To samé se pak bude dít s nápojovými plechovkami. K něčemu se přiznám. Jsem trochu třídící pošuk. V jedné místnosti mám šest pytlů, do kterých rodina střádá bordel, jenž pak odnášíme do kontejnerů. Před rokem nám naše obec donesla tu radost, že přistavila i kontejner na plechovky. Další kontejner, který obci vydělá trochu drobných na provoz. Nádhera. Jakmile jdu po venku a spatřím plast nebo plechovku, sehnu se a nález putuje na recyklaci do kontejneru. PETky i plechovky jsou tradičně pomačkané, pro znovupoužití nepoužitelné.

Podle statistického úřadu třídí 75 % obyvatel ČR. Jsme tak prakticky na světovém vrcholu v třídění u domácností (nemluvím o tom, jak se následně zpracuje vytříděný odpad, tam už kulháme na obě nohy, ale na tom domácnosti skutečně nenesou vinu). Pokud se přestanou třídit v domácnostech PET lahve a začnou se nosit zpátky do obchodů, přijde problém s tříděním ostatního, většinou drobného plastu (který se také na skládkách tak rád mění na mikroplast). Kolik lidí se na to vykašle? Nesníží se tak množství tříděného odpadu? Jsem si tím jist.

Pak je tu operátor na státní úrovni, který to má vše řídit a podle nynějších úvah kasírovat veškeré zisky. A to včetně zisků z PET lahví, které sice budou nakoupené, ale nikdo je nevrátí do oběhu. Záloha prostě propadne operátorovi. Operátor bude samozřejmě pragocentricky dlít svým pozadím v Praze, zisky se tedy budou opět stahovat do Prahy, z regionů, z obcí, z malých měst. Stejně „centristický“ pak může být dopad takového zálohování. Vesnické a malé obchody nebudou vybavené zálohovacím automatem. Ten si budou moci dovolit jen korporátní supermarkety, které v drtivé, až ostudně drtivé většině říkají pane zahraničním majitelům. A těm to začne nahrávat nové zákazníky. Protože ten, který pojede vrátit PET lahev, ten také nakoupí. A nenakoupí u malého obchodníka, ale u zahraničního korporátu.

Sám pro sebe si tiše konstatuji, že je celá ta šaškárna se zálohováním PET lahví a nápojových plechovek jen zlodějina. Navíc zlodějina, která ve výsledku zhorší třídění u domácností. Takže zlodějina s negativním dopadem na ekologii a životní prostředí.

Jak to řešit jinak? Zavést systém zálohování PET lahví bude určitě stát další miliardy korun. Nebylo by daleko, daleko, ale daleko lepší, kdybychom za ty peníze výrazně zlepšili následnou recyklaci, aby plasty nekončily ve spalovnách nebo na smetištích? Kromě dalšího, zcela recyklovat plasty neumíme a kdybychom uměli, tak je ho tolik, že bychom to stejně kapacitně nezvládli. Nebylo by tedy daleko ekologičtější a výhodnější, kdybychom přešli na sklo, které umíme recyklovat ze 100 % a nikde by nenastaly žádné výrazné problémy? Naopak, podpořil by se tím český sklářský průmysl. Což snad není nic proti ničemu. A ekologický dopad skláren? Ten by byl bohatě vyrovnaný tím, že by se výrazně snížila spotřeba plastu. Jen jiná cesta, která by také fungovala.

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb