Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Platit přes internet není v podstatě nebezpečné, přesto je nutné dodržovat obezřetnost a mít oči na stopkách! Poradíme…

11.10.2013
Platit přes internet není v podstatě nebezpečné, přesto je nutné dodržovat obezřetnost a mít oči na stopkách! Poradíme…

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Rychlý technologický vývoj a velký zájem o elektronické kanály pro online správu peněz přinášejí klientům komfort a šetří čas. Internet ale také láká k útokům. Proto je v dnešní době stále více důležité obezřetné chování nejen na počítačových sítích, kterým lze předejít nepříjemným překvapením.

Platby na internetu

První a účinnou obranou proti zneužití peněz jsou samotné banky, které své systémy vysoce zabezpečují. V případě plateb kartami na internetu suverénně vede tzv. 3D Secure, který využívají ČSOB a Era. „Tento systém umožní potvrdit platbu až kódem, který přijde klientovi na mobilní telefon," říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Ery.

Rada navíc: Data vztahující se ke kartám nebo elektronickému bankovnictví má znát jen jejich koncový uživatel. Nikdy je nesdělujte, ani v rámci rodiny si je nepředávejte. A pokud si někam nastavujete heslo, volte složitější kombinaci čísel, znaků a malých a velkých písmen, které nelze jednoduše uhodnout (např. celosvětově nejpoužívanější heslo „Heslo1“ – v originále „Password1“ není bezpečné, byť splňuje výše uvedené požadavky).

Phishing není rybaření

Cílem phishingu je jednoduše řečeno vylákat z nic netušící oběti údaje, které má znát jen uživatel platebního prostředku (karty nebo elektronického bankovnictví), a ty pak zneužít. Phishing kreditních karet se objevuje již delší dobu. Jak takový phishing poznáte? Nejčastěji se projevuje tím, že falešná internetová stránka (typicky odkaz zaslaný jako součást e-mailu) žádá zadání nejen čísla karty, ale i dalších údajů jako jméno držitele, platnost a CVV/CVC kód. „Další možností je phishingový e-mail obsahující přílohu nebo odkaz na stránku se škodlivým kódem, tzv. malware, trojský kůň. Ten se rozšíří hluboko v nakaženém počítači a umožní nejen ukrást osobní údaje, ale i zachytávat stisky kláves na klávesnici nebo ovládnout nakažený počítač včetně zobrazení podvržené obrazovky přímo na monitor klienta," dodává Josef Šedivý z Řízení rizik ČSOB a Ery.

Rada navíc: Rozpoznání phishingu je stále složitější, protože grafika i jazyková úprava falešných stránek se neustále zlepšují a škodlivé kódy se vyvíjejí. Proto chraňte svůj počítač aktuálním antivirovým programem a buďte velmi obezřetní. Na nic v podezřelých e-mailech neklikejte a rovnou je mažte.

Oči a uši na stopkách

Internet může udělat oběť z každého. Jak tedy zabránit tomu, abychom neskončili s přečerpanou kreditní kartou nebo s chybějícími penězi na účtu? Na prvním místě je naše pozornost a obezřetnost vůči neobvyklým jevům.  

Přišla Vám neočekávaná autorizační SMS k platbě, kterou jste nezadali?

Objevily se Vám v internetovém bankovnictví nezvyklé a neznámé obrazovky se špatnou gramatikou, množstvím překlepů a chyb, které po Vás chtějí nestandardní operace jako zadání typu telefonu či čísla platební karty včetně CVV/CVC kódu?

Překvapila Vás podivná adresa v internetovém prohlížeči, u které nebyla ikona zámku nebo zelený pruh potvrzující pravost stránky? V takových případech je na místě velké podezření, že váš počítač může být nakažen. 

Informační bezpečnost

Nesmíme zapomínat na prvky informační bezpečnosti, které dokážou do velké míry počítač ochránit, aby k nákaze nedošlo. „Těmito prvky jsou hlavně firewall, antivirový program a nainstalované aktuální bezpečnostní záplaty operačního systému i používaných aplikací jako Java nebo Adobe Reader. Na jednu stranu je pravda, že antivirové programy jsou často o krok pozadu za hackery, ale zároveň aktivně informace o nových virech sbírají a umí je celkem rychle detekovat. Aktuální systém a antivirová ochrana riziko úspěšného napadení značně snižují. A nutno dodat, že to, co v minulosti platilo pro osobní počítače, dnes platí i pro mobilní zařízení jako telefony a tablety, kdy se útočníci snaží tzv. „cross-platform“ útokem obejít např. SMS autentizaci, která se přes mobilní zařízení provádí," doplňuje Josef Šedivý.    

Rada navíc: Antivirové programy a další bezpečnostní prvky sice umí mnohé, ale nezaručují stoprocentní ochranu. Různé skupiny se snaží obejít třeba i autorizační SMS, proto možnosti ochrany kombinujte a hlavně buďte obezřetní!

Neplačte nad rozlitým mlékem

Pokud usoudíte, že se elektronické bankovnictví nebo internetová platební brána chovají nebo vypadají nestandardně, zachovejte chladnou hlavu a kontaktujte svou banku. Zaměstnanci helpdesku vám kdykoliv – třeba i v noci – poradí, co máte udělat, a případnou transakci prověří. „Pro lepší pomoc je vhodné, pokud klient pořídí snímek (printscreen) podezřelé obrazovky, ten nám předá a popíše nestandardní chování. Následně dokážeme lépe analyzovat příčinu," říká Josef Šedivý.

Rada navíc: Máte-li podezření, že je váš počítač infikovaný anebo váš antivirový program nedokáže odstranit infikované soubory, případně se virová infekce vrací, pak se řiďte následujícím postupem:

+ nespouštějte nadále na tomto počítači internetové bankovnictví

+ spusťte v aktualizovaném antivirovém programu pokročilý scan pro vyhledávání a zneškodnění virů

+ odpojte počítač od internetu a nepřipojujte k němu jiná zařízení (USB disky, telefony apod.)

+ kontaktujte Helpdesk elektronického bankovnictví vaší banky, případně se obraťte na specializovaný servis počítačů              

Na závěr slovníček pojmů

PHISHING – podvodné jednání s cílem vylákat osobní data jako např. číslo karty, heslo atd.

CVV/CVC – bezpečnostní kód platební karty, který je analogií PINu při bezhotovostních platbách na internetu

MALWARE – obecné označené pro škodlivý kód, nejčastěji počítačový vir, červ nebo Trojský kůň

TROJSKÝ KŮŇ – škodlivý počítačový program, který se může sám nainstalovat a následně vykrást informace uživatele bez jeho vědomí

KEY LOGGER – program nebo hardwarové zařízení snímající a zaznamenávající stisky kláves na klávesnici

ANTIVIROVÝ PROGRAM – program, jehož cílem je detekovat a odstranit škodlivý kód

OSOBNÍ FIREWALL – část počítačové sítě, která má za úkol zvýšit bezpečnost pomocí kontroly druhu informací proudících do a z počítače, může tak zabránit útoku zvenčí

BEZPEČNOSTNÍ ZÁPLATY – balíček vydaný výrobcem programu, který obsahuje opravu bezpečnostních chyb

3D SECURE – zabezpečení internetových plateb kartami, kdy se každá platba potvrzuje pomocí SMS hesla zaslaného na mobilní telefon klienta

ČIPOVÁ KARTA – karta vybavena čipem s programovatelným mikroprocesorem a pamětí, která nabízí zvýšení bezpečnosti pomocí elektronického podepisování transakcí

JEDNORÁZOVÝ SMS KÓD – způsob autorizace aktivních operací, např. při přihlášení do elektronického bankovnictví nebo při autorizaci plateb    

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

   

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace