Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Platit za něco, co nedostanu. Na Českou televizi chystám sérii trestních oznámení pro bezdůvodné obohacování. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.05.2023
Platit za něco, co nedostanu. Na Českou televizi chystám sérii trestních oznámení pro bezdůvodné obohacování. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Prapor České televize

Nikdy jsem neplatil koncesionářské poplatky České televizi ani Českému rozhlasu. Už jen proto, že televizi ani rozhlas nemám a kdybych měl, tak je vyhodím z okna. Nyní se chystá i na nás, neplatiče, bič. Má-li člověk počítač nebo chytrý telefon, platit nejspíš od nového roku bude muset. I řekl jsem si – echt co, kouknu, co nám dávají na ČT2. Filmy na druhém programu České televize mě kdysi bavily. Zapnul jsem tedy živé vysílání. Dávali první film Stevena Spielberga Sugarlandský expres. Co nenakouknout.

Jaké bylo mé překvapení. Běhala tam v televizní smyčce smečka psů, honila se za balónkem a skotačila ve vodě. To je ten legendární Spielberg? Tak to se divím, že se vůbec prosadil. Patnáct vteřin dokolečka se opakující scény. U jeho majstrštyku bylo napsáno lakonické slovo přestávka. A psi běhali a běhali a běhali, v jedné nekonečné smyčce stále dokola. Bylo deset večer, majitelé televizí už trnuli hrůzou u Spielbergova filmu, já stále smutně koukal na dovádějící psy. A u toho mě napadlo, že se zavedením koncesionářských poplatků pro všechny se mohu začít konečně cítit jako oběť.

Proč? Česká televize totiž nemá vysílací práva pro online promítání Spielbergova filmu (a tisíců dalších filmů a pořadů, které zakoupila a zakoupí v zahraničí nebo od konkurence či soukromých subjektů). Znovuoživení přestávky ČT provedla v roce 2012 právě u iVysílání u pořadů, na která nemá vysílací práva pro online prostředí (zjistil jsem to letos 28. května, z čehož jde odvodit, že mi program ČT byl plných dvanáct let zcela ukradený a neujídal jsem jim bez placení poplatků přes internetové připojení). Z toho plyne, že ač, jak plánuje vláda, budu muset platit plnou cenu koncesionářských poplatků, nebudu dostávat všechnu tu televizní zábavu, kterou mi Česká televize naplánovala. Tedy mně nic nenaplánovala. Mně ne, majitelům televizí.

A tak stojím před dilematem. Tiše platit službu, kterou vlastně nemohu využívat v celé její šíři? Nebo se prostě zaseknout a oznámit České televizi, že když mi není schopná zprostředkovat přes internetové připojení veškerý obsah svého televizního vysílání, nemá tedy ani nárok po mně chtít plnou výši koncesionářských poplatků? Troufám si tvrdit, že zvolím druhou možnost. Protože je absurdní, aby zvítězila zvůle České televizi služných poslanců a ministrů, kteří povinným zpoplatněním vytvoří nerovný přístup ke službám. A budou tím diskriminovat ty, kteří televizi nemají a ani neplánují její nákup.

A tak, jakmile poslanci odhlasují povinné placení koncesionářských poplatků i lidem, kteří nemají televizi, a uvedou to do praxe, začnu se učit podávat trestní oznámení pro bezdůvodné obohacování. Předmětem trestního oznámení bude každý jednotlivý pořad, který mi Česká televize nezprostředkuje přes internetové připojení a místo něj mi pustí skotačící pejsky.

Případně, a já se tomu vůbec nebráním, může začít Česká televize už teď začít vyjednávat o tom, že si u každého filmu i pořadu zaplatí i práva na internetové promítání. Jenže pak se nám ty koncesionářské poplatky zvednou všem na násobnou cenu. Ovšem jinou cestu Česká televize vlastně zvolit nemůže. Musí, když chce za své služby peníze prakticky ode všech, zprostředkovat své služby bez problémů všem. A jediný skotačící pes místo v televizi vysílaného pořadu je prostě zralý na trestní oznámení.

Chápu snahu České televize i poslanců nahrnout do televize víc peněz. Ale nemůžou to dělat na úkor skupiny lidí, kteří tím budou fakticky diskriminovaní.

 

Vložil: Štěpán Cháb