Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komárkova Sazka. A není to naprostá blbost? Podívat se můžeme do zahraničí. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.06.2023
Komárkova Sazka. A není to naprostá blbost? Podívat se můžeme do zahraničí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Wikimedia / KKCG – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Popisek: Karel Komárek

Za rok 2021 společnost Sazka naftového miliardáře Karla Komárka vykázala růst čistého zisku o 30 %. Čistý zisk se tak vyšplhal na 1,6 miliardy korun. Vedle Komárkovy Sazky můžeme postavit australské nebo anglické pojetí hazardních her. Ty provozuje stát nebo státem pověřená organizace a drtivá většina peněz jde na veřejně prospěšné účely. Platí se z nich část zdravotnictví, sociální benefity, jsou jím financované i neziskové organizace pracující s lidmi na hraně sociálního dna. U nás kyne Komárek a občas, aby se neřeklo, něco málo nasype do sportu.

Vždycky tak 14 dní před Vánoci řeknu mé krásné a moudré paní – „je čas prohnat pánubohu perka a dát mu příležitost nás obohatit o nějakou nemravnou částku, vsaď jeden sloupeček ve Sportce.“ A ona na poště vsadí, donese mi tiket a já pak těch pár dní do slosování žiju v klamných představách, jak opravím střechu a vykoupím nějaký antikvariát a podaruju rodinu a vůbec. Vždy jednou ročně, hezky před Vánoci, protože hazard je, jak se říká, satanovo tango. Ale jak pravil Kristus – spíš projde velbloud uchem jehly, než zbohatlík do nebe – udržuje nás vyšší moc ve spokojeném předvánočním doufání a tedy s plánovanou otevřenou cestou mezi nebeské harfenisty a trubadůry (mají-li v pánu trubadůry, o tom informace nemám, ale snad ano, však to nejsou žádní velbloudi). Jenže má předvánoční obsese s jedním sloupkem jde na dárečky pro Komárkovu rodinu.

V pořádku, žijeme v kapitalismu, svoboda podnikání je základ. No, jak se to vezme. V Austrálii ve státě Queensland byla roku 1916 založena loterie s názvem „Golden Casket Art Union" (Zlatá pokladnice). Sloužila jako forma loterie, která měla za cíl získávat finanční prostředky pro sociální a veřejné projekty. Zisky z této loterie byly použity na financování různých oblastí, včetně zdravotnictví, školství, sportu, kultury a charitativních organizací.

Počátkem 70. let byla loterie rozšířena na celou Austrálii pod názvem „Golden Casket Lottery". V průběhu času se však loterie rozšířily a vzniklo několik dalších státem provozovaných loterií, které fungují na celostátní úrovni. Patří sem například „Tattslotto" (dnes známá jako „Saturday Lotto"), „Powerball" a „Oz Lotto". Tyto loterie v Austrálii stále fungují a jejich výnosy jsou používány na financování veřejných projektů a sociální politiky.

Ale podívejme se do Velké Británie. Národní loterie ve Spojeném království je provozována organizací zvanou „The National Lottery", která byla založena v roce 1994. The National Lottery je založena na principu, že velká část příjmů z prodeje loterijních lístků je přerozdělena na podporu různých oblastí veřejného zájmu. Tyto oblasti zahrnují umění, sport, charitativní projekty a projekty pro zlepšení komunitního života. Jistě, hazard v Austrálii i Velké Británie jistě sype spoustu peněz i do soukromého (však národní loterii by rád koupil právě Komárek), ale ten základ, že z neřesti jde většina peněz na zlepšení chodu společnosti? Na prospěšné projekty? Není to takové hodnotnější?

I samotná Sportka vznikla jako státem provozovaný hazard, jehož výdělky šly na prospěšné věci. Na sport, na zdravotnictví. Teď tu máme Karla Komárka, magnáta přes naftu a hazard, který sem tam, aby se neřeklo, aby bylo vidět, jak je společensky zodpovědný, shodí trochu drobků ze stolu cyklistice (to Komárek ve výroční zprávě Sazky i vypíchl, přispívá na cyklistiku). Zbytek si nechá s tím, že svoboda podnikání. Nic proti.

Jen mi ten britský a australský přístup přijde rozumnější. A upřímně, před Vánoci by se mi ten jeden sloupeček ve Sportce sázel mnohem lehčeji, kdybych věděl, že to, co prohraju, půjde třeba na onkologii, ne do kapsy magnáta.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb