Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trošku jsme zaspali v hokejové výchově, ale nikdo moc neví, v čem konkrétně. Takže spíme dál. Horká židle Tomáš Plekance

10.06.2023
Trošku jsme zaspali v hokejové výchově, ale nikdo moc neví, v čem konkrétně. Takže spíme dál. Horká židle Tomáš Plekance

Foto: FTV Prima (stejně jako v článku)

Popisek: Tomáš Plekanec v Show Jana Krause

Čeští hokejisté se z letošního mistrovství světa vrátili bez ovací a s ostudou. Co si o stavu našeho hokeje myslí bývalá hvězda NHL a současný kapitán Rytířů Kladno Tomáš Plekanec? Jan Kraus s ním probral ospalou mladou generaci, ale také jeho domácí soupeření o plínky.

Moderátor na začátku rozhovoru připomněl, že Tomáš Plekanec odehrál v zámořské NHL neuvěřitelných tisíc zápasů. Jaké to bylo, když před patnácti letech válel v Americe a jaké je to dnes? A jak je možné, že Jágr s Plekancem vzdor věku stále nastupují na led v Čechách, zatímco mládež utíká do zahraničí? 

Dřív byl hokej tvrdší, dnes jsou mladí opatrnější

„Hokej v mužském podání se hrozně změnil. Už to není, co to bývalo. Když jsem hrál před patnácti lety v Americe, byla to v uvozovkách jatka,“ vzpomíná hokejový útočník, který mimo jiné odehrál jako reprezentant České republiky jedenáct mistrovství světa. „Změnili pravidla, a není to, jako to bylo. Je to takové mírnější. Spíš pro ty mladší hráče,“ myslí si zkušený sportovec. Podle něj je mladá hokejová generace díky změkčeným pravidlům opatrnější a nedává tolik fyzickému tréninku, jako tomu bylo v době jeho začátků. Navíc v Čechách už u kluků hokej nemá takový zvuk, protože nynější generace je celkově jaksi ospalá. Tomáš Plekanec ale věří, že se to zase zlepší, jen bude třeba mladé hráče probudit k životu a motivovat pro reprezentaci. S Janem Krausem se shodne na tom, že ti nejlepší mladí hráči hodně brzy utíkají za vidinou výdělků do zahraničí. Tím trpí úroveň domácí ligy, ale také reprezentační tým.

Letošní debakl na mistrovství světa spatřuje především v absenci hráčů. „Dřív přijelo na finále šedesát hráčů, a když deset nepřijelo, tak přijelo dalších deset, kteří byli stejně dobří, ale teď když nepřijede čtyři pět hráčů, tak je ta kvalita v českém hokeji strašně znát,“ popisuje a dodává, že rozhodně nevidí příčinu neúspěchu ve finském trenérovi, jak někteří kritici naznačují. „Myslím, že je fajn, že se učíme i od jiných států a jiných národností, které hrajou celkem dobře. A asi líp než my teď,“ konstatuje s trochou smutku v hlase.

 

Ne že by byli stejně vysocí, ale moderátor si vždy šikovně stoupne na stupínek

Rytíři na Kladně

Tomáš Plekanec ve čtyřiceti letech stále nastupuje na led jako kapitán kladenských Rytířů. Ostatně proti kladenskému lídrovi Jaromíru Jágrovi je pořád ještě hokejový mladík. „Asi nás to pořád baví,“ komentuje své nasazení v klubu, kterému se až tak nedaří. „Jardovi tedy určitě, mně občas. Na druhou stranu Kladno a Třinec jsou v Česku jediné týmy, které vyhrajou poslední zápas v sezoně. To není nikde v Evropě. Třinec vyhraje titul a musí vyhrát poslední zápas v sezóně a Kladno, aby se vždycky zachránilo, tak musí taky vyhrát. Takže my furt vyhráváme.“ A jak se staví k myšlence, že by se stal trenérem? „Zatím hraju. Mám čtyři děti a trénování je časově dost náročné,“ přemýšlí nahlas, ale na závěr připustí, že by ho to asi dost bavilo. „Momentálně český hokej nemá úplně ideální zvuk. Trošku jsme zaspali v nějaké té výchově, ale nikdo moc neví, v čem konkrétně. Takže spíme dál. Zatím,“ vrací se znovu ke stavu českého hokeje. Možná ho za čas uvidíme na trenérském postu, jak probouzí mladé hráče k životu.

 

Tomáš Plekanec je jeden z největších fešáků mezi našimi sportovci

Soutěživá domácnost

Tomáš Plekanec má čtyři děti, dvě z manželství s Lucií Vondráčkovou, dvě z druhého svazku s bývalou tenistkou Lucií Šafářovou. Druhé manželství je tedy ryze sportovní a soutěživé. Před časem pár zveřejnil video ze squashe, ve kterém Tomáš Lucii nečekaně přehrál. V „akváriu“ to tenistce asi tolik nejde, jako když zářila na kurtech. „Squash jí moc nejde, tak to tolik nehrajeme,“ prozradil hokejista Janu Krausovi. S manželkou se věnují i jiným sportům a soutěží vlastně pořád. „Dost často spolu soupeříme, snažíme se o všechno stříhat,“ směje se a naznačuje rukama kámen, nůžky, papír s tím, že prý poslední dobou nějak nemá formu. „Teď mi to nelepí. Teď jsem dvakrát prohrál a nebylo to moc dobré. Musel jsem dvakrát převlíkat nějaké plenky, nějaké postele jsem převlíknul. Nebylo to úplně ideální pro mě. To nemám rád,“ přiznává hokejový útočník, že péče o malé děti a domácnost není zrovna jeho parketa. Možná se to zlepší, až malý Oliver doroste do bruslí. 

Zdroj: FTV Prima

 

Vložil: Ela Nováková