Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš chce řídit stát jako firmu, takže pro sebe očekává zisk, tvrdí muž, kterého vyvedly gorily z mítinku ANO. A prozradil nám…

09.10.2013
Babiš chce řídit stát jako firmu, takže pro sebe očekává zisk, tvrdí muž, kterého vyvedly gorily z mítinku ANO. A prozradil nám…

Autor: Svobodní

Popisek: Vít Jedlička

ROZHOVOR Andrej Babiš je nebezpečná a všehoschopná osoba, která se snaží dostat do politiky. Tvrdí to Vít Jedlička ze Strany svobodných občanů, kterého nechal lídr hnutí ANO vyvést z předvolebního mítinku v Praze minulý týden. Hned na začátku akce došlo k výměně názorů, Jedlička se ptal na biopaliva, chtěl vědět, o kolik zisku by Andrej Babiš přišel, kdyby nebylo biopaliv, které platí každý z nás.

Ke konkrétní odpovědi nedošlo, k zásahu ochranky ano. Zástupce Svobodných už nedostal možnost diskutovat, ačkoliv se o to pokoušel, kandidáti ANO několikrát narazili během odpovědí na jeho vystoupení, Babiš ho opakovaně vyzýval k odchodu a za doprovodu slov moderátora Jana Musila o tom, jaké má on daňové přiznání a automobil, byl nakonec vyveden ze sálu. Jednička Svobodných v Královéhradeckém kraji na kandidátce do blížících se voleb odpovídala v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Co si myslíte o svém vyvedení ze sálu při mítinku Andreje Babiše v Praze?

Myslím si, že se ke mně chovali sprostě, napadli mě bezdůvodně, že se směji plačící důchodkyni a vůbec mě nenechali reagovat. Bylo evidentní, že se mi chtějí pomstít za můj předchozí dotaz ohledně biopaliv, snažili se do mě trefovat a vyprovokovat nějakou další akci. Věděli, že jsou v pozici síly, když je to jejich mítink. Dělali to naschvál, protože je složité zůstat v klidu sedět, když někdo tvrdí, že se někomu vysmíváte a dělají z vás neprávem zloducha v místnosti.

Posmíval jste se důchodkyni, která si stěžovala na svoji životní situaci, jak vás Andrej Babiš nařkl?

Neposmíval, jen jsem se chytnul za hlavu, když jsem si uvědomil, že má průměrný důchod jedenáct tisíc korun právě díky komunistům jako byli Babiš, Martin Komárek a Telička (Pavel Telička byl na pódiu také přítomen, pozn.red.). Čtyři desítky let komunismu značně poškodily naši ekonomiku, kdyby paní bydlela v Rakousku, kde žádný komunismus nebyl, tak by měla dnes důchod minimálně dva a půl krát vyšší.

Jak vnímáte samotný způsob vyvedení ze sálu?

Pánové se se mnou moc nemazlili.

Co s vámi pak ochranka udělala?

Dovedli mě do poloviny schodů u východu a důrazně do mě jeden z nich šťouchl. Naštěstí se mi podařilo šťouchanec ustát. 

Jaký máte názor na Andreje Babiše a změnil se nějak po tomto incidentu?

Nezměnil se nijak, musím říct, že mě překvapila záludnost, se kterou tihle lidé pracují. Nečekal jsem, že se budou takhle chovat a provokovat. Záměrně mě napadli, když věděli, že nemám šanci reagovat.

Co si o něm tedy myslíte?

On je podle mě nebezpečná a všehoschopná osoba, která se snaží dostat do politiky, protože ho přestalo bavit tahat za nitky v pozadí. Například zvýšení podílu biopaliv ze 4,1 procenta na šest procent ho stálo spoustu osobního úsilí v přesvědčování politiků. On má enormní zájem na dotačním a korupčním prostředí, které v Čechách funguje. Místo, aby musel politiky uplácet nebo přesvědčovat, tak půjde do politiky sám.

Proč jste na jeho mítink vlastně šel? Chtěl jste ho vyprovokovat nebo se zviditelnit?

Marně jsem se snažil již dlouho zjistit, jak moc na nás Babiš parazituje díky biopalivům.  Do teď mi neodpověděl ani Babiš, ani Telička. Telička po telefonu přeložil naší domluvenou pondělní schůzku na den před volbami (Pavel Telička odpověděl Vítu Jedličkovi na mítinku, že se zítra mohou sejít a promluvit si o biopalivech, pozn.red.). Babiš má zájem mít politický vliv nejen v souvislosti biopalivy a také například kvůli zemědělským dotacím. Tři miliardy korun, které dostává ze zemědělských dotací, tvoří polovinu zisku jeho holdingu. Jenom dotace mu vlastně za minulý rok zaplatily celé vydavatelství Mafra. Od Babiše nemůžeme čekat, že by někdy byl ochotný měnit tento socialistický systém financování zemědělství, který nám naordinovala Evropská unie.

Ptal jste se ho na biopaliva. Ta otázka ho značně rozladila a tvrdil, že biopaliva jsou povinná kvůli Evropské unii. Faktem je, že jsou povinná, ale až od roku 2020, v Čechách i přesto už od roku 2010.

Pro mě je důležité, že se zasadil o navýšení podílů biopaliv a je to chyba všech parlamentních stran, že to jejich poslanci podpořili. Měli počkat do roku 2020, třeba by se do té doby unie rozpadla nebo od svého bláznivého cíle upustila. Už teď původní cíl deset procent přehodnotila na šest procent. Přísun peněz z biopaliv je obrovský. Uvědomte si, že šest procent veškerého paliva putuje přes kapsy výrobců biopaliv. Je to okolo devíti miliard korun ročně. Každopádně díky biopalivům platí každý motorista v Česku v průměru minimálně o pět korun ročně navíc, než kdyby tento škodlivý zákon nebyl.

Vadí vám možný střet zájmu v případě, že se ANO dostane do parlamentu?

Biopaliva jsou nakonec to nejmenší, pokud se k moci dostane. Bude mít možnost rozhodovat o stovkách miliard korun ve státním rozpočtu, což je lákavější, než nějaké povinné přimíchávání biopaliv. Pro něj je důležitější dostat se k penězovodům, které jsou mnohonásobně vyšší, než obrat firmy Agrofert. Babiš chce nejspíš řídit stát jako podnik se vším všudy. To znamená, že z toho očekává i patřičný zisk.

Během mítinku jste vstupoval do Babišovi a moderátorovi Janu Musilovi do řeči, proč?

Hlavně proto, že mě nenechali vůbec reagovat, že mě napadali a vadilo mi, že mi neodpověděli. Přitom Babiš odpověď na mojí otázku velmi dobře zná. Vstoupil jsem mu do řeči ve chvíli, kdy se řečnicky optal „Ptali jste se někdy sami sebe, co z toho Babiš má?“. To mi taky připadlo jako provokace směrem k člověku, který předtím upozorňoval, že Babiš má enormní ekonomické zájmy na současné politice biopaliv.

Překvapilo vás to? Dalo se přece čekat, že k nějaké konfrontaci dojde, když jako zástupce Svobodných půjdete na jiný politický mítink…

Nešel jsem tam s tím, že bych se nechal vyvést, chtěl jsem položit otázku a dostat odpověď. Pak si poslechnout diskuzi. Kdyby mě dodatečně nenapadali kvůli důchodkyni a podobně, tak by zbytek proběhl v klidu. Na videu navíc bohužel není slyšet, co jsem říkal já, ani, co mi oni řekli mimo mikrofon.

A co moderátor Jan Musil, jenž se vás těsně před vyvedením ptal, jaké máte daňové přiznání a automobil?

Mně to připadne typické, že místo toho, aby se lidé okolo Babiše včetně moderátora zamysleli, co z toho skutečně má a dali od něj ruce pryč, tak na mě útočí osobními útoky bolševického rázu. Daňové přiznání i fotku automobilu mu pošlu, jestli o to stojí.

Zuzana Koulová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace