Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo cimbálu Stouni, místo prázdnin Vánoce. Čmaňa se změnil z venkovského dědka v rockera. VIP skandály a aférky

04.07.2023
Místo cimbálu Stouni, místo prázdnin Vánoce. Čmaňa se změnil z venkovského dědka v rockera. VIP skandály a aférky

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Pavel Čmaňa Zedníček v roli dědečka Boba v seriálu Jedna rodina

Bez Pavla Zedníčka se v posledních letech neobejde snad žádný televizní seriál. Většinou ho vídáme rolích svérázných venkovských dědků. V seriálu Jedna rodina se ovšem proměnil v dědu ryze městského, a ještě k tomu ve starého rockera.

Když je ve scénáři postava mudrlantského dědka, který s humorem glosuje život na vsi, patálie mladé generace, případně práci mladších kolegů v kriminalistickém týmu, můžete si skoro vsadit na to, že v té roli uvidíte Pavla Zedníčka. Třiasedmdesátiletý neuvěřitelně vitální herec je na tyhle figurky prostě expert. Kde je doba, kdy jsme ho vídali jako moderátora zábavných pořadů v České televizi. Na stará kolena se soustředí na hraní v divadle a v televizi a diváky nezklame, ať už je jeho role čistě komická nebo posmutněle nostalgická.

 

Pavlu Zedníčkovi alias Bobovi dala produkce do příběhu jeho oblíbenou kolegyni Janu Paulovou

Vánoce před prázdninami

Jedna rodina je seriál, ve kterém je možné všechno, například i to, že se s diváky loučí prázdninovou upoutávkou na podzimní díly těsně poté, co jsme si odbyli dojemnou vánoční epizodu. Propletenec bývalých a současných manželů s kopou dětí ve střídavé péči ostatně nabízí neomezené množství zapeklitých situací. Příběhy se zpočátku soustředily hlavně na vztahy mezi rodiči, seriál se ale rozjel na plné obrátky teprve ve chvíli, kdy větší prostor dostala nejstarší a nejmladší generace. Rockerský děda, kterému se nesmí říkat děda, ale Bob, vypomáhající synovi a snaše s miminem Mikešem, je v podání Pavla Zedníčka oživením v sále.

 

Jedna (trochu větší) rodina

Většina herců v rolích rodičů své role odehrává značně šablonovitě, Čmaňa si ovšem Boba přizpůsobil svému typickému projevu a jeho na půl huby mumlané repliky doplňované rázným mávnutím rukou nebo povzneseným úsměvem vždy rozsvítí atmosféru. Mimořádně dobře vychází Pavlu Zedníčkovi i setkání na place s představitelem třináctiletého puberťáka Vaška, Sebastianem Pöthem. Ti dva působí, jako by přes generační rozdíl výborně rozuměli jeden druhému a jejich společné scény tak vykazují efekt přímo fyzické souhry a hereckého porozumění. No a od okamžiku, kdy do hry byla přizvána dlouholetá Čmaňova divadelní partnerka Jana Paulová, získala postava Boba i lehce nostalgický nádech stárnoucího romantika, který Pavlu Zedníčkovi také velice sluší.

 

Čmaňovi ti dědkové sluší.

Není mimino jako mimino

Pavel Zedníček se ovšem jako Bob musel vypořádat s úkolem, který herci nemají příliš v lásce, protože přináší na place nečekané komplikace. Často totiž musí pečovat o několikaměsíčního seriálového vnuka Mikeše. „On je tam ten malej Mikeš, teda on se jmenuje Lukáš, ale pro nás je to Mikeš. Ten je skvělej, jemu je sedm měsíců a už je to hotovej herec! Co potřebujeme, tak to odehraje,“ pochvaluje si tentokrát spolupráci s malým dítětem herec v rozhovoru na TV Nova. Že to tak není vždy, to si vyzkoušel nedávno, když hrál dědečka v minisérii Jitřní záře. „V Jedné rodině máme toho Mikeše, toho si vezme produkční, já si ho vezmu, nebo někdo jinej a ohlídaj ho, on jenom tak kouká – ten je skvělej. Tamtu holčičku, když jsme vzali od maminky v Jitřní záři, ta začala plakat, to nešlo točit, to bylo šílený,“ připomíná natáčení s miminkem, které zdaleka tak pohodové nebylo. I v Jitřní záři se ale natáčení s malou holčičkou nakonec podařilo zvládnout, i když jako by věděla, že rozhodně nehraje v komedii, ale ve velmi dramatickém příběhu. Co má raději Pavel Zedníček? Komedii nebo drama? „Zajímavé je oboje. Jednou si zahrajete tak a podruhé takhle, ale spíš se přikláním k tomu, že ten život není jednoduchej, a když si ho umíme udělat hezkej a jde to s úsměvem, tak je to lepší.“

 

V Jitřní záři

Pětsetkrát v posteli s Janou Paulovou

Jana Paulová hraje v Jedné rodině majitelku hospody, dobrou duši a vrbu pro všechny generace. Nenápadné sbližování osamělé stárnoucí ženy a početnou střídavkovou rodinou obklopeného Boba je vždy laskavým zastavením uprostřed všeho toho blázince současných a bývalých manželů. Oba herci se spolu ovšem potkávají už dlouhá léta hlavně na jevišti. V divadle Kalich odehráli už více než pět repríz komedie Bez předsudků. V jedné posteli se tak na scéně ocitají pravidelně už skoro dvacet let a v Kalichu je stále vyprodáno i na druhou jejich společnou lehce frivolní komedii Pro tebe cokoliv. Herecky se tedy znají víc než dobře a v seriálu jim to společně ladí už proto, že role odpovídají jejich věku. Divadlo Kalich umožnilo Pavlu Zedníčkovi předvést jeho herecký rejstřík v plné parádě, když ho k jeho sedmdesátinám obsadilo do hlavní role v Moliérově Lakomci. Tentokrát se musel obejít bez Jany Paulové. Jeho Harpagon je ovšem skvělý a rozhodně stojí za zhlédnutí.

 

S Janou Paulovou na jevišti

Cimbálovka bez sluchátek na uších

Je dobře známo, že Pavel Zedníček je roduvěrný Moravák s láskou k vínu i lidové muzice. V Jedné rodině sice hraje bývalého bedňáka, který s nejrůznějšími kapelami léta objížděl koncerty a Mikeše uspává rockovými baladami, ve skutečnosti ale herec nemá ani žádnou oblíbenou rockovou kapelu. „Jak vidím dneska ty mladý, jak jim ty sluchátka trčí z uší a jdou přes křižovatku a málem je přejede auto, tak to nedělám. Ale občas si muziku pustím a poslouchám, ale že bych byl fanda vyloženě jedné kapely, to ne,“ přiznává, že srdcem je jinde. Za Djský pult se nikdy nepostavil. A jako moderátor třeba společenské akce? „Jedině na Moravě v nějaké cimbálovce, jinak diskoška ne,“ směje se.

 

Moraváci letos ve Varech: Čmaňa, Donutil, Bartoška a Polívka, foto KVIFF

Red Zone hrají celé léto po Čechách

Dívčí formace Red Zone v rámci své tříměsíční tour La Fuente Tour 2023 vystupuje na food festivalu s názvem „Skutečný festival chutí 2023“, kde společně s dalšími umělci na pódiích zpestřují den návštěvníkům festivalu na náměstích českých měst od Berouna po Slaný. Ještě před tím stihly dívky ještě zazpívat jako předskokanky Michala Davida na jeho jediném pražském koncertě. A co víc - proslulého hitmakera ještě vyzpovídaly.

 

Red Zone s Michalem Davidem, foto Helena Váňová Production

Nově totiž fungují také jako reportérky internetové televize Glamour TV. Na kontě mají desítky rozhovorů se známými osobnostmi kulturního života, sportovci, modelkami nebo jinými lidmi, kteří mají o čem mluvit a jsou inspirací pro druhé. Stejně tak jako skupina Red Zone, která se těší stále větší oblibě, což dokazují fronty fanoušků u autogramiád.

Comeback Michala Penka 

Československá hudební legenda 80. a 90. let a jeden ze zakladatelů kapely Lucie, Michal Penk, se vrací na pódia. V Praze vystoupí po 29 letech letos pouze jednou, a to na hudební scéně Prague Open Air na Občanské plovárně. Se skupinou Reborn 23 zahraje 21. července nejen své slavné balady, ale i skladby z alba Tancuj zbožně. Michal Penk se na pódia vrátil letos v březnu, kdy v Košicích odehrál spolu s kapelami Škwor a Lucie velmi úspěšný trojkoncert. Nyní pracuje jako jeden z autorů hudby na připravovaném muzikálu Troja a plánuje samostatné koncerty jak v České republice, tak na Slovensku. První z nich odehraje po dlouhých devětadvaceti letech v Praze v rámci programu Prague Open Air.

 

Michal Penk na aktuálním snímku, foto Adéla Tauscherová

„Jsme moc rádi, že si Michal vybral pro svůj jediný letošní pražský koncert právě Prague Open Air a naši scénu na Občanské plovárně, kde k němu budou mít jeho fanoušci opravdu blízko,“ komentuje Michalův návrat za organizátory Tomáš Staněk. Prague Open Air na svých dvou scénách, v Ledárnách Braník a na Občanské plovárně, přináší po celé léto nevšední hudební zážitky pod širým nebem. Hudební fanoušci se můžou těšit na širokou škálu žánrů, letní atmosféru a setkání s oblíbenými českými i zahraničními interprety, jako jsou například kapely Jasná páka, Monkey Business, Horkýže Slíže, Čechomor nebo Hradišťan, i zpěváci Davida Kollera, Michala Hrůzu, Michala Prokopa, Xindl X nebo Anetu Langerovou. 

Nejlepším kritikem Tomáše Kluse je jeho žena

Tomáš Klus se sice vrhl naplno na hereckou dráhu, vídáme ho nyní v ZOO a brzy přijde na řadu další seriál, kde má hlavní roli, to ale neznamená, že by skládání písniček pověsil na hřebík. Jednu napsal také pro ZOO a duet s Evou Burešovou se povedl natolik, že si vysloužil i vlastní videoklip. „Řekl jsem si, že to budu co nejvíc psát jako Filip, který píše milostné vyznání své femme fatale. Představoval jsem si, že Viky a Filip sedí v kuchyni a skrze tóny si vyznávají lásku a hluboce se při tom dívají jeden druhému do očí,“ prozrazuje Klus, jak se rodila nová písnička, kterou teď budou moci fanoušci seriálu vidět i jako klip.

 

„Na skládání jsem měl klid, moje úžasná žena mě nechá, abych mohl být ve studiu sám a pracoval na písničce. Občas musím ty věci selectovat. Někdy napíšu věci, které nejsou dobré, ale naštěstí mám skvělého prvního kritika v tom nejlepším smyslu slova, a to je moje žena,“ prozrazuje muzikant. S výsledkem byli všichni spokojeni, a tak se písnička do závěrečných titulků nahrála u Kluse ve studiu a diváci ji mohli vidět ve 124. díle v rámci soutěžního klání. Videoklip vznikl záhy, jakmile se o písničku strhl velký zájem fanoušků… ZOO se sice na obrazovkách s diváky na léto rozloučila, nové díly můžete ale sledovat s předstihem na Prima+.

Zdroj: TV Nova, Blesk, CSFD, Lifee.cz, i-divadlo.cz, Helena Váňová Production, TV Prima, Piaristi.cz

 

Vložil: Ela Nováková