Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak si ministerstvo došláplo na mír. Mír je špatně, mír je hybridní válka. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.07.2023
Jak si ministerstvo došláplo na mír. Mír je špatně, mír je hybridní válka. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Víta Rakušana

Popisek: Ostrostřelec Vít Rakušan

Válčit nás baví, válka je dobrá, do posledního Ukrajince si budeme hrát na hrdiny. Ministerstvo vnitra vydalo aktivistický pamflet, kde si stěžuje na to, že lidé chtějí mír. A že chtít mír je proruské. Blbost takového prohlášení by se dala vystavovat v expozici s názvem – konec diplomacie i soudnosti v Čechách.

„Hodnoty míru a bezpečí jsou bezesporu kýženými cíli demokratických společností, které jsou nezbytné pro rozvoj vnitrostátní prosperity i mezinárodní kooperace,“ zkonstatovalo v úvodu ministerstvo. Stejné ministerstvo, které jako jistou formu diplomacie na svou budovu vyvěsilo velkoformátový banner s Putinem v pytli na mrtvoly.

„Tváří v tvář hrozbě vojenské agrese však pacifismus může fungovat přímo kontraproduktivně, přičemž v takových momentech je racionální se ptát, v čí prospěch volání po míru reálně působí,“ píše ministerstvo. Ano, zelený vojenský mozek pacifismus vnímá jako nepřátelskou hru, která nahrává nepříteli, protože oslabuje vůli státu ve válečném šílenství pokračovat. To nám krásně ukazuje mírové hnutí na přelomu 60. a 70. let, kdy se masivními protesty podařilo udělat z války ve Vietnamu téma číslo jedna. A i díky němu válka skončila. Nebo přinejmenším neměla o dost větší počet obětí. Doba byla vyhrocená, ale masivní odpor americké veřejnosti zeleným vojenským mozkům držel svázané ruce, protože neustále tlačil na politiky. 

Ve svém pamfletu ministerstvo explicitně mírová hnutí 60. a 70. let jmenuje. A dokládá i tam vliv nepřítele, kdy Sovětský svaz spolufinancoval a podporoval protesty a setkání proti válce. Na hnutí hippies vlastně ukazuje zlou vůli protiválečných protestů. Nejlépe, aby se ve Vietnamu bombardovalo doposud. Jenže i tady se Rakušanova úderka z ministerstva hrubě mýlí. Za odporem k válce stálo převážně to, že do Vietnamu se lifrovalo z USA čím dál víc mladých kluků a čím dál větší množství se jich zpátky vracelo v pytlích na mrtvoly.

Druhá zásadní věc pro vzrůstající odpor k válce bylo velmi podrobné a pravdivé mediální pokrytí války ve Vietnamu. K vládě USA velmi kritické mediální pokrytí, které podobné válečné nadšení krotilo a ukazovalo na něj. Takže například masakr v My-Lai, kde američtí vojáci znásilnili, umučili a zabili 400 - 500 civilistů, vyvolal takový odpor veřejnosti, až z toho v Bílém domě museli chytit škytavku. A je to úkaz i na dnešní dobu, kdy jsme o válce informováni prakticky jen formou propagandy, velmi neobvyklý. Teď už jsme jen krmeni podobnými účelovými pamflety, které předložil veřejnosti vrchní ideolog Rakušan. Ten Rakušan, který celé mírové hnutí shrne do konstatování, že ho platil a spoluorganizoval Sovětský svaz. To je tak drzé vůči lidskosti v každém z nás, k lidové vzpouře proti nenažranosti válečné řeže, až to mlátí o podlahu. 

Nedojde mu, že v běžné výbavě běžného člověka, obzvláště mladého, který je ještě naplněný ideály nezničenými podobnými hochštaplery jako je Rakušan, je odpor k válce. Odpor k tuposti armádního drilu. A touha po míru. Patří to k základním rysům lidského pokolení, který jsme získali evolucí. A ano, najdou se mezi lidmi ti, kteří mají evolucí naučený soucit a lásku zakrnělý. Ať se jedná o ministra, nebo nějakého duševně méněcenného jedince s Molotovovým koktejlem v paznechtu. Taková otupělost je způsobená dílem nízkou inteligencí, dílem pak přemírou fanatismu.

Volský potah ze Strakovky vyjmenoval na stránkách ministerstva vnitra i české mírové iniciativy. Od akce Ne základnám, které stálo za protesty proti vojenskému radaru v Brdech, až po iniciativu Mír a spravedlnost, kterou do prostoru propašoval Matěj Stropnický. V pamfletu je zmíněná i protivládní demonstrace organizovaná Jindřichem Rajchlem. Z demonstrace je vyzdvižený provokatér s nášivkou „Z“, kterému soud vyměřil zákaz vstupu do Prahy (to je srandy, to je justice, nad kterou by jeden zaplakal), Rajchl je pak oslím můstkem spojen s pošukem Ladislavem Vrabelem, kterému se povedlo dostat loni v září na Václavské náměstí na 100 tisíc lidí. Bylo zmíněné i České mírové hnutí, které má ve svých stanovách požadavek na vystoupení z NATO. Což je, a musí být, zcela normální politické téma a jakékoliv hnutí, ať mírové nebo válečné, má právo jej komunikovat s veřejností. Jsme stále svobodná společnost? Jsme. Proto je Rakušanova snaha dehonestovat lidi, hnutí, iniciativy, s kterými on nesouhlasí, přinejmenším skandální.

„Podpora mírových aktivit může být dokonce paradoxně součástí válečného úsilí, či spíše hybridního působení, které je přípravou nebo doplňkem konvenční války, přičemž cílem je odradit nepřítele od efektivní obrany či od pomoci napadenému státu,“ končí ministerstvo svůj pamflet. A Rakušanovi z toho, po použití podivného druhu logiky, vychází, že každé volání po míru je vlastně hybridní forma války, kterou platí, organizuje nebo podporuje nepřítel. Ukázal tak pohrdání člověkem v jeho nejkřišťálovější formě.

Volání po míru je přirozeností člověka. Protože házet někomu na hlavu bomby je prostě zlo. Čiré zlo. A politik má za úkol, krom mnoha dalších, takové zlo zastavit. Může ho zastavit tak, že potlačí vojensky agresora, o což se už rok a půl marně snaží právě Rakušanem vyzdvihovaná úderka. Ale také je možné zastavit zlo promyšlenou diplomacií. Na což naši chundelatí politici prostě nemají kapacity. Oni tak popadnout Molotovův koktejl a s fanatismem to mlátit hlava nehlava. Ministr právě řekl, že mír je válka. Kolik zaslepenosti v tom člověku musí být, to je až s podivem. Diplomacií, pane mistře, začněte ten konflikt zastavovat diplomacií. A právě při pohledu na takovou formu fanatismu, kterou tu žijeme už rok a půl, jsem podepsal petici Mír a spravedlnost. Nikdy nepodepisuju petice, mám k tomu pro mě nepochopitelný vnitří odpor, petici Mír a spravedlnost jsem podepsal. Natruc takovým volským potahům ze Strakovky.

Na webu ministerstva lze najít Rakušanův pamflet pod názvem: „Mír jako kremelský propagandistický narativ.“ Je to fascinující čtení.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb