Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhazovat za názor. Prozatím to Ševčík ustál. A proč v této souvislosti neplatit České televizi poplatky? Komentář Štěpána Chába

komentář 24.05.2023
Vyhazovat za názor. Prozatím to Ševčík ustál. A proč v této souvislosti neplatit České televizi poplatky? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Ševčík

Etická komise Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) neshledala na konání děkana Miroslava Ševčíka nic závadného. Ba naopak, poukázala na to, že závadně se vůči němu chová rektor Petr Dvořák, který zahájil na Ševčíka hon.

Děkan Miroslav Ševčík se několikrát zúčastnil demonstrací proti vládě Petra Fialy pořádaných v posledním roce. Angažoval se také v politické straně Trikolora. Na to konto se rektor VŠE ozval s tím, že Ševčík by měl být z školy odstraněn. Nejlépe aby sám bez prodlení rezignoval. Tlak na Ševčíka byl přinejmenším posledního čtvrt roku velmi citelný. Pořádaly se proti němu demonstrace. Pořádaly se i demonstrace na jeho podporu. Proti němu i pro něj vznikly petice (proti Ševčíkovi 500 podpisů, na jeho podporu přes 11 tisíc).

„Etická komise má shora popsané jednání vůči doc. Ševčíkovi za ryze účelové, vysoce šikanózní, hrubě diskriminační, těžce neetické a jednoznačně nezákonné,“ uvedli členové Etické komise ve stanovisku k tlaku rektora Dvořáka. A to navzdory Dvořákově přesvědčení, že to má Ševčík spočítané. A tak můžeme slavit, případně skřípat zuby a vymýšlet další cesty, jak Ševčíka z role děkana vystrnadit. No protože přece tak strašně špatně přemýšlí a kamarádí s těmi od dezolátů. Což je, přiznejme si, v dnešní době velmi nevhodné.

O Ševčíkově chvilkové záchraně jste jistě zaslechli. Tak se na věc podíváme z jiného úhlu pohledu. Z oné snahy zavést do legislativy povinnost platit si tu naši veřejnoprávní propagandu i v případě, že vlastníte připojení k internetu. A tak, jakožto nekonzument produkce České televize a tedy legální neplatič koncesionářských poplatků, které brzy budu muset platit, se zaměřím na Českou televizi a její referování o snaze vyštvat Ševčíka z místa děkana.

O kauze Česká televize referovala dle jejich webu ve čtrnácti samostatných zpravodajských a diskusních blocích. Dvakrát dostal prostor rektor Dvořák, a to deset minut a pět minut v rozhovoru ve studiu ČT a to formou jeden na jednoho, takže bez názorového oponenta. Ševčík diskusi přítomen nebyl, aby se mohl nařčením bránit. Ševčíkovi se dostalo jediného zastání ve formě člena senátu VŠE Jana Vondráčka, kterému Česká televize dodala velmi emotivního oponenta a Ševčíkova odpůrce Libora Duška, vedoucího katedry národního hospodářství na Univerzitě Karlově. Styl moderování Daniela Takáče byl vůči Vondráčkovi očividně dehonestující (například pohrdlivý úsměv po oznámení Vondráčka, že pro odvolání Ševčíka není důvod). Všech čtrnáct výstupů České televize o kauze bylo rétoricky zaměřených výrazně proti Ševčíkovi. Nestrannost nebyla přítomna. Asi někde musela mňoukat ve střižně.

… to vše sledováno za účelem studia chování České televize v tomto konkrétním případě, nikoliv proto, že bych produkci televize pravidelně konzumoval.

Nakoukl jsem i do produkce CNN Prima News. Žel mají hůř udělaný web, takže dopočítat se toho, kolikrát byl Miroslav Ševčík před kamerami a mohl vlastními slovy sám sebe obhajovat, se mi nepodařilo. Ale s jistotou mohu říct, že tam byl několikrát a byl mu dán prostor. CNN Prima News žádné poplatky nevyžaduje. Přesto kauzu Ševčík pokryla mnohem lépe.

Česká televize se v této kauze postavila zcela, ale zcela jednostranně proti Ševčíkovi a měla jeho vyštvání z VŠE za hotovou věc. Zpravodajství České televize je tedy naplněné velmi jasným politickým postojem. Nereferuje samozřejmě vždy předpojatě. Když na Moravě úrodu potluče krupobití, nedá se předpokládat, že to ČT zamlčí, nebo bude reportovat o tom, že malým sedlákům potlouklo krupobití všechno, jen Babišovy polnosti zůstaly nedotčené. I když, kdo ví.

 

To je také jeden z úhelných kamenů toho, proč produkci České televize nekonzumuji a rozhodně jí odmítám přispět byť jediným haléřem. V době, kdy si to své politicky vyhraněné zpravodajství mohou ukrýt za platební bránu, je zavedení celoplošných poplatků nehorázná drzost.

Je dobře, že Miroslav Ševčík zatím svůj boj ustál. Stejně na něj čeká další. A Česká televize bude stát srdnatě a hrdě proti němu. Proč bych si měl něco takového platit?

 

Vložil: Štěpán Cháb