Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministerský orloj se rozhýbal a vyjevil na vykulené občany dalšího svatého ze STANu. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.04.2023
Ministerský orloj se rozhýbal a vyjevil na vykulené občany dalšího svatého ze STANu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Mikuláše Beka

Popisek: Cestovatel po ministerských postech Mikuláš Bek

Rezort školství už podruhé za rok a půl vlády osiřel. Milovaný a všemi vzývaný Putinův jmenovec Vladimír Balaš oznámil, že je vyčerpaný, že měl před lety covid a vůbec, že bude lépe sloužit lidu z poslanecké židličky, křesílko ministra je pro něj moc. Až z toho má člověk pocit, že ministr pro tělovýchovu by ani tím medicinbalem přes shrbeného Rakušana nedohodil. A tak po Petru Gazdíkovi odpadá další svatý ze STANu a nastupuje nový. Zkrátka – zemřel král, ať žije král.

Složitý mechanismus sněmovního orloje se nezasekl, vládní STAN dodal bez zaváhání další veličinu ze svého středu. Mikuláše Beka. Kdybyste nevěděli, co je to zač, tak ten dosud dělal ministra pro evropské záležitosti. Ano, jedno z tří uměle vytvořených ministerstev, aby pět stran u vládního korýtka mělo co do rypáčku.

Ale vraťme se do minulých měsíců. Putinova jmenovce Balaše jsme si museli všichni oblíbit. Vyzdvihnul bych jeho památnou větu, kterou pronesl pro server Aktuálně.cz a jíž ukázal, že to myslí skutečně vážně. „Kritické myšlení je potřeba zapojovat na všech stupních. Možná bychom mohli zapojovat studenty na středních školách, kteří tomu lépe rozumí, aby vychovávali rodiče a prarodiče,“ řekl pro Aktuálně.cz Putinův jmenovec. Balaš byl tak dobrý ministr. Chtěl dokonce zavést princip „Přemluv bábu“ do školství a vysílat ty naše popletené rudé gardy ze školních škamen na vlastní rodiče a prarodiče. Samozřejmě na ty z dezolátní líhně.

Putinův jmenovec netušil, že rudé gardy ze škol jsou rudé jen proto, že jim dosud nepřemluvené báby ty jejich avantýry s vymytostí na školách platí. A jak tak platí, stávají se čím dál víc zdezolovanými. Protože s vidinou toho, že peněz není nekonečné množství. Alespoň ne pro takto zdezolované a ještě nepřemluvené báby. Do každodenního strachu z budoucnosti jim pak Putinův jmenovec pošle domů dítě, které je naočkované a vysloveně nepřátelské. Dobrá ministerská práce. Kdyby zůstal na fleku, došlo by i na výzvy k udávání?

Interní sdělení školy: Mluví vaši rodiče nebo prarodiče kriticky o vládě Petra Fialy? Poslouchají nevhodné podcasty na internetu? Myslí si špatné věci? Netrpí, spolu s námi všemi, klimatickým žalem? Nemají na profilovce ukrajinskou vlajku? Není na čase jim pomoci? Sdělte podrobnosti školnímu důvěrníkovi, jsme tu nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu. A neposlouchejte našeptávající hlasy o tom, že je to udávání. Není, vždyť nahlásit zločin také není udavačství, ale služba společnosti. Kdyby někdo znásilňoval vaši kamarádku, také jí pomůžete. Pomožte i svým rodičům, prarodičům, pomůžete tím i sobě.

A Mikuláš Bek s jeho neviditelným a zbytečným ministerstvem pro evropské záležitosti? Na sjezdu STAN před třemi dny pronesl projev, kde řekl, že české předsednictví v Radě EU bylo úspěšné. To je krásné pokrytectví. Přijde tedy na školství změna? Nepřijde, dostaví se jen sešlápnutí plynu, protože Bekova energie pro změny je neovlivněna covidem, ani celkovou slabostí, ani vyhořením, jak se pochlubil Putinův jmenovec. Mikuláš Bek je totiž připraven do boje.

Jeho letoru trojského koně ilustruje další citát, tentokrát o přijetí eura: „Hlavní obavou naší veřejnosti podle mě je, že budeme platit na někoho jiného. To je ale trošku sobectví, které se nám nevyplácí. Měli bychom se totiž víc bavit o tom, že euro je cesta, jak zklidnit ekonomické vody a zlepšit situaci českých domácností. Nejen krátkodobě, ale skutečně dlouhodobě. Současná krize integračním snahám pomáhá. Vidíme to třeba na posilování obranné politiky. Je proto pravděpodobné, že během vlny zdražování bude i společná měna časem vnímaná jako kotva a jistota.“ No není to kocourek za všechny prachy? Takhle prostořece prokecne, proč jdeme z jedné krize do druhé. A teď ta pohroma přejde na školství.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb