Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna bitva nestačí, musí mít vše dvojmo. Jak zvládne navíc i souboj na domácím kolbišti? Horká židle Evy Adamczykové

20.05.2023
Jedna bitva nestačí, musí mít vše dvojmo. Jak zvládne navíc i souboj na domácím kolbišti? Horká židle Evy Adamczykové

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Snowboardistka Eva Adamczyková v Show Jana Krause

Mistryně světa ve snowboardcrossu Eva Samková se provdala za známého herce Marka Adamczyka, přežila několik ošklivých, a jak sama říká, trapných úrazů a nyní se chystá nastoupit na parket ve StarDance. Nikoliv jako taneční partnerka svého muže, ale jako jeho soupeřka.

Letos se stala podruhé mistryní světa ve snowboardcrossu. Rok a čtvrt po zlomeninách obou nohou ovládla šampionát v Bakuriani, kde suverénně vyhrála všechny čtyři jízdy včetně finále a navázala na titul z roku 2019. Získala tak i lyžařské ocenění Královna bílé stopy. „On to býval Král bílé stopy, ale museli to přejmenovat na královnu, protože v posledních letech jsme na prvním místě samé ženy. Chlapi to mají asi nějaké těžší,“ připomněla, že se na trůnu v posledních letech střídá s Ester Ledeckou. Do letošní sezóny vlétla po víc než roční pauze kvůli těžkému zranění, jako by se jí nic nestalo. „To my sportovci tak máme, že nás pobízí naděje, že všechno bude dobré. Ale vlastně by to tak měl mít každý,“ uvažovala nahlas, jak se jí velkolepý návrat tak dobře povedl.

 

Eva Adamczyková

V posledních letech se Eva Adamczyková střídá v držení titulu pro nejlepšího českého lyžaře Král bílé stopy s Ester Ledeckou. Anketa, která je každoročně vyhlašována Svazem lyžařů České republiky, se koná už od roku 1973, kdy ji vyhrál skokan na lyžích Rudolf Höhnl.

Trapné zranění

Před víc než rokem si při závodech zlomila obě nohy. „Říká se, že v kotnících, ve skutečnosti to byly holenní kosti těsně nad kotníky,“ poodhrnula mistryně dost riskantního sportu, při kterém o  úrazy není nouze, kalhoty u kotníků a ukázala, kde měla zlomeniny a kde jí po nich zůstaly jizvy. „Operovali mě hned ten den, co jsem si to zlomila. A ani to nebyl nějaký dobrý nebo zajímavý pád, spíš byl trošku takový trapný.“ Došlo k němu během týmového štafetového závodu, když dojela do cílové rovinky. „Zasekla jsem si hranu v cílové rovince, kde brzdíte. Tam už byly všude muldy, protože hodně sněžilo. A tím, jak se mi to zaseklo, šla podle mě veškerá energie do toho snowboardu, do těch nohou. A protože nemáme vyskakovací vázání, jako je to u lyží, musí při pádu vázání prasknout, což mi neprasklo, a zlomila jsem si oba ty kotníky,“ popsala hloupý pád, který přišel vlastně až ve chvíli, kdy měla po závodu.

 

Eva Adamczyková

V show mimo jiné vysvětlila, jak došlo k jejímu nejvážnějšímu úrazu v závěru závodu, takzvaně na rovince, v níž už vlastně o nic nešlo

Úrazy jako pobídka k zlepšování

Za zlomené kotníky mohlo vlastně prkno, které jelo poslední závodnici štafety lépe než všem kolegům před ní. Večer před závodem ho totiž zapomněla na kopci, takže měla jinak a evidentně lépe namazáno. Aby se dobře umístila, na konci závodu ještě předkopla. A protože se přitom nemůže položit dozadu, to zas kvůli vypadávajícímu rameni, přetočila se na břicho, vjela do boulí a už to bylo.

Jak je to s těmi rameny? „To jsem zjistila poprvé v sedmnácti. Na startu jsem se odrazila, ruplo mi v rameni, pak to ale bylo dobré a závod jsem dojela. Na noc jsem si vzala prášky proti bolesti a jezdila dál. Pak jsem šla teprve na vyšetření, kde se zjistilo, že mám vypadávací ramena. Mám prostě nějakou genetickou predispozici, hypermobilní klouby. To je sice super na dřepy, ale u těch rukou to trošku vadí,“ prozradila, s jakými zdravotními problémy se dlouhodobě pere.

„Byla jsem na operaci, kdy mi uvolněné vazy nějak sešili, aby ramena nevypadávala. Ale půl roku potom jsem si při pádu to šněrování zničila. Tak teď mám takový speciální neopren a ono to nějak funguje, naučila jsem se s tím pracovat,“ líčila hvězda bílých svahů, že sportovat je možné, i když vám doktoři řeknou, že nejste zrovna ideálně narostlá. „Pak mám ještě přetržený přední křížový vaz v koleni. Ten jsem si přetrhla v devatenácti, ale to bylo spíš tím, že jsem nebyla dobře fyzicky připravená. To jsem to ještě dělala tak, že jsem si myslela, že stačí jenom jezdit na snowboardu, a nestačilo, takže jsem se, myslím, pak tím zraněním zase dostala do dobré formy. Ona ta zranění jsou k něčemu dobrá,“ dodala smířlivě.

 

Eva Adamczyková

Na soutěže je sice zvyklá, nyní ji ale čeká klání v úplně jiném prostředí. Navíc si to rozdá nejen s vlastním manželem, ale mimo jiné i s Krausovou životní partnerkou.

Jako hadrový panáček

Jan Kraus opustil zranění ze zasněžených svahů a zeptal se Evy, jak se chystá na účast v StarDance. S těmi volnými klouby by mohla mít zajímavý projev. „Jo, něco jako hadrový panáček,“ zavlnila se Eva vsedě. V taneční soutěži se letos poprvé objeví manželský pár, protože na parket nastoupí také její manžel, herec z Vinohradského divadla Marek Adamczyk. „Plno lidí si myslí, že budeme tančit spolu,“ smála se. „Takže budeme tančit proti sobě,“ dodala na vysvětlenou s tím, že už se na to těší, protože je to taková nepředvídatelná soutěž, a tak trochu dobrodružství. „Chci se naučit něco nového.“

Jak se to dá kombinovat s tréninkem na další snowboardovou sezónu? „Během takové té suché sezóny, kdy chodím hlavně běhat a do posilovny, to myslím půjde. Až se začne trénovat na sněhu, budu muset přerušit. A až ze StarDance vypadnu, zase naskočím do tréninků, tak snad se to nějak zvládne,“ uvažovala, co by nastalo, kdyby se protančila až do finále. Jako malá tancovala, i když nikoli společenské tance, takže na ty se teď moc těší. Prý už se doma s manželem popichují, kdo bude lepší. A možná se potkají ve finálové trojici s manželkou Jana Krause Ivanou Chýlkovou...

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková