Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

1. oddělení zaplatilo základy. Postaví role tuberačky ve Zlaté labuti Barboře Bočkové hrubou stavbu? VIP skandály a aférky

02.05.2023
1. oddělení zaplatilo základy. Postaví role tuberačky ve Zlaté labuti Barboře Bočkové hrubou stavbu? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Totalfilm

Popisek: Barbora Bočková v novém filmu Promlčeno, kde hraje hlavní roli po boku Karla Rodena.

Je tak drobná a štíhlá, že by ji při tanci víl na palouku v lese nadnášel vítr. Když k tomu maskéři přidají kruhy pod očima a pár předčasných vrásek na čele, marně bychom hledali lepší představitelku tuberkulózou stižené bohaté slečinky, která hýbe milostným příběhem ve Zlaté labuti. Barbora Bočková ale skrývá v křehkém těle sílu sportovkyně a energii rozjetého osmiválce.

Herectví sice nebylo její první životní volbou, a tak se na scéně začala objevovat ve zralejším věku něž dívenky z konzervatoře, o to víc ale nyní září. Především v Divadle Na zábradlí, v poslední době ale také ve filmech a v seriálech.

 

Drobná přírodní blondýnka se na Facebooku často prezentuje „přírodně“, bez líčení. Foto se svolením Barbora Bočková

Policistkou alespoň v televizi

Barbora Bočková prošla mnoha zákrutami, než si vybrala ze všech profesí právě herectví. Dokonce zkoušela i přijímací zkoušky na Univerzitu obrany v Brně. Tam se ale nedostala. „Po střední škole jsem se hlásila na Univerzitu obrany v Brně, ale nebyla to cesta pro mě. Nevzali mě, neuběhla jsem Cooperův test,“ svěřila se rodačka z Třebíče. Policistkou by ale být nechtěla. „Jsem ráda, že jsem touhle cestou nakonec nešla,“ dodala upřímně herečka. Na chvíli se ale policistkou stala, když přijala roli kapitánky Adély Čulíkové ve třetí řadě Případů 1. oddělení.

 

V 1. oddělení se objevila v třetí sérii. Foto se svolením Česká televize

Postava členky prestižního policejního týmu byla scenáristy poskládána z více žen, přesto se při natáčení herečka měla možnost setkat se skutečnou policistkou Čulíkovou. Tvůrci si vypůjčili toto příjmení od policistky, jež svého času zasahovala přímo v pražských ulicích v rámci oddělení pro boj s kapesními krádežemi. Na 1. oddělení ale nikdy nepracovala. „Byla to mladá půvabná slečna. V obědové pauze jsme si velice přínosně a mile popovídaly,“ vzpomíná na setkání Barbora Bočková v Blesku.

 

Milá, pracovitá Adélka v Případech 1. oddělení, foto se svolením Česká televize

Její kapitánka Čulíková to má ale mezi chlapy v mordpartě těžší. Herečka pro ni našla polohu tak, aby byla nenápadná, a přitom na ni divák nezapomněl. „Je to hezky a citlivě napsaný, není to prudce feministická postava, ale jen tak pěkně... jak to pan Mareš s panem Malindou píšou, aby to odpovídalo realitě. Nedávali jí žádnou expresi, kterou by divák možná očekával. Je to poctivá, pracovitá holka, která chce odvést dobře svoji práci a co nejvíc pomoct v týmu. S nikým nemá konflikt. Soustředí se na práci. V tom malinko šovinistickým světě jí jdou některé poznámky jedním uchem tam, druhým ven nebo je nějak odrazí. Není to žádná šedá myška, ale hezky obyčejná kriminalistka,“ popisuje herečka v rozhovoru pro Vlastu. 

Naivka s tvrdým jádrem

Nyní vídáme Barboru Bočkovou v retro seriálu Zlatá labuť, kde hraje snoubenku hlavního hrdiny Markétu Dietrichovou. Domluvený sňatek má spojit majetky zámožných rodin a v protektorátní atmosféře je uchránit německé nucené správy. Markéta má ale ještě jeden důvod, proč se rychle vdát a porodit dítě. Je vážně nemocná, má tuberkulózu a ví, že jí mnoho života nezbývá. Jako vzorná dcera a jedináček chce zanechat rodině dítě, které zdědí rodinný majetek.

 

Markétu ve Zlaté Labuti hraje jako tak protivnou mrchu, že by ji divák nejraději nakopl. Foto TV Nova

Zpočátku si ani neuvědomuje, že porodit zdravé dítě v jejím stavu je prakticky nemožné. A tak si vymýšlí nejrůznější triky, jen aby Petra Kučeru dostala k oltáři. Když se její lži provalí, ukazuje se, že rozmazlená slečinka není zdaleka tak naivní, jak se zpočátku zdálo a má přesnou představu o tom, jak prožít těch pár let života, které jí zbývají. Petra si tak zaváže soucitem a nečekaně rovným jednáním. „Moje postava ne že by nebyla nejbystřejší, ale spousta věcí jí dochází dlouho,“ řekla Barbora Bočková v TV Nova.

 

Zlatá Labuť je dobovka, což herečka oceňuje. Foto TV Nova

„Jestli si něco užívám, tak přesně to, že jsem mohla do toho dobového projektu přijít, protože jsem nikdy předtím žádnou dobovku nenatáčela. Zároveň jsem se setkala s naší kostýmní výtvarnicí Míšou, která je neuvěřitelnou esencí této doby. Mám na sobě i originální šaty, i šaty šité v této době, ale podle originálních předloh, a pro mě je to úplně ráj na duši… Mám ráda to, jak pan Coufal, autor scénářů, přemýšlí a jak ty linky tvoří. Pro mě osobně jsou všechny ty příběhy kvalitně napsané. Mám takový nešvar, že si ráda měním slovíčka a repliky. Uvědomila jsem si asi u svého pátého dílu, co jsem natáčela, že vůbec nemám tendenci to u těchto scénářů dělat.“

Ostrý nástup na filmové plátno

Po několika menších rolích například v Metanolu nebo Zátopkovi se na Barboru Bočkovou loni usmálo štěstí i hlavní ženskou rolí ve filmu Roberta Sedláčka Promlčeno, kde byl jejím hereckým partnerem Karel Roden. Její hrdinka, mladá rozhlasová moderátorka, toužící získat pro svou noční show senzační příběh, dostává víc, než co si přála. Je vtažena do událostí rozplétajících příběh zločinu a pomsty po dvaceti letech, v němž sehraje jednu z hlavních rolí. Právě díky této roli se Barbora Bočková stala známou vycházející hvězdou. Kromě Zlaté labutě ji nyní uvidíme také v seriálu Matematika zločinu na Voyo.

 

Pro thriller Promlčeno jí obarvili vlasy na platinovou blond. Foto Totalfilm

Když to nejde dopředu, je lepší skončit

Barbora Bočková pochází z Třebíče. Její babička i maminka se věnovaly moderní gymnastice, a i ona sama s tímto sportem prožila celé dětství. Začala ve čtyřech letech, byla označena za talent a do určité chvíle se její sportovní kariéra slibně vyvíjela. Pak ale ve čtrnácti zjistila, že ji už další vrcholy nečekají. Přicházela mladší děvčata, která ji začala předbíhat. A tak Barbora ze dne na den s vrcholovým sportem skončila a rozhodla se, že se bude víc věnovat studiu. Na Katolickém gymnáziu rychle dohnala, co zameškala, a po maturitě se rozhodla pro fyzioterapii na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Tu řádně ukončila, mezitím ji ale kamarádka přitáhla k amatérskému divadlu a životní cesta nabrala jiný směr. Rozhodla se studovat ještě katedru alternativního divadla na DAMU. Chvíli koketovala s loutkoherectvím, pak ale přišla nabídka z Divadla Na zábradlí. Tam mladá herečka pevně zakotvila a našla pro sebe to správné místo na slunci. Můžeme ji vidět v představení Persony, Ztracené iluze nebo Discoland. V současné době se chystá na premiéru adaptace posledního románu L. N. Tolstého Vzkříšení.

 

Časopis Glanc jí věnoval čtyřstranu, a to již něco znamená. Foto se svolením Barbora Bočková

Přeskakování vysokých zdí

Se svým životním partnerem Vojtou Vondráčkem se Barbora Bočková poznala už za studií na DAMU, tehdy měli ale oba dlouhodobé známosti a nijak je to k sobě netáhlo. Pak se ale znovu setkali Na Zábradlí a najednou srdce promluvila. „My vlastně nevíme, jak se to stalo. Já i Vojta jsme měli dlouholeté partnery. Nikoho jsme nehledali. Pak se ale v srdci něco probralo, snažili jsme se to potlačit. Řekli jsme si: „Ne, hele, já nechci být s hercem.“ „Já nechci být s herečkou.“ „Je to jen okouzlení, jdeme od toho.“ Ale. Srdce poručilo. Nějakou dobu jsme přespávali v obýváku u kamarádky, než jsme si našli byt. A od té doby spolu žijeme. Jen další příklad těch klikatých cestiček. Hele, támhle je vysoká zeď. Ne, tam nepolezu, to nemá cenu, půjdu oklikou, to je blbost. A raz dva tři! A já stojím na té zdi, mám závrať, ale jsem tam a rozhlížím se a ptám se sama sebe, jak jsem se tam dostala,“ líčí herečka svůj život v kostce v rozhovoru pro Vlastu.

 

Barbora s Vojtou, foto se svolením Barbora Bočková

Seriály vydělávají na domeček

Jedním z kaskadérských kousků mladého hereckého páru byla i hypotéka, kterou si spolu vzali na stavbu domku. Barboře bylo třicet, Vojtovi pětadvacet a všichni okolo kroutili hlavami nad tím, že se v tomto věku chtějí zadlužit. Ale oni se těší, že až v domečku budou moct bydlet, bude i miminko. Jde to sice pomalu, ale oni nikam nespěchají. „Určitě bych tuhle dobu nenazvala „ideální dobou pro rodinné stavaře“. Jakákoli stavba vyžaduje spoustu fyzických i psychických sil, to zatím jakžtakž máme. Ale ty finanční nároky jsou bolavé. Jsme smíření s tím, že to bude na dlouho… třeba pět deset let. Ale! Má to i své výhody, postupujeme podle mě víc s rozvahou. Dvakrát měř se rozšířilo minimálně na šestkrát měř. Naštěstí máme vedle divadla i další pracovní nabídky – klepu do stolu –, třeba díky Adéle Čulíkové z Prvního oddělení máme šedesátimetrový výkop i se zasíťováním. A díky novému Vojtovu kamarádovi Shakespearovi snad zateplíme. Ale teď vážně. Samozřejmě se jeden z nás občas trochu zhroutí. To se musíme zastavit, obejmout a připomenout si, že je nejdůležitější, že se máme,“ vyprávěla Barbora Bočková v době, kdy natáčela První oddělení. Možná Zlatá labuť vynese i na obvodové zdi...

 

Herečka má ten typ „nahého“ obličeje, který se krásně fotí... Foto se svolením Barbora Bočková 

Početná rodina v krizi podle Alice Nellis

TV Nova připravuje nový šestnáctidílný seriál podle scénáře Alice Nellis. Jmenuje se Mozaika a sleduje příběh rodiny, jejíž normální život rozbouří okamžik, kdy se manželé po pětačtyřiceti letech rozhodnou jít od sebe.

 

Mozaika: Karel Heřmánek, Klára Medvecká, Martha Issová, David Máj, foto TV Nova

Mozaika je příběhem velké, na první pohled zcela vzorové rodiny, kterou otřese náhlý rozchod rodičů (Taťjana Medvecká a Karel Heřmánek). Ti se na stará kolena rozhodnou najít sami sebe, ovšem každý zvlášť. Ještě předtím ovšem musí najít nové a oddělené bydlení, a tak dočasně cestují po rodinách svých čtyř dětí. Komplikované, mnohdy absurdní a dojemné, jindy zase emočně náročné životy mladých rodin vytvářejí mozaiku mezigeneračních vztahů, která postupně odhaluje, jak bohatý, živý a neustále překvapující organismus rodina je. „Myslím, že základním tématem Mozaiky je složitost, ale také překvapivá pružnost a odolnost rodinných vazeb, které na první pohled nemusí být třeba ideální, ale pokud jsou podložené vzájemnou láskou a sounáležitostí, vydrží téměř cokoliv. Je to příběh o lásce, která nemusí být vidět na první pohled, ale o to je pravdivější. A také o tom, že život může být složitý, absurdní, a i přesto krásný a zábavný,“ říká scenáristka Alice Nellis. 

Další těhotenství v ZOO. Kdo je matka a kdo seriálový otec?

Primácké seriály jsou tradičně plodné, a tak po Evě Burešové teď s těhotenským bříškem v ZOO hraje Denisa Pfauserová. Momentálně její Marika miluje fotografa Filipa (Tomáš Klus) a o seriálovém těhotenství nemůže být ani řeč. „Ve scénáři jsme pochopitelně dál než tam, co diváci vidí teď na obrazovce. Takže moje rostoucí bříško se musí šikovně schovávat. Dost v tom pomáhají kostymérky volným oblečením. V ruce nosím kabát, tašku – nebo sedím za stolem,“ prozrazuje herečka, jak se rostoucí bříško maskuje. Denisa už je v osmém měsíci těhotenství a malou princeznu by měla přivítat na svět v červnu. Natáčení se tak ještě nevzdává a těhotenství bude zakomponované do děje. „Říkala jsem si, že možných tatínků je hned několik. Dokonce jsem se ptala i Marka Němce, zda jeho Charlie s tím nemá něco společného. Rázně to utnul a říkal, že určitě ne. Dost se vykrucoval,“ směje se seriálová Marika a říká, že s ním by to bylo moc fajn. „Pak už zbývají jen dvě možnosti a s tím, jak to scenáristé vymysleli, jsem spokojená. No, popravdě... Oba jsou naprosto v pořádku.“ To, zda v seriálu bude otcem miminka Tomáš Klus, nebo Jan Kopečný, neprozradí.

 

Natáčení má Denisa Pfauserová naplánované až do porodu. „Končit bych měla čtrnáct ní před porodem. Raději jsem na produkci říkala, ať další plány nedělají. Že já tu jeden velký závazek mám a vše je jen na něm. Vrátit bych se chtěla po šestinedělí, ale co bude, to uvidíme. Plány můžu mít jakékoli…“ Foto FTV Prima 

Rock for People v Hradci Králové odstartuje festivalovou sezónu 2023

Loňský vyprodaný ročník Rock for People přinesl organizátorům mnoho úspěchů včetně zařazení mezi TOP 10 středních evropských festivalů a TOP 10 promotérů podle European Festival Awards nebo titul Akce roku 2022 v Anketě Žebřík. Na ty organizátoři navazují největším ročníkem v historii festivalu a slibují jedinečný zážitek. „Zdvojnásobili jsme budget festivalu a připravujeme opravdu výjimečný ročník,“ říká ředitel festivalu Michal Thomes a dodává: „Podařilo se nám sehnat světové headlinery - MUSE, Slipknot, Machine Gun Kellyho, The 1975, Alice Merton, o které jsme se přetahovali s prvoligovými evropskými festivaly. Jsem nadšený, že jsme 27. ročník opět posunuli a nyní již hrajeme tu nejvyšší festivalovou ligu.“

 

Zdroj: CSFD, Vlasta, Blesk, Kinotip2.cz, TV NOVA, i-divadlo.cz, Prima TV,  Rock for People

 

Vložil: Ela Nováková