Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čím méně zkušeností, tím více odvahy aneb Bláznivé nápady rozmazleného povaleče. Tajnosti slavných

16.06.2023
Čím méně zkušeností, tím více odvahy aneb Bláznivé nápady rozmazleného povaleče. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Svět českého filmu

Popisek: Rolf Wanka na kolorované fotografii z roku 1940, která vyšla na obálce úspěšného týdeníku Kinorevue

VIDEO Davy fanynek mu ležely u nohou, neodolala mu ani leckterá slavná kolegyně a kritika ho nazývala naším Rudolphem Valentinem. Pak ale učinil rozhodnutí, které mu Češi nikdy neodpustili.

Tmavovlasý krasavec s čistě řezanými rysy okouzloval přímým pohledem modrošedých očí, budících důvěru, gesta napovídala vrozenou ušlechtilost, mužnou sportovní postavu nedokázala ukrýt ani volně střižená saka. Jen hlasový témbr měl zbožňovaný idol ženských srdcí třicátých let poněkud nasládlejší, než se k takovému chlapovi hodilo, ale koneckonců nikdo není úplně dokonalý. Herecké vzdělání a zkušenosti sice neměl Rolf Wanka na počátku kariéry vůbec žádné, když si ale rozmazlený synek něco usmyslel, šel si za svým cílem hlava nehlava.

 

Sextánka:

Dětství v luxusu

Narodil se 14. února 1901 a většina pramenů uvádí, že ve Vídni. Mimoto ale existují i informace tvrdící, že spatřil světlo světa v západočeské metropoli. Jde sice jen o dohady, jisté ale je, že v Plzni opravdu žili jeho předkové z otcovy strany. Jeho pradědeček byl dokonce purkmistrem a velkým propagátorem plzeňského piva a otec lékařem generálního štábu rakouské armády. Díky tomu Josef Rudolf, který až mnohem později začal používat umělecké jméno Rolf, vyrůstal v luxusním rodinném sídle ve Vídni a spoustu volného času trávil na rodinném venkovském zámečku v Čechách. Mluvil plynně česky, německy a samozřejmě se naučil dobře i anglicky a francouzsky. Studoval na vídeňském technickém lyceu, rodiče se ale věnovali mnohem víc jeho sestře Alžbětě, která odstartovala velmi slibnou kariéru operní pěvkyně v Burgtheatru. A bráška mezitím vršil jeden průšvih za druhým.

Rozmazlený výtržník

Na střední škole studoval bez problémů, byl velmi bystrý, takže mu zbývala i spousta času na vymýšlení lotrovin. V ulicích rakouské metropole prováděl nejrůznější lumpárny a s oblibou pak prchal před strážníky na kolečkových bruslích. Dokázal si prý podmanit a ovlivňovat nejen spolužáky, ale také profesory, což velmi brzy pochopil a začal tuto schopnost využívat ve svůj prospěch. Po maturitě nastoupil na pražské ČVUT, rozhodně to ale neznamenalo, že by ta ním zaklaply dveře knihovny. Rád sportoval, tančil, večery trávil ve společnosti krásných dívek a do dvaceti let se stihl několikrát zasnoubit. Chtěl se stát námořním důstojníkem, zhatil mu to ale zhatil rozpad Rakousko-Uherska, a tak začal cestovat, aby se zdokonalil v cizích jazycích. Podle dostupných informací získal doktorát z hospodářských a sociálních věd na univerzitě v rakouském Innsbrucku a tvrdil, že se chce stát vědcem. Místo dalšího studia ale nakonec vyrazil na dobrodružné cesty po Evropě a Africe.

 

Lízin let do nebe:

Manželka prý neměla pochopení

Po návratu se pustil v Praze do podnikání, otevřel si obchod s americkými technickými novinkami, brzy ale zkrachoval, údajně kvůli nespolehlivosti svého společníka. Pak začal s první manželkou Ilse Vogl studovat lékařskou fakultu, ani tam ale dlouho nevydržel. Po návštěvě jednoho divadelního představení totiž zatoužil věnovat se dramatickému umění, s Ilse se dokonce údajně rozvedl kvůli tomu, že neměla pro tento jeho sen ani špetku pochopení. V osmadvaceti letech se zúčastnil ve Vídni jednoho konkurzu, v němž s přehledem porazil zhruba deset tisíc konkurentů. Pak zapracoval šikovný agent, pár vlivných známých na správných místech měl i charismatický Rolf, takže mu rázem na startu filmové kariéry nestálo nic v cestě. „Dlouhá léta jsem žil život dobrodruha, ale teď ve svých třiceti bych možná zkusil něco jiného. Proč bych nemohl toho dobrodruha třeba jen zahrát? Hereckých zkušeností nemám, zato odvaha uplatnit se ve filmu mi nechybí,“ prohlásil tehdy v jednom populárním magazínu Hvězda československých paní a dívek.

Vzor noblesy a elegance

U filmu začínal v komparzu, příležitost dostal i v roce 1931 při natáčení prvního zvukového filmu režiséra Fritze Langa Vrah mezi námi, který je považován za jeden z nejlepších německých filmů všech dob. Vzápětí ale odešel do Čech, kde debutoval v roce 1931 v německé verzi slavné komedie režiséra Karla Lamače To neznáte Hadimršku coby svatý Petr na nebi. Rychle ale pochopil, že pro vysněnou kariéru bude přece jen muset něco udělat, takže absolvoval kurz herectví u Aurela Novotnyho ve Vídni. V červenci 1934 se zúčastnil filmové soutěže hereckých adeptů a získal první cenu a zlatou medaili města Vídně. Přesto kariéru rozjel raději v Čechách a stal se nejušlechtilejším filmovým milovníkem třicátých let. Byl vzorem noblesy a elegance, vyznačoval se téměř aristokratickým vystupováním, přitažlivý byl i cizí přízvuk, patrný v jeho až přepjatě správné češtině.

 

Der Besuch der alten Dame:

Erotický idol

I když hrál většinou v projektech nevalné umělecké hodnoty, stal se erotickým idolem paní a dívek všech sociálních vrstev. Nebylo druhého milovníka, který by se jim tolik líbil. K několika svým filmům natočil i německé verze a současně hrál v německých a rakouských filmech. Stal se partnerem nejvýznamnějších českých hereček, od Hany Vítové, s níž dokonce nějaký čas tvořil pár, přes Adinu Mandlovou, Zitu Kabátovou a Věru Ferbasovou až po Jiřinu Steimarovou či Jiřinu Štěpničkovou. Jeho nejvýznamnější českou filmovou postavou se stal páter Vojtěch Dvorecký v úspěšném dramatu Martina Friče Páter Vojtěch z roku 1936. O rok později si vyzkoušel i režii v dramatu Výdělečné ženy, v němž si současně zahrál i hlavní roli. Houstnoucí atmosféra ale vzápětí jeho kariéru v českých filmech rázně ukončila. Veřejnost mu totiž vyčítala spolupráci s nacisty, a tak se v roce 1938 oficiálně přihlásil k německému filmu. Jeho poslední českou rolí byl Rony v krimikomedii Martině Friče Krok do tmy.

Tři rozvody stačí

Vzápětí se natrvalo přestěhoval do Vídně, kde hrál a v letech 1940 až 1944 byl dokonce uměleckým šéfem vídeňského Burgtheatru. Podruhé se oženil s herečkou Friedl Czepa, s níž řídil úspěšnou velkou operetní scénu Wiener Stadttheater a natočili spolu dva filmy. V roce 1954 se mu ze vztahu s Helene Amon narodil nemanželský syn Rudolf Wanka, kterého pak coby čtyřletého adoptoval. V roce 1954 se sblížil se svou třetí ženou Lili, rozenou Brigittou Dahlem, která mu v roce 1961 porodila dceru Irinu. Po třetím rozvodu už se pak znovu neoženil. Od roku 1948 působil na řadě dalších vídeňských scén i před kamerou, kde se vypracoval na solidního charakterního herce. Zahrál si v téměř osmdesáti filmech, televizních inscenacích i seriálech, ve Španělsku se dokonce setkal několikrát před kamerou i s legendární Lídou Baarovou. Jeden z největších milovníků zlaté éry českého filmu třicátých let zemřel 30. listopadu 1982 v Mnichově.

(zdroje: Wikipedia, ČSDF, FDB, IMDB, Svět českého filmu, Hvězda československých paní a dívek, IMDB, Kinorevue)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská