Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obilí z Ukrajiny? Ono je to všechno (trochu) jinak. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.04.2023
Obilí z Ukrajiny? Ono je to všechno (trochu) jinak. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Sklizeň obilí

Och, to obilí z Ukrajiny. Z jedné strany zní, že pokud se ho strávník byť jen dotkne, může to vzít domů rovnou přes onkologické oddělení. Takový tam pěstují hnus. Z druhé strany zní, že dezoláti mají zase téma jak zpochybnit cokoliv, co je i jen trochu ukrajinské. No, a pravda nikoho nezajímá a zajímat ani nebude. Protože za tu se má sice hořet, ale kdo by dnes hořel, rozčílit se, to je lepší adrenalin.

Proč Polsko zakázalo dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny? Jen pro informaci, nejedná se jen o obilí, ale i cukr, chmel, len a konopí, semena, sušená krmiva, ovoce a zeleninu, drůbež, hovězí, telecí maso, kozí maso, vepřové maso, skopové maso, vejce, včelí produkty, víno a líh. To je pořádná nálož zákazů. Zákaz bude platit až do 30. června. Shodla se na tom polská rada ministrů, kde zasedal ministr zemědělství, financí a rozvoje. A důvod zákazu? Žádné pesticidy nebo hormony, ale ochrana polské ekonomiky a zemědělství.

„Vláda zmocnila ministra zemědělství a ministra rozvoje k vydání příslušných právních aktů na ochranu polského zemědělského trhu před destabilizací - včetně dočasného zákazu dovozu zemědělských a potravinářských produktů z Ukrajiny," oznámilo polské ministerstvo zemědělství v den rozhodnutí. Nějaká laboratoř a zkoumání kvality zemědělských produktů? To rozhodně nebylo středobodem zákazu.

V Polsku totiž hrozila krize zemědělství. Předseda vlády Mateusz Morawiecki k tomu řekl: „Vážení farmáři, ochráníme vás před touto krizí, to je náš závazek. Pro tento účel jsme připravili zemědělský štít - ochranný štít pro polské zemědělství," nechal se slyšet Morawiecki. Import ukrajinské zemědělské produkce do Polska hrozil, že začne velmi citelně ubližovat polskému zemědělství. Zajímavý v tomto ohledu je i vliv na ceny potravin v Polsku. Potraviny i díky tak mohutnému importu z Ukrajiny mohou být levné natolik, až to v naší republice vede k revolučním náladám a hromadné nákupní emigraci k našim sousedům na severu. Takže to, co tu odmítáme, pro to si jezdíme s nadšením do Polska. Ten rozpor je fascinující.

Co na zákaz dovozu do Polska říká Ukrajina? Podle ukrajinských představitelů „radikální akce neurychlí řešení některých problémů". „Chápeme, že polští farmáři jsou v těžké situaci, ale zdůrazňujeme, že ukrajinští farmáři jsou v nejtěžší situaci. Právě na území Ukrajiny probíhá válka, jsou to ukrajinští farmáři, kteří utrpí kolosální škody jako výsledek ruské invaze,“ ozvalo se z Ukrajiny v ozvěně, ač se válčí relativně na malém území Donbasu, celý západ Ukrajiny žije bez výbuchů na svých polnostech.

Je to ozlomkrk, ale když nahlédneme do Maďarska, které také zakázalo import přibližně pětadvaceti druhů zemědělských produktů z Ukrajiny, nenajdeme jako důvod pesticidy nebo GMO. Opět, cituji server Index.hu: „V zájmu ochrany maďarských zemědělců a spotřebitelů nařídila vláda s platností od středy dočasný zákaz dovozu nejdůležitějších obilovin z Ukrajiny a také těch zemědělských produktů, v případě kterých nedostatek kroků EU odhalil maďarské zemědělce k situaci na trhu, kterou nedokázali bránit.“ Evropská unie na zákaz hledí s velkou nelibostí, proto v se v Maďarsku mluví o rozdílném přístupu v zemědělství a zdůrazňuje se, že ukrajinské předpisy jsou mnohem uvolněnější než extrémně přísné předpisy Evropské unie. Ale tento argument se nepoužívá s potvrzením z laboratoře, že taková zemědělská produkce cestuje do Maďarska. I v Maďarsku jde jednoznačně o ochranu tamního zemědělství.

Ale ano, pojďme ke slovenskému zákazu dovozu z Ukrajiny. Ocitujme si Aktuality.sk: „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) tvrdí, že situáciu s dampingovými cenami agroproduktov z Ukrajiny, ktoré destabilizovali domáci poľnohospodársky trh, bolo potrebné riešiť nadrezortne. Rezort argumentuje tým, že už vyčerpal svoje zákonné možnosti na ochranu domáceho trhu a zároveň zachovanie solidarity na tranzit komodít z Ukrajiny do tretích krajín.“

Na Slovensku byli přičinlivější. Slovenská Státní veterinární a potravinová správa objevila v pšenici z Ukrajiny stopy pesticidu chlorpyrifos. Ten unie zakázala teprve před třemi roky. Polská jablka ještě před třemi roky trhala rekordy při stopách tohoto pesticidu. Primárním a vlastně jediným důvodem byla ochrana vlastního zemědělství. Doplním ještě slova slovenského ministra zemědělství: „Len pri obilninách a spracúvaní olejnín sú straty slovenských poľnohospodárov okolo 200 miliónov eur. Preto sme boli nútení zaviesť vlastné ochranné opatrenia na hraniciach. Ale Slovensko nikdy nezablokovalo tranzit ukrajinských poľnohospodárskych plodín,“ popsal situaci ministr Samuel Vlčan (tranzit ukrajinských produktů nezakázala žádná ze zemí). Pesticid chlorpyrifos, který vyvolal takovou bouři a vzpomínky na výbuch jaderné elektrárny v Černobylu, jsme všichni ještě před třemi roky spokojeně papali a nestěžovali si. V Polsku se v náznacích také objevily informace o pesticidech. Ale s odvoláním právě na slovenskou kontrolu. Na tu jednu jedinou. 

Debata v České republice je velmi, velmi vyhrocená právě směrem k téměř jedovatosti ukrajinské zemědělské produkce. I vládní jepice, kterou lze v telefonním seznamu najít pod pojmem Zdeněk Nekula, najela na rétoriku – otrávené obilí z Ukrajiny – a tvrdila, bez výsledků testování v laboratoři, že ukrajinské obilí je v pořádku. Ono totiž nejspíš je, Poláci, Maďaři, Slováci a Rumuni zastavili import z Ukrajiny, protože jim takový import začal likvidovat jejich vlastní zemědělce. To je jediný důvod zákazu. A je to zákaz naprosto oprávněný, protože ukrajinské zemědělství je i v čase války daleko levnější, než naše zlikvidované vnitřními nařízeními Evropské unie. A je s podivem, že Nekulu veřejnost griluje kvůli zbytečné obavě z pesticidů, ale ne kvůli naprosto nedostatečné ochraně českých zemědělců, kterým hrozí to samé, co polským, slovenským, maďarským.

Nejde primárně o to, jestli na Ukrajině mohou používat třeba pesticidy, které jsme si v rámci unie zakázali. Jde jen a jen o to, že všechny okolní země jako důvod zákazu uvedly, že import ohrožuje jejich vlastní zemědělství. Nikoliv, že je ukrajinské obilí jedovaté.

Na tom můžeme vidět pár zajímavých věcí.

Jedna – naše zemědělství umírá pod nařízeními, normami, příkazy, omezeními. Je vinou čistě politických rozhodnutí nekonkurenceschopné. Některé normy jsou rozumné, přínosné, omezují využívání látek, které jsou skutečně škodlivé (a které se, nutno zdůraznit, na Ukrajině v zemědělství skutečně využívají v hojné míře. Některé normy EU jsou ovšem spíše charakteru buzerace a přehnané čistoty.

Dvě – ministr Nekula naskočil na trakař naprostých lží, věštění z koule a fakticky ohrožuje českou společnost, protože jeho nepodložené dohady o tom, že obilí z Ukrajiny je čisté jako lilie, jsou skutečně jen dohady, protože k laboratornímu prozkoumání ještě nedošlo.

Tři – Čechům tak nějak už definitivně přeskočilo.

Čtyři – celá aféra jedovaté obilí z Ukrajiny ukazuje skrytou nenávist ke všemu ukrajinskému a přetrasformovala se v odpor k vládě. Na totéž naskočila vlastně i vláda, která jakoukoliv kritiku jejího proválečného kurzu označuje za proruskou. Což je blbost na kvadrát. Obilí může být závadné, vládní jepice ovšem křičí, že je to jen dezinformační nátlak. Vláda si tak plete řízení státu s propagandou.

Pět – zákaz dovozu do ČR je úplně mimo, protože my si své zemědělství stejně odstřelujeme sami a dobrovolně, venkoncem už tu není moc co ochraňovat. To vše vinou našich politiků už od dob Teličky, který likvidaci českého zemědělství v rámci Evropské unie zahájil. Na rozdíl od Polska, Maďarska nebo Rumunska je naše zemědělství vládami dlouhodobě nehájené a opovrhované.

Šest – předpokládám, že laboratoře oznámí, že obilné produkty z Ukrajiny jsou čisté. A ne, nebude to žádný zmanipulovaný nebo falešný výsledek. Bude to prostě fakt. Z toho plyne, že celá aféra jen a jen nahraje lháři Nekulovi, který si jako kněžna Libuše týden před laboratorními testy stoupnul před kamery a zarecitoval naučenou básničku. Nahraje to i Rakušanovu provolávání hesel o proruských dezolátech, nahraje to i Petru Fialovi v té jeho bezradné boho-rovnosti (ta pomlčka je tam záměrně).

Sedm – 30. května 2022 Evropská komise na rok zrušila cla na ukrajinské zboží. Chtěla tím podpořit ukrajinskou ekonomiku, což je jistě chvályhodná idea, ale skutečně jen idea, očividně prosazovaná bez politické zkušenosti. Obilí, které začalo v rámci trasy solidarity (tedy bezcelního transportu ukrajinského obilí do Afriky přes území EU) putovat Evropou, se okamžitě začalo prodávat i v Polsku (a dalších zemích východu, západ má svou ochranu). A protože cena ukrajinského obilí byla oproti tomu polskému poloviční, došlo k velkým problémům. Nastaly prakticky likvidační podmínky pro polské zemědělce. Oni nemohou vyprodukovat obilí levněji, protože… jsme v Evropské unii, jejíž normy jsou pro nás v konkurenci s mimounijními zeměmi likvidační. A na to unie ve svém zápalu nemyslela. Jako u mnoha dalších agend unie.

Je děsivé, že místo toho, aby zákazy importu ukrajinské zemědělské produkce u nás vedly k diskuzi o Evropské unii a jejímu fanatismu stran ekologie i protekcionářské zemědělské politiky pro západní státy unie, řešíme naprostou blbost s pesticidy. Navíc s pesticidy, které jsme sami ještě před třemi roky používali. Bojím se, že debata už je v ČR mrtvá. Prostě jen mrtvá. Diskuzi nahradilo házení splašků přes barikádu, kterou jsme si tady jako slepci vytvořili.

Osm – jdeme špatným směrem. A navíc tam jdeme úplně špatně.

Devět – vím, že za tento text dostanu vynadáno. Přesto ho píšu, protože nechci stát slepě na barikádě a nechat se bombardovat splašky. Hlavním důvodem pro zákaz dovozu z Ukrajiny byla u všech států jen a jen ochrana vlastního zemědělství. Nikoliv pesticidy. Ty se staly jen okrajovou záležitostí, o kterou nikomu skutečně nešlo a která měla vyvolat jen emoce (což se v ČR povedlo na výbornou). To, že naše zemědělství likviduje Evropská unie, nám je očividně jedno.

Zdroje: SVSP.sk, Euractiv.sk, Index.hu, Money.pl, Polsatnews.pl, Portalspozywczy.pl, Farmer.pl, Agroforum.hu, Oko-press.pl, Napi.hu

 

Vložil: Štěpán Cháb