Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za převleky za ženu přinutila Taťána Kuchařová exmanžela svléknout se z kůže. O kom se mluví

25.05.2023
Za převleky za ženu přinutila Taťána Kuchařová exmanžela svléknout se z kůže. O kom se mluví

Foto: Se svolením Taťána Gregor Kuchařová a Ondřej Gregor Brzobohatý (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Svatba byla v kostele, konala se 30. června 2016. Novomanželé pak sami zveřejnili profesionální, velmi pečlivě vybrané snímky.

Církev si žádá své i v době duhových parád a 64 pohlaví… A když se dva perou, bulvár se směje. Nekonečný příběh rozchodu a rozvodu muzikanta, skladatele a herce Ondřeje Brzobohatého a Miss World 2006 Taťány Kuchařové ožil znovu na titulních stranách bulvárních médií. Důvod? Církevní anulace sňatku. Jojo, když si slíbíte věrnost až za hrob v kostele, není to jen tak. Už Jindřich VIII. kvůli tomu odtrhl anglikánskou církev od Říma.

Rozvod královny krásy a krále muzikálů nebude mít pro evropské dějiny tak fatální důsledky, jako rozvod anglického krále v 16. století. Za pár týdnů se na vše zapomene a Vatikán bude dál pevně třímat v rukou otěže katolického světa. V dnešní době působí aféra kolem anulování církevního sňatku Ondřeje Brzobohatého a Taťány Kuchařové směšně. Je to typická zástupná zábava pro masy, které jsou unavené ze zpráv o důchodové reformě, zdražování potravin a válce na Ukrajině. I tahle taškařice má ale své vážné stránky, tak se na ni pojďme trochu podívat.

 

Církevní sňatek ve Strahovském klášteře

Chcete se brát v kostele? Mělo by to být na celý život, ale...

Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj. Věta, kterou uslyší manželé oddávajícího kněze, není jen nějakou líbivou formulkou. Znamená, že před očima církve se stáváte manželi na celý život. Pokud byste se tedy u světského soudu přece jen rozvedli, nemůžete se už znovu dát oddat v kostele. Protože ale soud církevní na tyto ovečky pamatuje, můžete u něj požádat o anulaci sňatku. Celý tento proces může být velmi zdlouhavý a psychicky náročný, jeho průměrná délka jsou cca dva roky. Samotný proces usnadní, když anulaci manželství chtějí oba manželé a aktivně spolupracují – v takovém případě je možné projít zkráceným řízením před biskupem a není tak nutno absolvovat řízení před církevním soudem. V každém případě žádost je třeba řádně zdůvodnit. A tady nastává okamžik, kdy Táťána Kuchařová vytáhla ze škatulky své zhrzenosti opravdu podivné argumenty.

 

Na profesionálních fotkách pózovali novomanželé jak do prvorepublikového časopisu pro paní a dívky, obzvláště tedy Taťána...

Kdo poskytl Taťáninu žádost bulváru?

To se nejspíš nikdy nedovíme. Ondřej Brzobohatý jednoznačně označuje svou exmanželku, protože nikdo jiný, kdo měl k žádosti přístup, na tom nemá zájem. „Není třeba být detektiv, abychom vylučovací metodou přišli na jedno jediné jméno. Tak z církevního soudu pro to nemá nikdo důvod. Vzhledem k dehonestujícímu obsahu žaloby bych byl úplný blázen, kdybych to udělal já. Pokud by to byl jeden z našich právníků, tak můžou rovnou oba vrátit diplom, a zbývá tedy už jen jediný člověk – Taťána. Upřímně, tohle zjištění mi přijde nejděsivější na tom všem,“ řekl Ondřej Brzobohatý v rozsáhlém rozhovoru pro Blesk, kterým se rozhodl reagovat na to, že Blesk dostal obsah Taťániny žádosti o anulaci k dispozici. Taťána se ovšem okamžitě ohradila, ona to prý rozhodně nebyla. Tak či tak, je to venku a lid se baví. Obsah žádosti je totiž tak hloupý, že nutně vzbuzuje pochybnosti o bystrém rozumu toho, kdo ji pro Taťánu sepsal. Pravda ovšem je, že dávná Miss World dosti urputně trvá na každém svém slovu. Sama jsem to kdysi zažila, když v novinách, kde jsem tehdy pracovala, měl být na objednávku otisknutý rozhovor u příležitosti jejího prezidentování Miss České republiky. Na nic neměla čas, vše vyřizovala její manažerka, nicméně když došlo na autorizaci rozhovoru, trvala na tom, že nesmí být vydán, dokud si neudělá čas ho přečíst. A tak lze předpokládat, že i znění žádosti o anulaci církevního sňatku pochází z její hlavy. I hloupostem je ale třeba se bránit. Toho názoru je zřejmě Ondřej Brzobohatý, protože Blesku poskytl rozhovor, ve kterém se svléká z kůže a mluví o věcech velice intimních.

 

Taťána Kuchařová dnes. To pózování má tak nějak pod kůží. Foto se souhlasem Taťána Kuchařová

Elegán a gentleman, herec a bavič společnosti

Taťána Kuchařová v žádosti argumentuje tím, že její bývalý manžel měl podivné záliby. Rád se totiž převlékal za ženy. Nebýt toho, že tuto záležitost doplňuje tím, že se tak projevovala jeho nevyjasněná sexualita, musel by se tomu zasmát i církevní soud. Jednak je Ondřej Brzobohatý herec, pro kterého jsou převleky normální součástí života. „Vyrostl jsem ve světě kostýmů, líčidel, paruk a jeviště. Jako děcko jsem se často převlékal za různé postavy z filmů a chodil se pak předvádět rodičům do obýváku. Zkrátka mě tyhle transformace bavily a baví doteď. Jsem velkým fanouškem i Drag Queen. Může to někomu připadat zvláštní nebo divné, ale já se u toho skvěle bavím a náramně odreaguju. Rozhodně to ale nemá vliv na mé duševní zdraví nebo moji sexuální orientaci. Dokonce to se mnou Taťána i občas sdílela. Organizovali jsme společně kostýmové večírky, kdy jsem byl třeba za krále Ludvíka XV. a ona za Madame de Pompadour, při narozeninových oslavách jsem byl převlečený za Al Capona a ona za prostitutku, při halloweenském mejdanu jsme oba byli v kostýmech mrtvých řádových sester. Je pravda, že právě Drag Queen byla ale pro Taťánu často trnem v oku,“ vysvětluje, jak ho záliba v kostýmních převlecích provází životem. Pro toho, kdo by snad nevěděl: Drag Queen je pojem, který se používá pro převlekovou šou, v níž se nejčastěji muži převlékají za ženy. V USA mají tyto šou své místo na televizních obrazovkách, u nás spíš v kabaretech. Běžně jsou takové převleky také součástí společenských večírků. Řada herců vyjádřila Ondřejovi Brzobohatému podporu. Není divu – ženské převleky zažili mnohokrát, často jako součást svých vystoupení, někdy i prostě jen tak pro zábavu.

 

Ondřej Brzobohatý nepózuje, maká. Na tomto aktuálním selfie při přípravách na muzikál Anděl Páně. Foto se souhlasem Ondřej Gregor Brzobohatý 

Tento fenomén není však spojen jen se současnou dobou, i když samozřejmě největší boom zažívá zřejmě nyní. Jeho kořeny sahají mnohem dál. A to nejméně k Shakespearovi, ale spíše ještě dále. Je všeobecně známo, že ženám bylo hrát divadlo dlouho zakázáno, místo nich hráli ženské role muži. To se objevovalo například u raných náboženských her na počátku středověku. V době nejslavnějšího dramatika všech dob to však bylo ještě markantnější. Herci se líčili a oblékali si dámské šaty. Z této doby má údajně pocházet i pojem „drag“, což může v angličtině znamenat „táhnout“. Muži tak měli vyjadřovat pocit, že je těžké dámské šaty táhnou k zemi. I církev zná převleky muže za ženy a nijak se nebouří proti tomu, když ve vánočních či velikonočních hrách vystupují chlapci a muži v ženských rolích. S tímhle argumentem by tedy Taťána asi u církevního soudu neuspěla, musela tedy přitvrdit a přidat nevyjasněnou sexualitu.

Jsem ryzí heterosexuál

V rozhovoru v Blesku Ondřej Brzobohatý několikrát zdůrazňuje, že se svou sexuální orientací nikdy neměl problémy. Dokonce vysvětluje i tak intimní záležitost, jakou byl pokus o asistovanou reprodukci, který absolvoval se svou první manželkou Johanou. Je víc než smutné, že aby obhájil integritu své osobnosti, musí muž sáhnout tak hluboko. Zároveň to ale opět vzbuzuje úsměv – v době, kdy v některých zemích je muž, který se deklaruje jako čistý heterosexuál, považován za společenského outsidera, my nasloucháme herci a hudebníkovi, který je zvyklý vystupovat na veřejnosti jako představitel nejrůznějších rolí. Přitom cítí potřebu všem, a tedy i své bývalé ženě, na stránkách bulváru sdělovat, že jeho sexualita je nanejvýš jasná a vyhraněná. Snad se v tom skrývá kus dědictví po otci, protože Radoslav Brzobohatý byl bezpochyby chlap každým coulem. Byl ovšem představitelem generace, kdy takový chlap byl idolem žen všeho věku. Ondřej Brzobohatý v době všech duhových parád a neustálého přetřásání genderových složitostí působí svou obhajobou tak trochu jako mamutí kostra na řídícím pultu jaderné elektrárny. Ale možná je to dobře. Protože ať je doba, jaká chce, ženy stále obdivují mužné gentlemany. Tak tady tedy jednoho máme, i když se trochu shazuje tím, že potrefené exmanželce je vůbec ochoten veřejně odpovídat.

Bude se Taťána Kuchařová vdávat v kostele?

Jak bylo řečeno výš, anulace církevního sňatku je zdlouhavý proces. Taťána Kuchařová údajně svou žádost podala asi před půl rokem. Copak krásku k tomu asi vedlo? Chuť ještě jednou protáhnout bývalého manžela blátem? Ondřej Brzobohatý v rozhovoru v Blesku tvrdí, že mu za rozvod slíbila, že ho zničí. Tímto krokem se jí to ale nepodaří, autor řady úspěšných muzikálů a písňových hitů a úspěšný herec a bavič tím v očích veřejnosti popularitu neztratí. Maximálně tedy bývalému manželovi pokazila pár dní. Asi se tím baví. Stejně jako hledáním nového partnera. Koncem loňského roku tvrdila, že od vztahů si chce odpočinout, nicméně že to neznamená, že je sama. Adeptů na nového partnera prý je dost. Co když už nějaký prošel výběrovým řízením a rád by si Taťánu Kuchařovou vzal před lidmi i před Bohem? Možná si bývalá Miss World myslí, že když žádost o anulaci církevního sňatku zveřejní, vše se uspíší a ona se bude moct znovu vdát v nějakém krásném chrámu Páně. Je jí sice už 35 let, ale bílé velké svatební pořád nosit umí, od toho je konec konců luxusní modelka. Co myslíte, chodí kráska pravidelně ke zpovědi? Nebo je ta šaráda s církevním soudem jen další možnost, jak se zviditelnit? Nejsem praktikující katolička, ale kdybych byla, asi by celý ten chucpe příběh byl fackou do mé věřící tváře. 

Zdroj: Blesk, Wikipedie, Extra, CNN Prima News

 

Vložil: Ela Nováková