Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Maska není jen o odstínu šminky aneb Láskyplný rekordman mistrem řemesla. Tajnosti slavných

02.06.2023
Maska není jen o odstínu šminky aneb Láskyplný rekordman mistrem řemesla. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize - Miloš Schmiedberger

Popisek: Vladimír Hlavatý jako skladník Dominik v seriálu Žena za pultem

FOTO / VIDEO Role pro něj nebyla jen dialog, doplněný make-upem, své postavy měl vždy propracovány do posledního detailu. Uznávaný mistr líčení vstoupil do světa filmu už v němé éře a mezi jeho první a poslední rolí uplynulo neuvěřitelných 65 let.

Maska pro něj neznamenala jen správné nalíčení, vždy laskavého, usměvavého a láskyplného pána totiž osud obdařil mimořádným postřehem sebemenších detailů. Jeho tvář je notoricky známá, ve filmu a televizi totiž Vladimír Hlavatý ztvárnil zhruba 260 postav. Nejspíš si ho vybavíte jako dědečka malé Věrky ze seriálu Vlak dětství a naděje nebo skladníka Dominika v Ženě za pultem.

 

Hlavatý_Filosofská historie

Filozof Špína (uprostřed) ve filmu Otakara Vávry Filosofská historie; foto se svolením Národní filmový archiv-Moldaviafilm

Maska není jenom make-up

Masku chápal nejen jako rysy tváře, ale také rytmus gest, způsob řeči a drobnosti v chování, které člověka bezděčně provázejí a vytvářejí jedinečnou osobnost. „Jeho veliké mistrovství v oboru líčení není náhodné. Jeho přístup k postavám je přístup z vnějšku, ovšem v nejlepším slova smyslu. Vidí svého člověka v masce a kostýmu, s typickým gestem a chůzí dřív, než začne vysvětlovat psychologii, motivy jednání,“ napsala o něm Věra Soukupová, která literárně zpracovala jeho vzpomínky, nazvané Monolog herce z Vinohrad. V tomto oboru se stal Vladimír Hlavatý velmi brzy uznávaným mistrem, už během druhé světové války ho vyučoval na dramatickém oddělení Pražské konzervatoře, a pak přednášel až do roku 1970 nauku o masce na DAMU.

V otcových stopách

Narodil se 29. října 1905 na pražské Letné do rodiny známého herce Františka Hlavatého, jenž v té době hrál v holešovické Uranii, už v roce 1907 se ale rodina přestěhovala na Královské Vinohrady. Herečkou se stala i jeho o dva roky mladší sestra Věra. Na jeviště a před kameru Vladimíra přivedl už v raném dětství otec, který ho ale později od herecké kariéry paradoxně zrazoval. Marně. První zkušenosti Vladimír sbíral v dětských rolích ve Vinohradském divadle, kde otec působil jako herec a režisér. Už během studia na reálném gymnáziu začal hrát v ochotnických souborech a po maturitě v roce 1923 získal první angažmá v nuselském Tylově divadle. Pak prošel divadly v Českých Budějovicích a Plzni, aby v roce 1929 zakotvil na otcově někdejší domovské scéně, v pražském Divadle na Vinohradech. Po osvobození působil v Divadle 5. května, po dvou sezónách se ale do Vinohradského divadla vrátil a na jeho jevišti prožil celkem šest desetiletí.

 

Hlavatý_Sova

Důchodce Sova v televizní komedii z roku 1972 Sova; foto se svolením Česká televize-Přiba Mrázová

Ztělesněná vlídnost

Po otci zdědil nejen talent, ale také specifický projev. Drobný a štíhlý, spíš až vychrtlý, s dobráckým výrazem a vřelým úsměvem, charakteristickým hlasem a svéráznou dikcí byl nepřehlédnutelný, přestože byl zpočátku obsazován do malých tragikomických rolí prostých, nekomplikovaných a leckdy přehlížených outsiderů. Později se ale stal vyhledávaným představitelem vlídných staříků, překypujících lidskostí a citovou opravdovostí. I na stříbrném plátně se objevil poprvé už v roce 1921 díky otci, který ho obsadil jako syna ve svém dramatu Na vysoké stráni. Film se ale dochoval jen částečně. Další příležitost mu nabídl až po osmi letech režisér Martin Frič, jenž ho obsadil jako hosta v němém melodramatu Chudá holka.

Vávrův Špína

Poprvé ve filmu promluvil už v roce 1931 v historickém dramatu režiséra Svatopluka Innemanna o československých legionářích Třetí rota, více příležitostí se ale dočkal teprve v roce 1937. Mimo jiné si zahrál zástupce filmové produkce v melodramatu Děvče za výkladem či novináře v dramatu Karla Čapka Bílá nemoc, které režíroval Hugo Haas. Nejvíc ale vynikl jako student Špína v adaptaci povídky Aloise Jiráska Filosofská historie, kterou natočil Otakar Vávra. Druhou světovou válku prožil především na jevišti, před kamerou se mihl jen tu a tam, například jako divadelní kritik v melodramatu Minulost Jany Kosinové, v němž zářila v hlavní roli Vlasta Matulová, či jako vojenský sluha v režijním debutu Rudolfa Hrušínského z roku 1944 Jarní píseň, který svým výkonem zachraňovala Hana Vítová. Oženil se už v roce 1939, jeho jediný syn Jan se ale narodil až v roce 1946.

 

Pokušení doktora Burdy:

Od Věka po Sanitku

Po osvobození konečně Vladimír rozjel svou filmovou kariéru, i když velkých příležitostí dostal pomálu. K výraznějším patří včelař a chalupník Martin v televizním filmu Jiřího Slavíčka Mordová rokle či laskavý starý zedník Brábovec ve filmu Karla Steklého Mstitel. Jeho životní rolí se stal v roce 1956 psychicky rozpolcený husar v psychologickém dramatu Ztracenci, které natočil Miloš Makovec podle stejnojmenné povídky Aloise Jiráska. V roce 1957 už se objevil ve třech televizních inscenacích a souběžně pak dostával další a další příležitosti ve filmu i na obrazovce. Nesměl chybět ani v dlouhé řadě seriálů, od F. L. Věka a Pana Tau přes Ženu za pultem a Nemocnici na kraji města po Sanitku či Bylo nás šest. Spolupracoval také s rozhlasem a dabingem a v roce 1984 vydal své vzpomínky Monolog herce z Vinohrad. Naposledy se mihl před kamerou v roce 1988 v televizním dramatu Jiřího Adamce Nejlepší kšeft mýho života, o rok později ještě alespoň propůjčil svůj hlas císaři v animované pohádce Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni. Skvělý herec a mistr masky a líčení Vladimír Hlavatý zemřel 27. října 1992 v Praze.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Vladimír Hlavatý: Monolog herce z Vinohrad)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská