Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Devět let žila Sexy život, svatební šaty jí visí ve skříni. Proč ji o ruku ještě nikdo nepožádal? Horká židle Jitky Asterové

29.07.2023
Devět let žila Sexy život, svatební šaty jí visí ve skříni. Proč ji o ruku ještě nikdo nepožádal? Horká židle Jitky Asterové

Foto: Se svolením Stream (stejně jako snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: Herečka Jitka Asterová v pořadu René Kekelyho Face to Face

Na DAMU ji přijali až na třetí pokus, tím se ale dostala do skvělého hereckého ročníku. Jako bývalá sportovkyně si potrpí na disciplínu, mezi spolužáky tak byla bílá vrána. Život jí nabídl mnoho krásných příležitostí, jak zjistit, kolik možností nabízí herecká profese.

Jitka Asterová přijala pozvání do studia Face to Face René Kekelyho, aby se starým známým trochu zrekapitulovala svůj bohatý život. Znají se dlouho, přesto se hned na začátku rozhovoru moderátor zmýlil, když z ní udělal gymnastku a krasobruslařku. „Gymnastika ne, ta mi vůbec nešla,“ opravila ho. „Ale krasobruslení ano, to jsem dělala až do osmnácti let závodně. A vůbec jsem to neuměla, vždycky jsem byla ze čtyřiadvaceti dvacátá čtvrtá.“ Neúspěch na závodech jí ale vůbec nevadil, bruslila ráda, už protože ve škole tak byla trochu výjimečná. Před vyučováním i po něm chodila na tréninky a měla tak program, jaký její spolužačky neznaly. „Když jsem skončila se závody, šla jsem do dětské lední revue. To byly krásné časy. Navíc v době, kdy nikdo nikam nemohl, my jsme se s lední revuí dostaly do různých cizích zemí.“ Seznámila se v ní mimo jiné s Danou Morávkovou, která také krasobruslila, a Jitka ji dokonce nějaký čas trénovala. „Byla to moc hezká a šikovná holčička,“ vzpomínala na setkání na ledě s budoucí hereckou kolegyní.

 

Asterová Kekely Face to Face

Jitka Asterová a René Kekely v talk show Face to Face

Uspěla, až když zazpívala

Když se rozhodla pro herectví, zkoušela to vytrvale, přestože jí napřed řekli, že nemá talent. Ani na třetí pokus nebyla přijímací komise moc nadšená a profesor Nedbal ji jen tak na závěr ještě pobídl, aby něco zazpívala. „Spustila jsem: Za rok se vrátím, vrátím se zas... A on jen mávl rukou a řekl: Proboha, jen to ne! Konečně jsem projevila smysl pro humor, který je mi vlastní, a to zvítězilo. Já jsem si totiž do té doby vždycky připravovala monology úplně proti mému naturelu, balkonovou scénu z Romea a  Julie nebo nešťastnou Mahulenu z Radúze a Mahuleny.“ To, že čekala na přijetí na herectví tři roky, bylo ale nakonec štěstí, protože se dostala do ročníku s báječnou partou kolegů, například Evou Holubovou, Ivanou Chýlkovou, Veronikou Žilkovou, Pavlem Vítkem nebo Karlem Rodenem.

Od večírků k józe

Od doby studií, které tahle skvělá parta mladých herců žila od večírku k večírku, uplynula hezká řada let. „Já jsem tenkrát byla pořád ta disciplinovaná. Ne že bych na večírky nechodila, ale ráno jsem vždycky vstala a šla třeba od sedmi na hodinu. Byla jsem tam sama, ale pro mě to po návycích ze sportu bylo samozřejmé,“ smála se při vzpomínce, jak na pedagoga někdy po ránu dýchala alkoholové výpary, ale vždycky na hodinu přišla. Veselá společnost se po skončení studií vídala už jen pracovně. Jediné přátelství zůstalo s Ivanou Chýlkovou. Scházejí se dodnes, aktuálně při lekcích jógy. „Udělala jsem si těsně před covidem licenci cvičitelky jógy. Nenapadlo mě, že bych si otevřela nějaké studio, jóga se mi líbila, tak jsem se s ní chtěla seznámit pořádně.“ Teď má pár žáků, kteří k ní na jógu chodí domů. A cvičí také s Ivanou Chýlkovou. „Když ke mně přijde na hodinu, musíme si napřed odcvičit. „Pak teprve následuje kávička a povídání. Když to obrátíme, tak z té naplánované hodiny cvičení zbyde... no, méně než hodina.“ Ale protože Jitka stále vyznává disciplínu a pravidla, na cvičení dojde pokaždé.

 

Asterová Face to Face

V rozhovoru zavzpomínala i na leckdy hodně divokou dobu studia na pražské DAMU

Džíny od Přeučila

Ročníkovým profesorem herectví Jitky Asterové a jejích veselých kolegů byl Jan Přeučil. Měli ho rádi a on měl rád je, děvčatům říkal Asterka, Žilka, Holubka. A byl studentům ochotný pomoci, kdykoliv něco potřebovali. „To třeba do Tuzexu přišly džíny a já jsem je musela mít. Džíny otvíraly dveře do společnosti, potřeboval je každý. Jenže já jsem na ně neměla peníze. A tak jsem si řekla, že když pan profesor řekl, že nám pomůže s čímkoliv, půjdu za ním. Zaklepala jsem na dveře sborovny, on otevřel a já najednou nevěděla, co říct. Jen se na mě podíval a zeptal se: Kolik?“ Za studenty platil i ve vinárně U Zlatého Hada a staral se o ně jako o vlastní. „Byl a je naprosto úžasný,“ vzpomínala na milovaného pedagoga.

Z Činoheráku do rádia

Po DAMU nastoupila do Činoherního klubu. „Hrála jsem ve dvou představeních a byla to nádherná zkušenost, potkávat se tam s Josefem Abrhámem, Libuškou Šafránkovou, Jiřím Kodetem a Jiřím Menzlem, který obě představení režíroval. Pak ale přišla sametová revoluce a všechno se změnilo,“ popsala své herecké začátky. Když pak dostala nabídku moderovat na Frekvenci 1 vlastní pořad s názvem Sexy život, přijala. „Učila jsem se novou profesi rozhlasového moderátora a byl to velký zážitek. Za mikrofonem ve studiu jsem měla pocit jakési svobodné anonymity, protože na mě nebylo vidět.“ V pořadu Sexy život se ovšem nepokrytě mluvilo o choulostivých intimních tématech, což sice zvládala se svým typickým smyslem pro humor, ale nebylo to vždycky snadné. „Já jsem se často styděla, když zavolal posluchač s nějakým velmi otevřeným dotazem. Červenala jsem se a smála tak, že jsem padala pod stůl.“ Kupodivu ale před rádiem nestály zástupy mužů, kteří by ji chtěli pozvat na kávu. Asi se ti, co volali bez zábran, také styděli setkat se s moderátorkou tváří v tvář.

 

Sirény na cestách

Jitka Asterová, Sandra Pogodová a Linda Finková v představení Sirény na cestách; foto se svolením umělecká agentura Gardes

Sirény na cestách a pátrání v historii

Když pořad skončil, dlouho žádná zajímavá nabídka z rádia nepřišla. Až se ozval Český rozhlas a nabídl Jitce spolupráci se Sandrou Pogodovou a Lindou Finkovou na pořadu Sirény na cestách. Ten se sice vysílal jen rok, ale vlastně trvá dodnes. „Sandra tehdy přišla s nápadem, že bychom z toho mohly udělat představení, takovou talk show. Pustila se do organizování a překvapivě o nás byl velký zájem. Dnes objíždíme republiku a pořád jsme žádané,“ prozradila, jak se od mikrofonu vrátila na jeviště, ovšem ve svérázné ženské improvizaci.

Sandra, Linda a Jitka hrají až patnáct představení měsíčně a kalendář mají plný až do příštího roku. Mikrofon ale Jitka neopustila úplně, v rozhlase má teď pětkrát týdně pořad Byl jednou jeden rok. Je to kontaktní pořad, v kterém podle vodítek, které moderátorka poskytuje, lidé hádají, o jaký rok se jedná. „Moc mě to baví, protože posluchači volají a píšou a snaží se uhádnout, kdy se co stalo. Někteří se strefují úplně přesně, jiní neváhají napsat na chatu, i když se mýlí třeba o dvacet let. Kontakt s posluchači je na tom to nejlepší, jsem Českému rozhlasu moc vděčná, že mi tenhle pořad nadělil.“ Kromě toho moderuje i různé akce, a dokonce se stala i modelkou, předvádí na molu modely pro 60+. „Začalo to 50+ a doufám, že to vydrží až do 80+,“ se smíchem vyprávěla, jak se jí přehlídky zalíbily.

Spokojený život

Jitka Asterová má dvě děti, dcera Anička, rozená Linhartová, nyní Kameniková, je známá herečka. „Ona vlastně herečkou být nechtěla, přála si jít na výtvarnou školu. Pak ale chodila na zkoušky jednohomého představení, můj monolog uměla dřív než já a předváděla ho spolužákům ve škole,“ prozradila hrdá matka, jak se dcera na rozdíl od ní dostala na hereckou školu napoprvé, když jí výtvarná škola nevyšla. Také syn Adam jí dělá radost, podniká a hraje ragby. „To není zrovna sport, na který by se matka chodila dívat, ale když vidím, jak na sobě pracuje, jak ho to baví, jsem na něj opravdu pyšná.“

S dětmi má hezký vztah a je za to osudu vděčná. To, že se nikdy nevdala, považuje hlavně za svou vinu. „Mně se vždycky líbili takoví ti trochu divní muži, kteří se ženit nechtěli. Když jsem pak začala stát o ty obyčejné, oni už zase nestáli o mě,“ líčila, proč stále žije sama. „Svatební šaty ale mám, je to nádherný kostým, který mi zůstal z jedné role. A neříkám, že bych si je nechtěla obléknout na vlastní svatbu, pořád se do nich vejdu,“ neodříká se v životě ničeho. Teď žije sama, ale necítí se nijak osamělá, má mnoho práce, kde má kolem lidi, a krásnou rodinu. „Ano, jsem šťastná,“ řekla hned na úvod rozhovoru a na závěr to znovu potvrdila.

(zdroj: Face to Face)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková