Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Základní pravidlo při styku s medvědem a škola života v hotelu Ambassador. Horká židle Aleše Hámy

27.05.2023
Základní pravidlo při styku s medvědem a škola života v hotelu Ambassador. Horká židle Aleše Hámy

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Aleš Háma v Show Jana Krause

Herec a moderátor Aleš Háma oslavil na jaře padesáté narozeniny. Zešedivěl do podoby usměvavého elegána, jeho pohotový humor je ale stále stejně mladistvě rozjařený. Jeho rozhovor s Janem Krausem je osvěžením pro každého, kdo má rád jemný vtip, založený na košatosti českého jazyka. I lehce košilatý vtip pak může být noblesní.

Aleš Háma nastoupil na scénu Divadla Archa velmi opatrně. Nesl totiž na skleněném tácu krásný nazdobený dort a ulevilo se mu, až když ho bezpečně položil Janu Krausovi na stůl. „Přinesl jsem si dort, protože mi přijde, že je to hezké, někam přijít, aby se hned vědělo, jaká je nálada,“ řekl hned na úvod zvesela, i když moderátor měl pocit, že na té padesátce nic veselého není. Raději tedy zavedl řeč rovnou na to, co mu na hostovi připadá nanejvýš zajímavé. Provozuje prý všechno, co on vůbec neumí.

 

Aleš Háma

V Show Jana Krause se tentokrát slavily padesátiny, i když trochu netradičně. Slavnostní dort si totiž oslavenec přinesl sám.

Aktivní odpočinek v přírodě

Myslivost, rybaření, houbaření, turistika, vaření. To jsou koníčky Janu Krausovi na hony vzdálené, má sice pobyt v přírodě rád, ale pěkně v poklidu. Zato Aleš Háma by se při pouhém kochání se přírodou nudil. Potřebuje aktivní zábavu. „Moderuje se, hraje se, jezdí se po vlastech českých, do toho se hrává s kapelou, natáčí se nějaká televizní soutěž… a člověk potřebuje nějaký ventil. A pro mě to jsou tyhle – asi rustikální – věci a pobyt v přírodě,“ vysvětlil svoji, pro Jana Krause zcela nepochopitelnou činorodost. „Měl jsem maminku, která vyhrála Portu, tak jsme u nás doma furt hráli a zpívali trampské písně,“ vyprávěl dál s tím, že trampskou romantiku nezažívá jen v notoricky známých textech písní, ale i ve skutečnosti.

S manželkou na vykopávky, se syny na Duklu

Aleš je občas rád v přírodě sám, to jede třeba někam na dva dny do lesa, chodí na ryby nebo na houby a s nikým nemluví. Výlety ale podniká také s rodinou, někdy jen s manželkou, jindy také s oběma syny. „Jsou různé druhy výletů, které naše rodina podniká. Třeba výlety s manželkou, kdy rádi objevujeme archeologické památky a naleziště. A pak jsou výlety s rodinou po republice, které mají většinou nějaký konkrétní cíl, který se splní. A cestou se spí většinou buď v autě, nebo ve stanu. Takhle jsme třeba jeli mým velmi starým autem z roku 1998 anglické výroby na Podkarpatskou Rus, protože kluci měli takové to militantní období, pořád po sobě stříleli a chtěli vidět Dukelský průsmyk. Projeli jsme ze Slovenska na Podkarpatskou Rus a vraceli se přes Polsko Dukelským průsmykem, kde jsme klukům ukázali kus historie,“ popsal výlety za dějinami dávnými i moderními. S manželkou si ale oblíbil i cesty na chladné ostrovy.

 

Aleš Háma

Při vyprávění o svých výletech se nad úžasem a nechutí moderátora trošku bavil

Literární bonusy

Už dvakrát si Hámovi pořídili turistickou dovolenou ve Skotsku a chystají se tam znovu, protože se jim tam zalíbilo. Naposledy jezdili po Vnějších a Vnitřních Hebridách. „To jsou ostrovy kolem toho velkého ostrova,“ vysvětlil těm, kdo by snad chladná souostroví neuměli lokalizovat. A přidal, že má na cestách rád nějaký tematický literární bonus. „Ve Skotsku je hodně palíren, rašeliny a existuje Peter May, což je spisovatel, který píše detektivky z těchto ostrovů. A my jsme tam jezdili ty stovky kilometrů,“ vzpomínal zasněně, „a cestou jsme si pouštěli ty detektivky v audioknize a k tomu jsme si vždycky nalili sklenku té dobré jednodruhové whisky.“ 

Jak harmonizovat manželství

Jan Kraus s obdivem podotkl, že kolega má ideální manželství, když si i po letech užívá rodinnou dovolenou s takovou radostí. Aleš Háma upřesnil, že je potřeba pro to něco udělat. „Říkám tomu vztahová hygiena. Když jste s tím člověkem čtrnáct dní dvacet čtyři hodin denně, tak my si s manželkou hrozně vyhovíme. Zhádáme se v Praze kvůli různým kravinám, prkotinám, přestavbám a zahradnímu nábytku, ale na výletě ve dvou si to nekazíme,“ prozradil. Skvělý návod na udržení manželské pohody, zvlášť když mají oba manželé v cestování stejnou zálibu.

 

Aleš Háma

Během vyprávění došlo i na mysliveckou latinu, na medvěda ale prý na Slovensku bohužel nenarazil. Nebo spíš naštěstí.

Škola života v hotelu Ambassador

Aby se mohl vydávat na cesty už v mládí, musel si na to vydělat. Jeho první brigáda tak byla v hotelu Ambassador na Václavském náměstí. Psalo se léto roku 1989, bylo mu šestnáct, oblékl si šaty po tatínkovi a šel dělat portýra. „Co si budeme povídat, Václavák byl plný veksláků a štěťulek,“ připomněl dobu své pubertální brigády. „Jenže já o tom nic nevěděl. Tak za mnou přišel Němec, zamnul si prsty a řekl Wechseln? A já koukal a ptal se, co jako chce měnit, jestli pokoj? Tak se sebral a odešel.  Večer přišla místní podnikatelka zavěšená do Němce, který si ji vedl na pokoj. A já povídám, že tam s ní nemůže. Ona do něj šťouchla, ať mi dá dvacet marek. A já že ani tak tam nemůže. Začala na mě ječet, kolik bych jako chtěl? Jen jsem koktal, že nevím, ale nemůže tam, protože se to nesmí. Hned druhý den si mě vzali starší kolegové stranou a dostal jsem školení. Tak to byla moje škola života, docela divoká,“ zavzpomínal Aleš Háma na své první výdělky.

Myslivecký raper

Protože dalším hostem večera byl slovenský raper Majk Spirit, zeptal se Jan Kraus, jestli Aleš Háma někdy zkoušel rapovat. Prý ne, ale uvažuje o tom, že by založil mysliveckou raperskou skupinu, aby přiblížil myslivost mládeži. Jasno má už dokonce i o jejím názvu: Lovu čau! „Myslím, že je tam vyloženě díra v trhu,“ smál se. A ještě zavzpomínal, jak byl dvakrát na Slovensku na lovu na jelena. Jednou mu dali průvodce, kterému přezdívali Maratonec. A že prý pochopí proč, až s ním na toho jelena půjde. „To jsem pochopil brzy, když mě hnal čtrnáct kilometrů před sebou. Byl jsem rád, že jsme jelena nenašli, protože bych asi nedokázal ani zvednout flintu, natož zamířit,“ líčil loveckou historku a předvedl názorně, jak byl zadýchaný, až se mu třásla kolena. Jan Kraus si představil, že na Slovensku v lesích může lovec potkat i medvěda, a to už nemusí být žádná legrace. „Co jako dělat při styku s medvědem? Teda při setkání s medvědem,“ smál se Aleš Háma tomu, že omylem použil slovo, svádějící k jiným představám, než je pouhé zahlédnutí medvěda v lese. „Když se setkáte s medvědem, nedělejte nic. Medvěd se o všechno postará sám,“ zakončil se smíchem mysliveckou latinu.

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková