Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ekonomický nečas a selhání diletanta Kalouska. Klaus označil viníky hospodářské krize, ekonomové s ním souhlasí

11.10.2013
Ekonomický nečas a selhání diletanta Kalouska. Klaus označil viníky hospodářské krize, ekonomové s ním souhlasí

Foto: TOP 09

Popisek: Miroslav Kalousek

Institut Václava Klause vydal knihu Česká republika na rozcestí, která je společným dílem exprezidenta Václava Klause a jeho spolupracovníků. V části knihy tvrdě zkritizovali Klaus a spol. (dále jen Klaus) vládu Petra Nečase a Miroslava Kalouska, která je, jak píše, odpovědná za ekonomický propad ČR, ačkoliv sousední země rostou. Nečasova (a Kalouskova) vláda prý udělala dvě zásadní makroekonomické chyby: Zvyšovala daně a škrtila investiční výdaje, zatímco mandatorní výdaje bohužel nesnižovala. Tím podle Klause radikálně snížila domácí poptávku a zavedla zemi do recese. Ekonomové i politici s Klausem často souhlasí. Chyby sebekriticky přiznávají i někteří politici ODS. TOP 09 chyby víceméně neuznává.

Podle Klause je sice zřejmé, že euro-atlantickou oblast zasáhla finanční a ekonomická krize, avšak s tou se musely vypořádat i naše sousední státy, jejichž ekonomika ale na rozdíl od té naší roste.

Dvě základní chyby: zvýšení daní a tvrdé přiškrcení vládních investicí

Zjednodušeně řečeno, Klaus vidí dvě základní příčiny a chyby, kvůli nimž je naše ekonomika oproti hospodářství sousedních zemí v recesi. A to je, že Nečasova a Kalouskova vláda zvyšovala daně a současně drasticky přiškrtila vládní investice.

Tím podvázala investice celkově. Nečasova a Kalouskova vláda ale víceméně nesáhla na mandatorní výdaje, které se jen zkonzumují. Klaus míní, že je potřeba omezit mandatorní výdaje, nikoli investice (i když nevěří, že jen samotné vládní investice dokážou zemi vyvést z krize). Tuto základní tezi představil Klaus již na své přednášce pro konzervativní Akci D.O.S.T.

Vážný stav české ekonomiky Klaus demonstruje na řadě čísel, tabulek a grafů, které kniha obsahuje. Dokazuje, že Česká republika se nachází v nejvleklejší ekonomické recesi od svého vzniku v roce 1993.

ČR je v nejvleklejší ekonomické krizi a nelze to svalovat na vnější faktory

Podle Klause šlo hospodářský pokles svalovat na vnější krizové vlivy naposledy před čtyřmi či třemi roky, tedy v době, kdy nastoupila Nečasova (a Kalouskova) vláda ODS, TOP 09 a VV (respektive LIDEM). Horší výsledky než ČR mají jen notoricky krizové státy jižního křídla eurozóny jako Řecko, Španělsko, Itálie či Kypr a česká ekonomika je na tom zdaleka nejhůře ze sousedních zemí.

Klaus srovnal dvě diametrálně odlišná pětiletí. Za třetí čtvrtletí 2003 až druhé čtvrtletí 2008 jsme průměrně rostli o 5,8 procenta. A od třetího čtvrtletí 2008 po druhé čtvrtletí 2013 byl v průměru zaznamenán pokles 0,2 procenta.

Podle Klause jsme jediná země v okolí, která se doposud nedostala na úroveň roku 2008. Stačí prý také srovnat například kumulativní růst HDP od roku 2008 do roku 2012. Sousední Polsko v tomto období zaznamenalo růst 12,3 procento, ČR pokles 1,6 procenta.

Všichni sousedé jsou na tom lépe než my

ČR je jako jediná země ze zemí, jako jsou Polsko, Maďarsko, Slovensko, Lotyšsko a Litva, jež se mezi lety 2008 - 2012 nepřiblížila v ukazateli parity kupní síly k EU-15. V únoru 2013 u nás byla nezaměstnanost na historickém maximu 600 tisíc lidé bez práce. Na jedno volné místo v červenci 2013 připadalo 14 uchazečů, před začátkem finanční krize to byly dva uchazeči. Počet dlouhodobě nezaměstnaných také roste a je na 40 procentech ze všech nezaměstnaných.

To, že máme vlastní měnu, která může na rozdíl například od Řecka i díky zásahům ČNB pružně reagovat na vývoj ekonomiky, umožnilo zlevnit náš export. Koruna během tří čtvrtletí oslabila téměř o 15 procent a tím pomohla českému exportu, který tvoří až 80 procent našeho HDP. Slovensko nástroj vlastní měnové politiky již v té době nemělo a ve vztahu ke slovenské ekonomice příliš silné euro způsobilo, že propad jeho exportu byl vyšší.

Nečasova vláda zvýšila podíl výdajů i daní na HDP

Mezi lety 2008 až 2012 u nás radikálně poklesly investice, a to o 18, 7 procenta, v Německu jenom o 5,5 procenta, v Polsku rostly o 4,1 procenta a v Rakousku o 0,6 procenta. Na českém poklesu investic se velmi podepsal pokles investic vlády, které se od roku 2010 až do nynějška snižují o zhruba 20 a až 30 miliard ročně, zatímco mandatorní výdaje se „projedí“.

Nečasova a Kalouskova vláda se sice označovala za pravicovou, ale podíl veřejných výdajů na HDP v roce činil 44,5 procenta. Podobně podíl toho, co vláda lidem sebrala na daních, se za Nečasovy a Kalouskovy vlády zvyšoval. V roce 2010 to bylo 33,7 procenta, v roce 2012 34,9 procenta HDP.

Klaus zvyšování daní a omezování investic označuje za dvě hrubé chyby Nečasovy (a Kalouskovy) vlády.  Zvyšování daní v průběhu stagnace či slabého hospodářského oživení je podle Klause zjevnou chybou.

Kalouskovo a Nečasovo zvýšení daní přivedlo zemi do druhého kola recese

„Česká ekonomika prožívá obtížné období. Nachází se v nejdelší recesi ve své historii. Ztráta dynamiky je minimálně střednědobá a není možné ji vysvětlit jen jako běžný cyklický výkyv. Od roku 2009, tedy od dopadu euro-americké finanční a ekonomické krize, ekonomika ztratila výkonnost, a to jak s ohledem na období před krizí, tak v mezinárodním srovnání. Její výkon je horší než výkon našich všech přímých sousedů, proces přibližování se k nejvyspělejším zemím se zastavil. Recesi nelze svalovat na ekonomický výkon a pokles poptávky u našich největších obchodních partnerů. Ti všichni prošli recesí lépe než my a aktuálně dosahují lepších ekonomických výsledků. Problém naší ekonomiky je tedy především naším vnitřním problémem. Primárním důvodem je pokles domácí české poptávky, který pokračuje i v roce 2013. Nejméně polovina tohoto propadu je způsobena fiskální restrikcí. Ta má v ČR z kvantitativního hlediska dva projevy: snížení veřejných investic (oproti roku 2009 téměř na polovinu v roce 2013) a zvýšení daňové kvóty. Zvýšení daní podvázalo pomalu se zotavující spotřebu domácností a to zpětně vedlo k druhému kolu recese v roce 2012 a 2013,“ shrnul Klaus to, jak koaliční vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska podle něj způsobila hospodářskou krizi v ČR.

Ekonomický nečas a selhání diletanta Kalouska

„Nečas a spol. opravdu přivedli zemi do ekonomického nečasu. Vše stále nelze svalovat na finanční krizi a její důsledky. Vždyť započala před více než šesti lety! Vskutku je třeba omezovat mandatorní výdaje – to je jedno z velkých ekonomických témat dneška. Bohužel jej politické strany, až na výjimky, nereflektují – zase slýcháme před volbami sliby o tom, jak se hodlají tatíčkovsky postarat o ty či ony. Místo omezení mandatorních výdajů je tak volebním tématem tažení proti korupci. To v ČR nabralo takových rozměrů, že se ve vzniklé atmosféře strachu a nejistoty málokdo pustí do nějakého investičního projektu za veřejné peníze. Neproduktivní mandatorní výdaje tak v důsledku nahrazují produktivní investiční výdaje a občané České republiky stojí tváří v tvář ekonomickému nečasu, v němž se mísí rostoucí zadlužení s ekonomickou stagnací,“ řekl redakci ekonom VŠE a Prague Twenty Lukáš Kovanda.

„Souhlasím s Václavem Klausem,“ uvedl ekonom Pavel Kohout. Podle Kohouta Kalousek ve své pozici dělal to nejhorší, co vůbec mohl dělat, a zkritizoval, že Kalousek zvyšoval daně ve chvíli poklesu HDP: „Diletant začne šílet, že roste rozpočtový schodek a že je třeba stůj co stůj zvýšit daně, teď hned, honem honem, neplníme maastrichtská kritéria, ó hrůzo.“

„Kalouskovo selhání v hospodářské politice mělo a bude mít dalekosáhlé politické důsledky. Poté, co se pravice rehabilitovala z neúspěchů druhé poloviny 90. let, prodloužená recese způsobená zvýšením daní opět těžce poškodila její pověst,“ uvedl také Kohout.

Tak dlouho levice mučila živnostníky, až je dorazila TOP 09 a ODS

„Klausovo hodnocení se zcela kryje s mým pohledem, jen on to říká při  pohledu zpět, já jsem to predikoval ve chvíli, kdy vznikl návrh takzvaného úsporného balíčku. Namísto systémových úspor dělali pokusy na lidech i na rozpočtu. Systém výplaty sociálních dávek je dnes třikrát dražší než v roce 2010 a nefunguje! Neúnosně vysoké daně srazily spotřebu a z části i odklonily k šedé zóně. Tak dlouho levice mučila živnostníky, až je dorazila TOP 09 a ODS. Za devět měsíců letošního roku stát vybral na daních OSVČ necelých 100 milionů korun. Loni za stejné období šestkrát tolik. Je to zoufalé, daně je nutné snížit,“ říká lídr pravicového bloku Hlavu vzhůru! v Jihočeském kraji Michal Doktor.

„Nečasova vláda dělala plno blbostí, ale ta kritika snížení výdajů svědčí o naprosté ekonomické nedovzdělanosti krugmanovského typu,“ reagoval ekonom VŠE Ladislav Tajovský.

Podle stínového ministra financí ČSSD a kandidáta do sněmovny Jana Mládka byla hlavním problémem špatná struktura škrtů a špatná struktura zvyšování daní. „Oni sice žvanili o vysokém zdanění práce, v podstatě všechny ostatní daně snižovali, jen tu práci nechali nejvíce zatíženou. Není pravdou, že nebylo důležité snižování mandatorních výdajů. Oni ostřihli důchody a tím podlomili domácí poptávku a vyvolali extrémně negativní očekávání. To vůbec nemuseli. Já jsem si myslel, že budou strašit Řeckem jenom před volbami 2010 a že toho pak nechají. Ale oni v tom pokračovali. Protože jsou hloupí a nepochopili to,“ řekl redakci Mládek.   

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová