Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde je novinářské dno? Komentář Štěpána Chába

komentář 18.05.2023
Kde je novinářské dno? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Václav Klaus

Anna Dohnalová a Jiří Kropáček ze serveru Aktuálně.cz opsali od neziskovky Evropské hodnoty seznam dezinformátorů. Už jen spojení „seznam dezinformátorů“ by měl u novináře vyvolat nucení na dávení, protože v tom musí nutně spatřovat minulé časy a jejich pořádky. U zmíněných dvou nevyvolal. Dobrá, třeba jsou v seznamu skutečně Ruskem prokazatelně placené a zbídačené existence, které chtějí naši zemi zatáhnout do pekla područí cizí velmoci. Jako třeba Václav Klaus nebo Andrej Babiš? I ti na seznamu z Aktuálně.cz a Evropských hodnot figurují.

V okamžiku, kdy se na seznamu dezinformátorů objeví opoziční a bývalí politici, kteří se kriticky vyjadřují k současným poměrům, mělo by i ve velmi pomalém novináři hrknout a vnitřní záklopka by ho měla zastavit v páchání dobra tohoto druhu. Anna Dohnalová a Jiří Kropáček záklopku nemají. Asi ji dali do frcu, když nastupovali do Bakalova ideologického centra. Po školení mají výhradní zájem na tom, aby v politice převládala výhradně jen jimi preferovaná strana.

Dát vedle sebe Tomáše Čermáka, jehož výstup do kamery, výstup plný primitivní nenávisti, vulgarit a ohavnosti byl ukázkou toho nejnižšího, a Václava Klause, který zcela pragmaticky, kultivovaně a civilizovaně oponuje, to chce žaludek skutečně kachní. Dát do soupisu hysterickou Janu Peterkovou, která plácala páté přes deváté, vedle profesora Miroslava Ševčíka, významného ekonoma a profesora, který jen nesouhlasí se současným vývojem a kultivovaně a na základě argumentů i vlastního politického přesvědčení oponuje současné době, to chce hodně omluvenek na hodiny občanské nauky, kdy se učily principy demokracie a svobody. Dobrá, ani Klaus, ani Ševčík nejsou aktivní v politice. Komentují.

Co ale dělá v seznamu dezinformátorů Andrej Babiš? Hlava opozice v Poslanecké sněmovně. Tedy ona záruka demokratičnosti naší společnosti, protože demokracie jako taková je postavená na soutěži politických stran a bez opozice není demokracie. Co dělá na seznamu dezinformátorů Andrej Babiš? Dohnalová a Kropáčkem křísí smrádeček vlády jedné (pěti)strany? Co tam dělá Jindřich Rajchl, který buduje pod vlastní značkou zatím neparlamentní, ale regulérní opozici? Nesouhlas začíná být označovaný za dezinformační? Co tam dělá Zuzana Majerová, další mimoparlamentní opoziční politička? Co tam dělá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová?

A to vše na podkladech podivné neziskovky Evropské hodnoty, která je placená z USA, z českého i evropského rozpočtu. A to jen proto, že jejich lidé jsou rozlezlí na těch správných místech, odkud jde do jejich mateřské líhně jménem Evropské hodnoty pumpovat peníze z veřejných rozpočtů. A jejich politické přesvědčení z nich teče horem dolem.

Dejme příklad práce neziskovky Evropské hodnoty. U Andreje Babiše, tedy hlavy opozice, stačí pro jeho odsouzení na seznam dezinformátorů to, že dal rozhovor XTV a Parlamentním listům a že během své dlouholeté politické kariéry řekl několik nesmyslů. Podívejme se na Ivana Bartoše, hlavu Pirátů, tedy hlavu jedné z koaličních stran vlády. Ivan Bartoš dal rozhovor XTV. Dal rozhovor i Parlamentním listům. A jeho vzpomínky na to, jak ve dvaceti letech položil na lopatky tehdy desetiletého judistu Lukáše Krpálka vešly do análů jako ty skutečně vymazlené. Proč není na seznamu dezinformátorů? I tak vágní důvody by jej tam měly dostat. Proč tam není? No protože je to chucpe. Stejně jako je chucpe, když na seznamu, jakémkoliv seznamu „nepřátel státu“, figuruje kdokoliv jiný. Jenže Bartoš není na seznamu, protože plní agendu, kterou v Evropských hodnotách i na Aktuálně.cz vzývají. 

Jak lze označit novináře, kteří zcela nekriticky přeberou „informace“ politicky vyhraněné neziskovky, která si už ani nehraje na to, že by zastávala demokratické hodnoty, ale zastává už jen ty evropské? Jaké je pro takové novináře slovo? A je dobré, že tady tak nějak na obojek dojdeme k závěru, že ono popření svobody z rukou dvou zmíněných je nějaká norma, na kterou si máme zvykat? A že normu budou stanovovat takoví svazáci bez svědomí a moudrosti nutné k vykonávání funkce novináře? Nebyla by k dispozici nějaká novinářská anticena? Hned bych ty dva vejlupky nominoval.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb