Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takhle my si tu šetříme na stará kolena. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.05.2023
Takhle my si tu šetříme na stará kolena. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hana Brožková

Popisek: Ministryně pro vazalství Jana Černochová

Úprk do Polska za jídlem, s hrůzou očekávám vyúčtování od ČEZu, protože mi končí fixace, už teď chodíme večer potmě a pro každé zapnutí světla nebo spotřebiče musíme vypsat ve svitu Měsíce patřičný formulář s povolením. Důchody klesají, ceny rostou. Už se nikdy nevrátíme na ceny před rokem 2022, říkají experti. Musíme šetřit, abychom nezbankrotovali. A na vládě se šetří stejně jako v domácnostech. Teď třeba vláda schválila, že se bude šetřit nákupem bojových vozidel za 59,7 miliardy korun. Koupí se za to 246 kusů vraždící techniky. Na obranu, samozřejmě.

Snížením valorizace důchodů jsme ušetřili 34 miliard, halasily trouby ze Strakovky. A to je dobře, protože díky tomu nás vlastně bojová vozidla nebudou stát 59,7 miliardy, ale jen 25,7 miliardy. A to je potřeba uznat, to jsme to vyhráli a ušetřili snad víc, než je zdrávo. Teď můžeme na sousední státy vyplazovat jazyk a dělat kyš kyš, protože jak my šetříme, to nikdo jiný neumí.

Podobné šetření, jaké prokázal v závěru minulé vlády náměstek ministerstva obrany Lubomír Koudelka, který nakoupil za miliardu kulomety. Jeden kulomet za milion korun českých. Přitom Norové si stejný kulomet pořídili od stejné firmy za 219 tisíc, jen to, blbci norští, neprojeli přes české kapsy. A co ministryně Černochová na to? Vyhodila Koudelku od koryta za takový přešlap? Jasně že jo, vyhodila ho povýšením v práci, jak informoval Kverulant. Takže ho potrestala odměnou. Taková cimrmanovská metoda trestání učitele žákem... a za trest si po obědě nedám viržínko, neplakejte, můžete si za to sami.

K podpoře světového vojenského průmyslu se ovšem musíme propracovat ne pouze snižováním valorizace důchodů, to by bylo málo. A tak se zvedá daň na léky, na nájmy. A daň na pivo stoupne z 10 na 21 procent. Už teď u nás na vesnici, která je turisticky dokonale nezajímavá, stojí jedno točené 50 korun. Kde já to jen slyšel – vláda, která zdraží pivo, nedopadne dobře. Zvedá se cena dopravy. Potřeboval jsem včera součástku, takovou titěrnou, ale jinde než na internetu objednat nešla, obchody u nás už nejsou. Doprava mě přišla na 159 korun. To bude asi na šroub z onoho vojenského vozidla. A já jsem hrdý, právě bez toho šroubu by se celosvětový mír rozpadl na prvočinitele a válka by se rozlila do celého světa, jak varoval Henry Kissinger s tím, že jsme teď ve stavu těsně před globálním konfliktem.

Má pravdu, dědek jeden stoletý, už jen s ohledem na to, že v USA jsou za rok a půl prezidentské volby a současné vedení bude potřebovat výhru na Ukrajině, aby získalo výhru i v Bílém domě. A tak místo jednání a diplomacie nakupujeme vojenskou techniku a hrozíme si přes celý glóbus pěstmi. Jako malí chlapečci na pískovišti. To je moje bábovička, zní z jedné strany zeměkoule. Ne, moje, zní odpověď a v ruce se výhružně kymácí lopatička připravená bacit protivníka za ucho. Udělat modřinu, odřít koleno, vyhrát, dominovat celému pískovišti a zahnat protivníka do rohu. To je naše politika, tedy hlavně americká, ruská a zprostředkovaně i čínská. A do takové atmosféry, uznejme, je prozíravé se vyzbrojit a dát tak naší pěstičce trochu váhu. No, dobře, naší pěstičce, ona to tak docela naše pěstička není a nebude. Ale to už je osud malých států, jejich politika musí být vazalská. Jasně, nemusí, ale ta naše prostě je. A tak se nechme hrdě okrádat, jako krysy v kole si jezděme do Polska nakupovat, doma choďme potmě a nenadávejme. Děláme to pro světový mír, za zájmy největšího šikanátora na pískovišti. Však už to máme i smluvně podchycené.

 

Vložil: Štěpán Cháb