Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pirát Michálek by se rád prostě jen pomstil. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.07.2023
Pirát Michálek by se rád prostě jen pomstil. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jakub Michálek s Mikulášem Ferjenčíkem v pozadí

Pirát Jakub Michálek si udělal sólo tiskovku, kde oznámil, že chce zrušit návrh na zvýšení renty bývalým prezidentům Klausovi a Zemanovi. Návrh si prosadily jiné pětikoaliční strany, Piráti s tímto zásadně nesouhlasí, jak pravil Michálek. Hleďme ho, státníka. Místo skutečných škrtů bude škrtat na podkladu své zášti.

„Zvyšovat rentu bývalých prezidentů Klause a Zemana, v době kdy rodiny šetří, politici zmrazují platy, úředníkům se má brát a u seniorů zpomalí valorizace, to mi prostě nedává smysl. A mrzí mě, že o tom musím vůbec mluvit. Ale vůči lidem to není fér a jsou to nové výdaje, ne úspory. Principiálně mi vadí, že to bylo předloženo bez koaliční dohody. A že to odvádí pozornost od daleko důležitějších věcí, jako jsou reformy, které Česko nutně potřebuje. To nejde jen odbavit škrty a zvyšováním daní,“ napsal k tomu Jakub Michálek na svém Twitteru.

Renta exprezidenta je 50 tisíc měsíčně. Nezvyšovala se už dlouhá desetiletí. Platy poslanců se naopak zvyšovaly naposledy letos v lednu. Skočilo jim to o 13 procent nahoru. Jakub Michálek, kovaný to populista, pro zvýšení svého platu bez remcání ruku zvedl. Na schůzi, kde si poslanci navýšení platů schvalovali, Jakub Michálek nevystoupil s bouřlivým projevem. Naopak, nevystoupil vůbec. Jen zvedal ruku.

Je hezké, že Michálek použil totožnou rétoriku, kterou držela v Poslanecké sněmovně opozice, když se snažila navýšení poslaneckých platů zablokovat. Totožné argumenty – rodiny šetří, důchodci nemají nic do úst, a my si budeme přidávat na platech. Není to solidární. Použily to na koupi voličů opoziční strany v prosinci loňského roku, používá to i Jakub Michálek nyní. Před půl rokem opozici vládní koaličníci označovali za populisty. Jakub Michálek je nyní ovšem spravedlivě rozhořčen. Ač, stejně jako ve své době opozice, se snaží kalkulovat s prostou lidskou závistí... a vlastní zlovolností, kdy na základě zášti chce ponížit samotný úřad prezidenta, protože dvě bývalé hlavy státu mu jsou nesympatické. To kdyby žil Václav Havel, to by se to v Michálkovi pralo jako v tatramatce.

Ale Michálkovi jde o to, aby se ušetřilo. Já bych věděl, jak šetřit. Rušit a slučovat ministerstva? Na jednom ale naprosto zbytečném sedí Michálkův kolega za Piráty Šalomoun. Ministerstvo pro legislativu. Pryč s ním. Jak s ministerstvem, tak i Šalomounem. Ministerstvo pro EU? Proč ho máme? Langšádlovic trafika s Ministerstvem pro vědu? Absurdita této vlády. A proč máme ministerstvo životního prostředí a zemědělství? Proč je nesloučit? Dopravu sloučit s průmyslem a obchodem? Kulturu nacpat pod místní rozvoj nebo školství? Šlo by to.

A proč má každé ministerstvo své budovy? Sloučit je do jedné, jako to mají ve Švýcarsku. A co takhle snížit počet poslanců na jednu stovku? A počet senátorů na čtyřicet? Stejně jich tam je většina jen v roli přeplacených automatů na zvedání ruky. Při covidu jsme si takový formát vyzkoušeli a fungoval báječně. A co takhle omezit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, kam se nastrkali Piráti, kteří se nedostali do Sněmovny? Jé, to by bylo ušetřených peněz, že bychom z nich uživili klidně stovky až tisíce bývalých prezidentů.

Přesně jak říká Jakub Michálek, místo skutečných reforem je nám dáno řešit, jak moc Michálek nenávidí Klause a Zemana a jak by jim chtěl jako malý kluk uškodit. To je státník, s kterým to dotáhneme daleko.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb