Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kulišárna s uprchlíky. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.06.2023
Kulišárna s uprchlíky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Turisté z Ukrajiny před informačním centrem - jinak řečeno před pracákem

Národní agentura pro turistiku CzechTourism hlásí, že čísla turistů v České republice utěšeně stoupají. Sice ještě nejsme na předcovidových číslech, ale už brzy, už brzy. Druhou nejpočetnější skupinou turistů v České republice jsou podle CzechTourism Ukrajinci. To mě, přiznávám, při pročtení jejich tiskovky trochu zarazilo.

„Příjmy 35,2 mld. Kč, výdaje 34,7 mld. Kč. Tak vypadala platební bilance cestovního ruchu v letošním 1. čtvrtletí. V praxi to znamená kladný zůstatek tzv. účtu turismu ve výši 463 milionů Kč. Cestovní ruch tak opět pozitivně ovlivňuje ekonomiku Česka. Vyplývá to z přehledu platební bilance tuzemského turismu, který na základě údajů České národní banky připravil Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism,“ hlásí s nadšením státní agentura CzechTourism ve své tiskové zprávě. Jsme v plusu, po Karlově mostě se nám prohání dostatek amatérských fotografů a milovníků naší pověsti nevěstince Evropy (doposud jsme si drželi post králů výrobců porna v celé Evropě, žel bohu nás loni předstihli Maďaři, ale můžeme doufat, že za letošní rok prvenství zase získáme - jsme nejlepší a patříme na Západ, to ví každý a jsme v tom boji o prvenství SPOLU).

A kdo za námi nejradši jezdí? Němci, naši obětaví sousedé, ti do naší ekonomiky prý donesli 6,5 miliardy korun. Pak následovali kupodivu Ukrajinci. Ti do naší ekonomiky donesli úžasných 4,9 miliardy korun, jak tvrdí CzechTourism. A tak jsem přemýšlel, jak to asi dělají. Je to chudý stát. Navíc tam je válka. Ano, ano, přišlo k nám půl milionu Ukrajinců, utekli před válkou. Ale to přece nemůžou být turisté. To jsou uprchlíci. No jo, jenže kde se vzalo tolik peněz z Ukrajinců turistů, nikoliv uprchlíků? To sem skutečně začali tak mohutně jezdit šejkové z Ukrajiny? To by byli hodní, takoví obětaví. 

 

Příjmy z cestovního ruchu v milionech Kč, zdroj CzechTourism

Obrátil jsem se tedy na Štěpánku Filipovou, tiskovou mluvčí CzechTourism. Ta mi problém ochotně vysvětlila: „Definice turisty vychází z mezinárodní metodiky, více ZDE. Podle ní je, zjednodušeně, turista člověk, který jede na určitou dobu mimo své bydliště a musí přespat. Roli podle metodik hraje také délka pobytu v místě, od níž se odvíjí rezidentství. V domácím turismu se pro rezidentství počítá půl roku, v mezinárodním turismu jeden rok. Protože se tisková zpráva týká mezinárodního cestovního ruchu, počítají se do ní lidé z Ukrajiny, kteří v Česku nejsou ještě jeden rok a samozřejmě také ti, kteří je zde navštěvují nebo do Česka cestují z jiných důvodů.“

Takže chudí, bezprizorní uprchlíci, kteří s igelitkami přebíhali hraniční přechody, jsou podle definice turisté a zvedli nám o bezmála pět miliard (ne milionů, ale miliard) příjmy pro náš cestovní ruch. Znamená to, když tedy vycházíme z toho, že jsou to turisté, že jsme si jejich dovolenou v České republice zaplatili sami? Vycházím z jednoduché úvahy. Uprchlík je osoba s ochranou, z českého rozpočtu je mu hrazené ubytování, strava, zdravotní péče a bůhví co ještě, je to přece uprchlík. Všechno, co tady uprchlík, nově tedy turista, zaplatí, je příjem z turismu. Ač jsme mu ty peníze dali my ze státního rozpočtu jako pomoc chráněné osobě, tedy uprchlíkovi.

Takže uprchlík je de facto turista a to, co jsme mu jako solidární země dali, to se může a musí započítat do příjmů cestovního ruchu a zvednout si tak čísla. CzechTourism pak vypadá, že fakt těžce maká a vydělává nám na důchody. To je báječné. V tiskovce radikální nárůst ukrajinských turistů nekomentovali, zato s nadšením vyzdvihli přímou leteckou linku ze Soulu do Prahy. To tedy nevím proč, když ukrajinští turisté nám donesli skoro pět miliard a Korejci jen něco přes 300 milionů. Žabaři jedni. Asi šoupli vedení CzechTourism pár šekelů do kapsy, aby o nich v tiskové zprávě utrousili nějakou tu pochvalnou poznámku. Já bych naopak ocenil Ukrajince. Donesl k ambasádě pugét květin, udělal si z nadšení PCR test na covid a zatančil jim tam kozáčka. Ten je snad kulturně přijatelný. Je od nás skutečně nechutné, že Ukrajincům nepoděkujeme. Tak nějak hromadně, celý stát, nejlépe povinně a s mávátky.

Tak takhle se tedy u nás dělají statistiky. To je krásná věda. Taková příjemně manipulativní. Mně z toho totiž vyplývá, že je to trochu jinak, než tvrdí státní agentura. „V praxi to znamená kladný zůstatek tzv. účtu turismu ve výši 463 milionů Kč,“ zní nadšená slova CzechTourism. Jsme tedy v plusu skoro půl miliardy. Jenže oněch 4,9 miliardy jsme uprchlíkům – turistům dali z našeho. A byly to peníze na sociální bydlení, na špagety, na zaplacení služeb, elektřiny. Což si příliš nespojuju s definicí člověka, který jede okukovat Karlštejn nebo gruppen sex někde na swingers party pro turisty uprostřed Prahy. Jako ano, naše republika je vyhlášená pro erotický turismus, ale nemusela by nás, s prominutím, o*ebávat i vlastní turistická agentura CzechTourism.

Jsme tedy v příjmech na minus čtyři a půl miliardy. Nikoliv v plusu půl miliardy. Logicky. Ukrajinci od nás dostali 4,9 miliardy, ty se vykázaly jako příjmy cestovního ruchu, protože je tady uprchlíci utratili. V samošce, v hospodě, při nákupu bižu... a tak. Ale ty peníze jsme jim dali my, z našeho společného rozpočtu, takže celé 4,9 miliardy musíme ze statistik příjmů z turismu šrtnout. Nejde to udělat jinak. Nejednalo se totiž o turisty. Zopakuji, nejednalo se o turisty, ale o uprchlíky. Ještě jednou? Nebyli to turisté. Byli to uprchlíci. Vážně zajímavé počty. Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, mi ještě prozradila, že CzechTourism vycházel z dat a metodiky Českého statistického úřadu a z dat České národní banky. To mě moc neuklidnilo. Jedou v tom všichni, to je tak jediné, co mě u toho napadlo. Tady už je ale úplně všechno možné. Naprosto všechno. Jestli takhle vykazují příjmy i do státního rozpočtu, tak jsme v háji.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb