Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do bordelu, nebo do parku, s penězi to vyjde nastejno. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.06.2023
Do bordelu, nebo do parku, s penězi to vyjde nastejno. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vězení

Ministerstvo spravedlnosti zcela bez ohledu na spravedlnost pošle do Poslanecké sněmovny ke schválení návrh zákona o trestech za znásilnění. A je to jako pozvánka do veřejného domu jménem Česká republika. Za znásilnění, a to i násilné a silně traumatizující, nebo i znásilnění dítěte (!) by mohly po přijetí novely padat vedle uvěznění i peněžité tresty. Něco jako když vesnicí projedete osmdesátkou a vyblejskne vás u toho radar. Prostě přijde pokuta. A co jako.

Důvod pro rozmělnění trestů za znásilnění? Máme přeplněné věznice. A jako alternativa k žaláři se u znásilnění peněžitý trest jeví jako adekvátní. Je až s podivem, že se nejeví jako adekvátní nepřeplňovat věznice trestanci, kteří se nedopustili závažných trestných činů násilné povahy.

Uveďme to na příkladu Dušana Dvořáka, adiktologa, který léčil konopím a měl státní zvůli stran restrikcí na háku. Dušan Dvořák, který léčil výtažky z konopí, mastičkami, tinkturami a lidem prokazatelně pomáhal, si musí odsedět šest let v kriminálu. Ten, který nově ublíží ženě a může ji traumatizovat i na celý život, zaplatí jen pokutičku. Doposud platí, že za znásilnění v polovině případů padají na soudech podmínky. Četl jsem na serveru iDnes případ znásilnění, kdy pachatel svou oběť napasoval hlavou do kontejneru a následně se na ní vyřádil. Trest podmínka. Pachatel ublížil oběti, traumatizoval ji, způsobil jí bolest, zbavil ji vnitřní jistoty, že ovládá svůj život, že není loutkou v něčích rukou. Dostal za to podmínku. Pískaje šel k soudu, a s písničkou na pysku šel i z něho. Nebezpečný a násilný člověk. A Dvořák, který prokazatelně pomáhal a léčil, šest let natvrdo. Tohle je spravedlnost? To je výsměch.

Princip věznění, jsem přesvědčen, je relikt středověku, který bychom měli opustit. Do vězení by pak patřili jen lidé, kteří spáchali násilný čin, ublížili, zabili, znásilnili, týrali, omezovali osobní svobodu. Další trestné činy by se měly řešit alternativním způsobem, a to i včetně majetkových trestných činů. Třeba ministerstvem navrhovaným peněžitým trestem, ale, proboha, ne u znásilnění, které patří do kolonky takového zločinu, který skutečně ubližuje a jehož důsledky se mohou táhnout i celé roky, nebo celý život oběti.

A v jaké výši budou takové pokuty? Jako za špatné parkování? Jako za jízdu na černo? A bude taková pokuta vyšší než cena za večer v luxusním nevěstinci? Já jen aby si návrh zákona někteří potentní násilníci nespletli s pozvánkou k hodovnímu stolu s trochou adrenalinu, který by v bordelu prostě nezažili. A dá se tím řešit i prachbídná kondice státního rozpočtu? Když bude pokuta ve výši 10 tisíc, stačí sto znásilnění a státní kasa je hnedle bohatší o milion. Možná to patří do onoho fantastického konsolidačního balíčku naší vlády. Je to možné. Šetřit musíme. A také zvedat příjmovou stránku státní kasy, že jo. Tak šup, šup, přijmout novelu zákona a vydělávat státu na bombardéry z Ameriky naprostým bezprávím a nespravedlností.

A teď si představme tradičního násilníka. Je to finančně zajištěný jedinec, kterému jen ujede hormony ovládaný mozek? Asi to není tradiční případ. Je to spíš emočně i sociálně neukotvený jedinec, který si prostě bere. Nezmění se u něj pokuta po letech na kolonku nevymožitelné? Taková kolonka nevymožitelné přijde zprostředkovaně daňové poplatníky na hromadu peněz. Pro podnikatelskou třídu pak pozvánka do bordelu. Hele, jdeme lovit ženský, táta pak zalepí pokutu. Fajn adrenalin. Nemluvě pak o znásilnění dítěte, kde to chce ministerstvo nespravedlnosti také řešit možnou pokutou. To už nemá cenu ani komentovat. Jsou přeplněné věznice. To snad musíme chápat. 

Návrh zákona Ministerstva spravedlnosti je podivný a nešťastný. Máme plné věznice, tak násilníky necháme běhat bez trestu na svobodě. Dáme jim jen pokutu. A na oběti nakašlat. A vedle nich budeme ve vězení držet takové, jako je Dušan Dvořák, novodobý vězeň svědomí České republiky. A vedle něho desítky, ne-li stovky jemu podobných. Česká justice je ve stavu klinické smrti. A dýchání z úst do úst jí dává mrtvé Ministerstvo spravedlnosti. Jak se nám ty dvě dávno mrtvé herky v pevném obětí hezky prolínají a vytváří obludný propletenec neodbytné kocoviny spravedlnosti bez spravedlnosti.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb