Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezaměstnanost roste, bez práce je 557 tisíc lidí! Co z toho? Nemoci, sebevraždy, alkoholismus i dluhy - podle psychiatra

08.10.2013
Nezaměstnanost roste, bez práce je 557 tisíc lidí! Co z toho? Nemoci, sebevraždy, alkoholismus i dluhy - podle psychiatra

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Nezaměstnanost je pořád vysoká. Ilustrační foto

Míra nezaměstnanosti v Česku se v září zvýšila na 7,6 procenta ze srpnových 7,5 procenta. Úřad práce evidoval 557.058 uchazečů o zaměstnání, z toho 541.847 lidí ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Uvedlo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici podobný vývoj očekávali.

„Noví absolventi přicházející na trh práce stojí za zářijovým zvýšením nezaměstnanosti na 7,6 %. Bez práce je tak o 41 tisíc lidí více než ve stejném měsíci loňského roku.  Zvýšení nezaměstnanosti v září odpovídá tradičnímu vývoji, kdy na podzim pozvolna začínají končit sezónní práce a na trh míří noví absolventi. Ekonomika se sice technicky dostala z recese, avšak ochota firem vytvářet nová pracovní místa není zatím příliš silná či viditelná. Nových míst je tak sice o 843 více než v předchozím měsíci, avšak na jedno volné místo stále připadá 13 nezaměstnaných. Se zlepšením situace na trhu práce nepočítáme ani v dalších měsících. Zvlášť v závěru roku zafunguje silný sezónní efekt, kdy budou končit úvazky na dobu určitou a nezaměstnanost se opět dostane za hranici osmi procent.  Naději na zlepšení situace na trhu práce může přinést teprve až rychlejší růst ekonomiky, který přiměje firmy investovat do rozšíření výroby a nabírat nové zaměstnance. To by se mohlo pomalu začít projevovat už v příštím roce, avšak viditelného a stabilnějšího poklesu nezaměstnanosti v ČR se dočkáme teprve až v roce 2015. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU není situace na trhu práce zdaleka dramatická a ČR stále patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností. V aktuálním žebříčku je na šestém místě. Podobně jako většinu zemí EU však ČR trápí vyšší nezaměstnanost mladých lidí do 25 let, která dosáhla v srpnu 19 %,“ sdělil Petr Dufek, analytik z ČSOB.

Zlepšení se nečeká

Bez práce je v Česku již více než půl roku přes 550 tisíc lidí. Podle ekonomických analytiků se tedy zlepšení hned tak očekávat nedá, spíše naopak. Vedle toho, že nedostatek pracovních míst má vliv na ekonomiku, upozorňují lékaři také na to, jaký vliv může dlouhodobá nezaměstnanost mít na zdraví lidí. O tom, že nijak pozitivní, nikdo nepochybuje.

„Lidé, kteří ztratí práci a znali do té doby třeba jen z doslechu, jak těžko se nová hledá, procházejí obrovským zklamáním a rozčarováním ihned poté, co si projdou prvotní fází, která po ztrátě práce přichází - tedy tím, že si konečně na nějakou dobu odpočinou. Najednou zjišťují, že i když skutečně rozešlou denně třeba sto životopisů, reagují jen z jedné jediné firmy anebo ani to ne. Zjišťují, že řada výběrových řízení je vypsána jen naoko, s předem daným vítězem anebo že jde o práci spíše pochybného charakteru. Výjimkou nejsou ani různé limity, které před ně eventuální budoucí zaměstnavatel postaví - ať už se týkají věku, pohlaví či čehokoli jiného,“ vyjmenoval psychiatr Jan Cimický pro Parlamentní listy.cz peripetie, kterými musí nezaměstnaní procházet.

K stresem ohroženým profesím se dá přiřadit další - nezaměstnaní

Připomněl, že dříve dlouhá léta byla vytvořená skupina deseti profesí nejvíce ohrožených stresem. Ta je však dnes překonána. „Novinkou jsou nezaměstnaní, kteří se dají k této desítce přidat. I oni časem prožívají totiž srovnatelné stresové stavy jako uvedená riziková povolání. To pokračuje poruchami spánku, somatickými potížemi (tedy různými bolestmi hlavy, břicha apod.). Velmi často pak tito lidé sahají k překonání stresu k různým závislostem, nejčastěji alkoholu, který je nejdostupnější. Tím však vznikají konflikty v rodině, agresivita a rozvíjí se celý ten komunikační a sociální problém,“ pokračoval Cimický s tím, že i počet lidí, kteří zaplňují ordinace psychiatrů, stoupá právě kvůli tomu, že dlouhodobě i přes veškeré úsilí nemohou najít práci.

Zvýšená míra kriminality? A možná také nemocnost i sebevraždy a dluhy

„Horší je to u mužů, kteří mají přirozeně větší touhu být uznávaní. Když přijdou o práci a nemohou najít novou, mají pocit selhání, zklamání. Víte, to, jak dlouho dokáže organismus tomuto druhu stresu odolávat, je individuální, limity má každý jiné. Ovšem to, že se ten stres odrazí, je skoro zákonité,“ uzavřel Cimický pro Parlamentní listy.cz s tím, že vzrůstající nezaměstnanost se odráží také na zvýšené míře kriminality.

To, do jaké míry se nezaměstnanost odráží například i na zvýšeném počtu sebevražd, o kterém informovaly nedávné statistiky, se dokázat nedá, nicméně minimálně fakt, který nezaměstnanost spojuje často s nemožností platit své finanční závazky a propadem do dluhové pasti, je patrný.

Přitom Česko nebo přesněji řečeno Československo (stejně jako jiné země Evropy) zkušenost s obrovskou nezaměstnaností, která byla důsledkem velké hospodářské krize, má. Desetiletí, která však od obou těchto událostí uplynula, posunula situaci zcela jiným směrem.

Bylo už i hůř. Ale zkušenosti jsou asi nepřenositelné do současnosti

V roce 1934 bylo v tehdejším Československu bez práce 920 tisíc občanů. Ve skutečnosti však bylo toto číslo zpochybňováno a hovořilo se dokonce o skutečném počtu až 1 300 000 nezaměstnaných. A i ti, co práci měli, museli přistoupit na snížení svých pracovních úvazků či pouze na nárazovou práci. To se odrazilo také na jejich mzdách, které klesly podle tehdejších statistik až o 20 procent. Citelně tím byli zasažení i živnostníci a ve velkém následně zanikali kvůli zchudnutí středních vrstev a stávali se taktéž námezdními silami.

Některé dějepisné učebnice uvádějí, že v průběhu krize v Československu zkrachovalo 50 tisíc ševců a 30 tisíc krejčích. Postižení byli i úředníci a státní zaměstnanci, kteří byli buď propouštěni, byly jim sníženy platy anebo byli předčasně penzionováni (a za méně peněz). Nezaměstnanost pocítila i takzvaná inteligence, o práci v té době z této skupiny obyvatelstva přišlo téměř 50 tisíc lidí, lépe na tom nebyli ani absolventi škol. Ani s dobrou kvalifikací totiž nenacházeli práci a patřičné uplatnění.

Jelikož se v té době k psychiatrům příliš nechodilo, jen těžko se zpětně dá dohledat, jaký vliv na psychiku lidí takový vývoj měl.

V Evropě je armáda více než 26 milionů nezaměstnaných

V současnosti (údaje z konce července 2013) Úřad práce ČR vyplácí podporu 111 317 nezaměstnaným. Odpovídá to zhruba jen 20 procentům z celkového počtu evidovaných na úřadu práce.

Přitom jsou regiony, kde získat práci je opravdu bezmála výhrou v loterii. Na jedno pracovní místo v Bruntále se totiž hlásí více než 57 uchazečů. O moc lépe na tom nejsou lidé na Havlíčkobrodsku – poněvadž i tam si může zaměstnavatel na jedno místo vybírat z více než 50 žadatelů o práci. A takových míst je v celém Česku víc.

Těžko říci, zda jistou útěchou může být skutečnost, že míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii byla v květnu na úrovni 10,9 procent, což řadí Česko na stále slušné místo mezi ostatními zeměmi. Jak odhaduje Eurostat, v celé Evropské unii bylo letos v červnu bez práce více než 26 424 000 osob.

Alena Hechtová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová