Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sbohem, sociální demokraté. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.06.2023
Sbohem, sociální demokraté. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením SOCDEM

Popisek: Hřbitov, kde spočinula česká levice

O víkendu se udál pohřeb České strany sociálně demokratické. Narodila se Sociální demokracie. Šmardovci možná touží po tom, aby lid zvolal - zemřel král, ať žije král. Jenže zvolání je trochu jiné - zemřel král, ať žije šašek. Smuteční háv zůstává. Staré struktury ukončily se zoufalstvím v oku své působení, nastoupily nové. Takové, které se nezakecají. Svůj kandidátský projev pronesl i Lubomír Zaorálek. A byl to projev od podlahy a do středu problémů strany. A konstatoval smrt sociálních demokratů jako takových.

Sjezd ukázal, kam se propadla sociální demokracie pod vedením Michala Šmardy, prezidentem Zemanem odmítnutého ministra kultury za minulé vlády, nyní znovuzvoleným předsedou už ne České strany sociální demokracie, ale Sociálních demokratů. S novým logem, s novým názvem, s novým elánem se probojovat po ideologickém boku novodobé levice na výsluní Strakovky.

Lubomír Zaorálek ukázal na pokrytectví nového směrování strany. Ukázal na vyprázdněnost sociálních demokratů, na neschopnost vidět a řešit současné problémy, na snad až záměrné ignorování podstatných problémů země. Vlastně popsal rodící se novolevicový směr sociální demokracie, kde se sice mluví o sociálních tématech, ale už se to dělá u kapučína v kavárně, kde u vedlejších stolů pějí svou duhovou internacionálu „levicoví“ pokrokáři naší doby. Sociální demokraté si nadšeně podupávají do rytmu. K nápěvu se zatím přidávají nesměle. To vše pod záštitou euroatlantické nové doby, nové levice, nového chápání sociální politiky jako politiky pro menšiny a potlačování přirozenosti společnosti jako celku.

A to politiky, která dokonale překopává, nebo spíš ignoruje, skutečné ekonomické zákonitosti a vede zemi i západní civilizační okruh do podivného deliria naší domnělé a námi vyzdvihované nadřazenosti. Politika jako taková, jako řemeslo, umírá. K revolučnímu puči, který dříve vedl k nastolování diktatur, jsme se provolili a proignorovali skrze náš pocit nadřazenosti. Nový iPhone byl daleko důležitější než budoucnost země. Wir schaffen das bylo důležitější než budoucnost země. Vše pod diktátem vlastního pocitu nadřazenosti. A tak jsme moc předávali do rukou čím dál méně kompetentních, zato více uřvaných. Snad si tím musíme projít, aby nám něco došlo. Marné stesky po tom, že nás komunismus něco naučil. Nenaučil. Musíme si to zase z jiné strany zopakovat.

„Sociální demokracie je připravená prosazovat své hodnoty a zájmy svých voličů i z opozice. Nehledáme vládní křesla. Nebudeme vyvažovat pravici sociálním směrem. Nebudeme dělat demokratickou fasádu pro populisty. Budeme popisovat a vytvářet alternativu. Naším cílem bude, aby lidé z dnešních krizí vyšli silnější. Tentokrát všichni," napsala s falešnou skromností nová místopředsedkyně Sociální demokracie Daniela Ostrá.

A má pravdu, Sociální demokracie, i kdyby se ke korýtkům prochrochtala, nebude vyvažovat pravici ve Strakovce. Ani nemůže, protože samotná pravice je dávno překonaná. Formálně pravicová ODS vládne s Piráty, s neobolševiky, ve svém programu deklaruje pravicovou politiku, při předsednictví Radě Evropy pak přijímala novolevicové absurdity a je za to vrchním fanatikem nové levice Fransem Timmermansem halasně chválena. Není tu pravice. Není tu ani levice. Slévá se to do jednoho škaredého škraloupu, který nikomu nechutná a každý ho chce nabrat lžičkou a hodit pod stůl. Jenže slušnost mu zatím, zatím, nedovolí. Co by tomu řekli naši kolonizátoři ze Západu, kde intenzivně a se zvratky potlačenými v krku předstírají, že onen škraloup je božská mana, nad kterou není.

„Nebudeme dělat demokratickou fasádu pro populisty,“ dí Ostrá, stejně jako Fiala. Jedno s druhým, druhé s prvním, škraloup bezradnosti. Neví, netuší, a jako celá vládní sebranka volí slova určená k odstřelu. Jde vidět, že ona, a s ní celá Sociální demokracie, už teď není schopná komunikace, ale jen ubohého nálepkování. Jen plnění přesného zadání. Populisté, dezinformátoři. I ona bude hřímat ze Strakovky na lidi stejně prázdná slova, která teď slyšíme z vládního kabinetu. Neví, že demokracie, ta zdechlá herka, na které se pořád snažíme jet tryskem, se vykrmuje diskusí, slovním střetem, nikoliv odstřelem jako na jatkách.

Ale ne, možná tuší, právě že tuší, že musí používat taková slova a vytvářet přesně takový škraloup bezmoci, protože kdyby se Sociální demokracie skutečně věnovala tomu, čemu má, tedy i tomu, co Lubomír Zaorálek v hněvu vykřikoval na sjezdu, byla by takzvaně zorbánizována. Hezky si na trestné lavici hryzat nehty a nechat se šikanovat od kolonizační moci. Všechno musíme sjednotit. Sklizeň brambor, myšlení, banány, genderovou rovnost, všechno musí být přesně dané. Pozvedněme k takovému slovu bojovně pěst. Ni krok zpátky. A je to tragická chyba, protože přesně taková politika a taková rétorika povede lidi k tomu, aby volili ještě ukřičenější strany, které nás mohou zavést do ještě horšího bezčasí. 

Národní hrdost a bohatství, sebevědomí země, se buduje právě střetem se zahraniční politikou. Střetem, ne bezmezným souhlasem a láskou k tomu, že naše politika jen nesebevědomě plní příkazy. Což vláda premiéra Fialy ukázala beze zbytku při předsednictví, při němž prosazovala a prosadila i věci, s kterými programově ne že nesouhlasila, ale které byly naprosto proti jejímu přesvědčení. To samé je a bude Sociální demokracie. Jen loutka v rukou jiných, uvědomělejších. Miliardář Jan Barta, který stál i za financováním předvolební kampaně generála škraloupa, to zařídí. Chce totiž vytvořit celoevropskou levicovou stranu. No, levicovou, spíš uvědomělou. Celoevropská uvědomělá strana. Dobrý název, to si dám patentovat. Předvolební heslo by mohlo být - víme všechno líp než vy.

Politika sociálních demokratů je právě s velkým smutkem země na vlastním funusu. Skutečnou levici už drží jen KSČ, což je… zvláštní vývoj naší země.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb