Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sto dní důchodu Miloše Zemana. Starého psa nenaučíš novým kouskům, exprezidenta nedonutíš hovořit o tom, do čeho se mu nechce. O kom se mluví

29.06.2023
Sto dní důchodu Miloše Zemana. Starého psa nenaučíš novým kouskům, exprezidenta nedonutíš hovořit o tom, do čeho se mu nechce. O kom se mluví

Foto: Se svolením Miloš Zeman

Popisek: Miloš Zeman vyrazil na rozhovor pro Blesk do Prahy, jak sám sdělil na svém Facebooku.

Zatímco současný prezident Petr Pavel se ohlížel za první etapou výkonu svého úřadu v proslovu v Poslanecké sněmovně, ten bývalý, Miloš Zeman, poskytl více než hodinový rozhovor Blesku. Proč ne, i bulvár má své vnitropolitické zpravodajství. Otázkou je spíš to, co v těchto novinách čtenáři hledají a co je nezajímá.

Není podstatné, zda člověk patří mezi příznivce bývalého prezidenta, nebo jeho názorové odpůrce. Přestože je Miloš Zeman v současné době upoután na invalidní vozík, mentálně je naprosto fit a poslechnout si jeho názor na současné dění je zajímavé. I když je ve své kanceláři stále obklopen svými spolupracovníky z Hradu, k nimž poté, co se tiskem sem tam mihne nějaká ta zpráva o tom, jaký pořádek či spíše nepořádek po nich v kanceláři prezidenta zůstal, těžko může ještě někdo mít důvěru. Osvobozen od povinností funkce je Miloš Zeman znovu tím debatérem, jakým býval kdysi, své názory formuluje jasně, bez zábran a srozumitelně. Populistické řečnění už nemá zapotřebí, může být nekompromisní, ať už se nám to líbí, nebo ne.

O to směšněji pak vypadají články, které z tohoto rozhovoru Blesk vytěžil. Z názorů na mezinárodní vztahy, migrační politiku či řešení inflační krize se v nich nedočtete nic, zato se dovíte, že paní Zemanová skvěle vaří. Celý rozhovor musíte vyslechnout v podcastu, což – co si budeme nalhávat – udělá mizivé procento čtenářů Blesku.

Ze shrnujících článků tak nabýváme dojem, že Miloš Zeman je spokojený důchodce, o kterého vzorně pečují manželka a dcera. Sem tam nějaká ta návštěva dorazí, jinak ale v domě v Lánech panuje klid starého muže, pochvalujícího si hezkou japonskou zahrádku a dovolené na Vysočině. Opak je pravdou. Miloš Zeman je stále aktivním glosátorem současné vládní politiky a jako takový je také stále nepříjemnou osinou v hýždích. Na rozdíl od bezbřehého žvanění opozičních poslanců je se svými značně radikálními názory fakticky jedinou skutečnou opozicí pro celou naši politickou scénu. 

O současném prezidentovi nemluví

Redaktorka Blesku marně stáčela rozhovor k tomu, aby Miloš Zeman sdělil, jaký je jeho názor na výkon funkce jeho nástupce. Jak je jeho zvykem, několikrát tazatelku upozornil, že to zkouší marně. Až na to, že si neodpustil poznámku, že když někdo nemá vlastní cestu, je pro něj nejjednodušší negovat rozhodnutí svého předchůdce. Tenhle bonmot zazněl na adresu jmenování Michala Koudelky generálem a Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory a lichotivě pro současného prezidenta rozhodně nevyzněl. A jako shrnutí nabídl Zeman jakýsi průzkum televize Nova o popularitě českých prezidentů, který sice neupřesnil, nicméně zřetelně projevil to, co uměl vždycky dokonale – pochválit sám sebe. Že byla realita úplně jiná, dokud na Hradě seděl, už samozřejmě nezmínil, stejně jako evidentně předem škrtl všechny otázky, které by po něm chtěly vyjádření k aférám jeho nejbližších spolupracovníků, které nyní vylézají na světlo boží. Jistě – Zeman je samolibý, přesvědčený o své neomylnosti, povýšený. Přesto ale také stále myslící a provokující politik a zejména ekonom. 

Náprava státního rozpočtu 

Co se týká současného vládního úsporného balíčku, o který se handrkuje vláda s opozicí, pro Zemana je to jen soubor zbytečných opatření, která k ničemu nepovedou. Obratem pak nabízí řešení, které by uvedlo v krátkém časovém horizontu výdaje a příjmy státního rozpočtu do souladu. Vrátit zpět daň z příjmu na úroveň, která předcházela zavedení superhrubé mzdy a zrušit či alespoň podstatně snížit slevu na poplatníka. Sám ovšem říká, že si nedovede představit vládu, která by tato dvě velmi nepopulární opatření udělala. Jestlipak by si je dokázal prosadit on, kdyby byl předsedou vlády? To se to starému pánovi káže, když ho nečeká volební boj. Přesto by bylo zajímavé slyšet názor některého z ekonomických poradců vlády na takové radikální kroky. Má Zeman pravdu, nebo je to jen pokus shodit všechny současné vládní kroky jednou větou do kanálu?

Politická kultura

Za největší prohřešek vůči politické kultuře považuje bývalý prezident to, že ve vládě sedí lidé, kteří svým rezortům nerozumějí. Kdyby na Hradě seděl on, Marka Výborného by novým ministrem zemědělství odmítl jmenovat, protože o zemědělství nic neví. Zasahování prezidenta do výkonné moci bylo za Zemanova panování na Hradě takřka na denním pořádku. To jistě nebyl zrovna projev politické kultury. Jenže politická kulturnost je v našich krajích pojem nepraktikovaný ani ve vládních špičkách, ani obecně. Žel stále platí, že fotbalu a politice rozumí v hospodě u piva každý. Navíc se více zajímáme o to, jakou má bývalý prezident postel a že paní Zemanová vaří lépe než kuchař na zámku v Lánech, místo toho, abychom si poslechli či přečetli názory muže, který se sice v politice mnohokrát mýlil, jak přiznal kdysi titulem své vzpomínkové knihy, ale stále umí některé věci pojmenovat pravými, i když nepříjemnými jmény. Miloš Zeman není politická mrtvola. Dokonce váhavě odpovídá na to, zda by za pět let nechtěl znovu kandidovat na prezidentskou funkci. Z jeho slov je patrné, že jediné, co mu brání pustit se znovu do volebního boje a chopit se žezla moci, je vysoký věk. Pro některé voliče je to děsivá představa. Tak jen věřme, že máme a budeme mít lepší alternativu a starý pán s jeho svérázným pojetím politické kultury nám své názory bude sdělovat pouze z pozice politického důchodce. 

Zdroj: Blesk.cz

 

Vložil: Ela Nováková