Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslední film první dámy. Dagmar Havlová-Veškrnová zmiňuje scénáře a… O kom se mluví

27.07.2023
Poslední film první dámy. Dagmar Havlová-Veškrnová zmiňuje scénáře a… O kom se mluví

Foto: KVIFF

Popisek: Dagmar Havlová-Veškrnová přijíždí na letošní MFF Karlovy Vary

V březnu oslavila sedmdesáté narozeniny a nyní říká, že chce také trochu žít. Kolikrát si vlastně změnila příjmení a proč? Dagmar Havlová-Veškrnová o sobě mluví otevřeně, jedno tajemství ale má – svůj poslední film.

V posledních týdnech můžeme sledovat její proměnu v babičku v seriálu Vědma. Babičkou ve skutečnosti také je, dokonce dvojnásobnou a ze svých dvou vnuček Sofie a Stelly má radost, kterou se netají. Obdivně předvedla na Instagramu například Sofiiny trofeje z parkurového skákání a zavzpomínala přitom, jak i ona kdysi statečně vyskakovala na koně například ve slavném seriálu Cirkus Humberto. Před kamerou ovšem ztvárnila babičku poprvé, a ne ledajakou. Její postava ve Vědmě je totiž jakousi esencí všech pohádkových babiček, sudiček a léčitelek. Seriál žel nemá zrovna vysokou úroveň a herečce mnoho příležitosti předvést mnohotvárné umění nenabídl, zato jí umožnil promluvit na její oblíbené téma. Věčný souboj dobra a zla totiž vnímá velmi citlivě a v komentáři k seriálu řekla, že je to proces, který probíhá kolem nás každý den. Se zlem je nutné bojovat, ale bez zla bychom nevěděli, co je dobro a obráceně, popsala v rozhovoru na Nově svou víru v to, že vše dobré se člověku vrátí, stejně jako vše zlé. Její věčně pozitivní úsměv a pilná práce pro nadaci svědčí o tom, že ona sama má vše v sobě zpracované a maximálně se snaží šířit dobro. Její fanoušci to z ní cítí, a nejen na festivalu v Karlových Varech se za ní sbíhají, jako by skutečně byla tou tajemnou babičkou Vědmy.

 

Co je po jméně? A přece...

Shakespearovský bonmot o růži, která i zvána jinak voněla by stejně, nemusí být pro ženu, která se vdává, vždy tak lehce odmávnutým problémem. Dagmar Veškrnová bylo jméno známé a populární a herečka si ho nezměnila, když se vdávala poprvé. Pak ovšem s dalším manželstvím přišla i zásadní změna společenské role, z herečky se stala první dáma. V rozsáhlém rozhovoru pro CNN, natočeném u příležitosti jejího letošního jubilea, se kupodivu právě změnou příjmení hodně zabývá.  Václav Havel jí prý radil, aby si nechala obě příjmení, ona to ale cítila tak, že její nová společenská role vyžaduje, aby nesla pouze jméno svého prezidentského manžela. Přitom pro ni nebylo snadné vzdát se příjmení zděděného po otci, který pro ni mnoho znamenal a vždy ji podporoval v její herecké kariéře. A to ještě netušila, že jí osud nachystal další radikální změnu a návrat k původní herecké profesi.

O celé anabázi mluvila hodně do hloubky a rozebírala to, jak změna jména u ženy může do značné míry ovlivnit její rozpoložení po psychické stránce. Pro ni to bylo ještě zdůrazněno tím, že přecházela do významné společenské role. Když ji opustila, chtěla se vrátit zpět k sobě, tedy k herečce Dagmar Veškrnové. Zároveň se ale nechtěla vzdát úplně jména muže, kterého milovala. A tak nakonec došlo na to, co jí Václav Havel kdysi radil. Nevrátila se ke svému dívčímu jménu, ale stala se Dagmar Havlovou – Veškrnovou. Pro ty, kdo píší o jejích filmových rolích, je to možná trochu složité, protože musí pátrat po tom, kdy si jméno měnila. Pro herečku samotnou je to ovšem konečné rozřešení mnohaletého dilematu.

 

Tajemné natáčení a šokující oznámení

Na festivalu v Karlových Varech se Dagmar Havlová -Veškrnová objevila na tři dny a jako obvykle byla středem pozornosti díky úchvatným elegantním modelům z vlastního šatníku, ale především díky mladistvé rozvernosti a šarmu, s nímž proplouvala ulicemi mezi fanoušky i slavnostními recepcemi a charitativními akcemi. Nechtěla a nemohla se zdržet déle, protože spěchala do Prahy na natáčení nového filmu. Nikomu nechce prozradit, v čem nyní hraje, napíná diváky s tím, že se mají nechat překvapit. Pokud bude film tak dobře napsaný a úspěšný jako Vlastníci, máme se opravdu na co těšit. Možná si tím ale ani ona sama není úplně jistá, protože tímto filmem hodlá za svou kariérou před kamerou udělat tečku. Na Carollinum party v Karlových Varech to nečekaně oznámila veřejně a bez obalu, jak je zvyklá k lidem mluvit: „Mám roztočený film, proto odjíždím dřív. Jinak ale tuto kapitolu uzavírám. Už bych chtěla trošku žít. Je to jeden z posledních filmů, který natáčím. Třeba mě něco uchvátí, ale takový film ještě nepřišel,“ dodala.

 

Je to tedy teď na scenáristech, jestli ji dokážou něčím přesvědčit. Po množství úspěšných rolí, které má za sebou, už to ale autoři nebudou mít snadné. 

Zdroj: Blesk, Mix24.cz, Super.cz, TV Nova, CNN Prima News

 

Vložil: Ela Nováková