Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Scenáristé mu píšou role mladíků, kteří mají potíže s děvčaty. Ve skutečnosti je spokojeným ženáčem a otcem. VIP skandály a aférky

25.04.2023
Scenáristé mu píšou role mladíků, kteří mají potíže s děvčaty. Ve skutečnosti je spokojeným ženáčem a otcem. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Divadlo v Dlouhé

Popisek: Ondřej Rychlý jako Tamino v inscenaci Kouzelné flétny, kterou v Divadle v Dlouhé nastudovalo režijní duo SKUTR.

Ondřej Rychlý to v herecké konkurenci třicátníků nemá vůbec lehké. Být synem slavného komika může totiž být spíš na obtíž než pomáhat v kariéře. Zvlášť když je Petru Rychlému nezaměnitelně podobný.

Petr Rychlý má syny tři. Nejstarší Matěj stává před kamerou často, ale vždy sám za sebe. Je totiž reportér CNN Prima News a jeho oborem jsou je reálný zločin, tedy reportáže o něm pro Krimi zprávy. Nejmladší Petr je ještě gymnazista a o světla ramp zatím nijak nedbá. Ve stopách otce se tak vydal jen prostřední Ondřej. A stejně jako pro jeho otce i pro něj platí „divadlo především“. Jak už to ale bývá, diváci ho znají hlavně jako seriálového herce.

 

Nejenže si jsou podobní, na některých fotkách až nápadně, nyní Ondřej i tatínka úspěšně režíruje v komedii pro Divadlo Kalich, foto se svolením Ondřej Rychlý

Začátky s tátou

Na televizní obrazovce se poprvé objevil v sedmnácti letech v seriálu Ordinace v Růžové zahradě a roli Jakuba, syna doktora Mázla, mu otec zařídil snad jen tím, že si jejich podoba o tohle obsazení přímo říkala. Jinak totiž Petr Rychlý odmítl synovi ušlapávat cestičku. Peripetie rodiny Mázlů se táhnou léty Ordinace jako červená nit, a tak se otec a syn setkávali na place tak dlouho, až Ondřej už dávno nebyl student konzervatoře, dospěl v muže, nastoupil do divadelního angažmá a stal se otcem. Inu, Ordinace je chlebařina, ale jak je obecně známo, divadlo herci nepřináší zrovna příjem na uživení rodiny, a tak jsou seriály vítaným přivýdělkem.

 

V Modrém kódu, foto FTV Prima

Doktor Hlinka a jeho potíže se ženami

V roce 2017 se Ondřej Rychlý přestěhoval na Primu a nastoupil do dalšího doktorského seriálu Modrý kód. Ten se posléze proměnil v Sestřičky, a nakonec v Misi, role doktora Prokopa Hlinky však zůstala. Nepatřil v seriálu sice mezi doktorské špičky, musel se prokousat nelehkými začátky na chirurgickém sále, zato jsme ale často sledovali jeho potíže s hledáním partnerky. Dlouho totiž zůstávalo jeho srdce chladné, a tak si namlouval tu potenciálně bohatou nevěstu, tu zas spíš ze sportu nedobytnou krasavici. Nakonec skončil v Misi v uniformě, která povzbudila jeho ctižádost a jak se říkávalo, vojna z něj udělala chlapa. V té době Ondřej Rychlý říkal, že role v Misi byl splněný sen hlavně pro jeho manželku Terezu. „Ona mi často říká, že bych měl jít na vojnu, ale já bych do toho asi nešel. Můj táta byl na vojně a je to chlap. Ale nevím, jestli s tím má vojna něco společného,“ prozradil tehdy. Každopádně role ho přinutila nejen naučit se používat střelné zbraně, ale také vypracovat si pořádnou fyzičku. Proměna jeho trochu medvídkovské postavy v mladého muže s pevným držením pěkného těla byla znát.

 

Mise, Ondřej druhý za hlavním běžcem, foto FTV Prima

Mladý sedlák na pole jel

Mise skončila, Prima ale vzápětí nabídla Ondřejovi Rychlému další rozsáhlou seriálovou roli. Dobré zprávy se neodehrávají jen v zákulisí televize, ale také na vesnici, odkud pochází hlavní hrdinka. Ondřej Rychlý dostal roli jejího bratra. Opět je to mladý muž, který se plácá ve vztazích. Z Prahy si přivezl značně excentrickou partnerku, která sotva porodila, z vesnice navždy utekla. A tak Michal zůstává sám s miminkem a nebýt péče jeho rodiny a kamarádky, asi by se z toho zbláznil. Takhle může ale vesele dál orat a sít, protože je správný syn svého otce sedláka. A stejně jako on také nerozumí ženám. Dětské lásky k sestřině kamarádce Fany se dávno vzdal a teď se jen diví, co se to v něm děje, když ona si našla jiného. Vesnická romance ovšem spěje k happyendu, Fany a Michal si brzy padnou do náručí. Role venkovského balíka, pracovitého, chytrého, ale značně neobratného ve vztazích, je pro Ondřeje Rychlého jen jinou variantou doktora Hlinky. Zvládá ji s přehledem, dobře se na něj dívá, ale žádné velké herecké divy mu nenabízí. A tak si autoři alespoň trochu pohráli se jmény – jeho venkovská láska se jmenuje Fany a jeho sok Tobiáš. Víte, jak se jmenují děti Ondřeje Rychlého? Františka a Tobiáš...

 

Dobré zprávy, foto FTV Prima 

V divadle z role do role

Ondřej Rychlý hostoval na různých scénách, hlavně v Divadle Na Vinohradech, už během studií. V roce 2014 nastoupil do angažmá v Plzni, v současné době je členem souboru Divadla v Dlouhé. Odehrál zde dlouhou řadu rolí, v nichž osvědčuje herecký talent mnohem zdařileji než v poněkud banálních rolích seriálových. Repertoárové divadlo mu nabízí možnost předvést svůj kumšt v širokém rejstříku a Ondřej Rychlý dovede diváky bavit v komediích, ale také prožít na jevišti role dramatické. Práce má v současné době až nad hlavu. V Dlouhé v divadelní kavárně se chystá premiéra tragikomické hry z doby protektorátu Sodoma komora a hned měsíc nato na hlavní scéně posmutnělá hra ze života plyšáků s lidskými charaktery Amberville – Plyšoví gangsteři. Na podzim si Ondřej Rychlý odskočí do Hudebního divadla v Karlíně, kde chystá nový muzikál Ondřej Gregor Brzobohatý podle mimořádně oblíbené pohádky Anděl Páně. V něm má Ondřej Rychlý roli čerta a uslyšíme ho tedy také zpívat.

 

V inscenaci Mistr a Markétka v Divadle v Dlouhé, foto se svolením Divadlo v Dlouhé

Manželské noty

Hudba provází herce celým životem, od mala hrál na klavír, později přidal i zpěv. V současné době se jeho múzou a partnerkou stala jeho manželka Tereza. Spolu skládají písničky a píšou si k nim i texty. V nedávné době vydali album Měsíční úžeh. „Rozhodli jsme se, že ty naše křehké věci, které tvoříme, začneme pouštět do světa,“ říká hudebník a herec. Písničky prý píšou, když děti usnou. Díky tomu se nehádají, ale zase jim jedna písnička trvá třeba rok. A jaké ty písničky jsou? „My se vždycky snažíme vytvořit něco veselého, ale nakonec stejně vždycky skončíme u melancholie. Já nemám žádné ambice, chci jen pustit do světa hudbu, která tu po nás jednou zůstane,“ říká Ondřej Rychlý v rozhovoru pro Český rozhlas Praha.

 

„Před týdnem se nám narodila dcera Františka Rychlá (5.2.2022, 6:52, 3300g, 47cm) a tak je naše čtyřčlenná rodina plná štěstí a požehnání. Ondřej, Tereza, Tobiáš a Františka.“ Sdílela Tereza Rychlá - Krippnerová 

Režisér vidí divadlo zvenčí

Co všechno třicetiletý Ondřej Rychlý dokáže stihnout, to se zdá až neuvěřitelné. Kromě jiného je  spoluzakladatel filmové agentury FastFilms s.r.o., kde pracuje jako kreativec a režisér. A režii si několikrát vyzkoušel i v divadle. Přivedla ho k tomu potřeba podívat se na inscenaci jinak, než ji vidí a cítí herec, naučit se ji vídat komplexně a vidět ji jaksi zvenčí. Po dvou úspěšných režiích v Dlouhé oslovil Ondřeje dokonce jeho otec Petr, jestli by se nepustili do společné práce. Přinesl synovi text francouzské komedie S pravdou ven a shodli se, že v něm oba vidí možnost, jak jim to spolu bude dobře fungovat. Hru nastudovali pro divadlo Kalich a oba si spolupráci pochvalují. Dokonce je prý velmi sblížila. Hra je totiž dialogem mezi hlavou státu a jeho psychiatrem. A protože režisér a herec se do studie textu opravdu položili, byla to nakonec jistá forma psychoterapie i pro ně.

 

Na scéně Divadla v Dlouhé, foto Divadlo v Dlouhé

Bílá zpívá s Čechomorem a je to velká paráda

Říká se, že k interpretaci lidových písní musí zpěvák populární hudby dozrát. Lucie Bílá nyní zahájila spolupráci s Čechomorem a výsledky jsou přesně v tomto duchu. Zpěvačka k nádherným lidovým písním v podání skvělé kapely prostě dozrála. Když slyšíte její Ej, lásko, lásko, úplně vás mrazí. Lucie Bílá odložila svůj ječák v šatně a dává každému tónu zaznít v jeho plné a čisté podobě. Lidová píseň se tak mění v niterný šanson, doprovázený skvělou instrumentací Čechomoru.

 

Lucie Bílá a Čechomor, foto Patrik Černoch

Chemie a živelnost, která spojení doprovází, je vidět i z klipu, kde se František Černý od Lucie nedokáže odtrhnout. Klip vznikl spontánně ve studiu při nahrávání, jeho jednoduchost a krása je právě to, co spojení definuje. Zároveň klip zaznamenává, jak písnička vznikala ve zkušebně
Čechomoru ve Studiu First Floor.

 

Čechomor s Lucií Bílou nyní intenzivně pracují na dalších písničkách, které zazní na jejich společných koncertech. Ty jsou zatím naplánované čtyři, zpěvačka je ale ze spolupráce tak nadšená, že už teď předpovídá, že koncertů bude víc. Dvojkoncert Čechomor & Lucie Bílá (28. 6. Praha - Velká Chuchle, 4.8. Jindřichův Hradec – zámek, 19.8. Strážnice – Amfiteátr, 27.8. Jihlava – Amfiteátr).

Co se stane, když mimozemšťan přistane na moravské vinici?

Právě začalo natáčení nové komedie režiséra Rudolfa Havlíka Franta mimozemšťan. Po úspěšných filmech Po čem muži touží 1 a 2 a Ostrov se tentokrát budeme bavit tím, co to udělá s moravskou vesnicí, když se v ní zabydlí návštěvník z cizí planety. Poklidný život malé vísky rozbouří podivné úkazy. Jako by se na poli za obcí odehrálo něco tajemného. Místní amatérský astronom Blažej je přesvědčen, že návštěva z kosmu je tady. Jen mu to nikdo nevěří. Ale proč se soused Franta najednou chová tak divně? Všichni o něm sice vždycky říkali, že je tak trochu mimozemšťan, ale to, co předvádí teď, nechápe ani jeho žena...

 

Franta mimozemšťan - Jakub Prachař, foto PR FM 

V hlavní dvojroli sci-fi komedie uvidíme Jakuba Prachaře, jeho ženu hraje Tereza Ramba. Osvědčené obsazení dává tušit, v jakém duchu se komedie ponese. „Kdysi dávno, ještě když jsem natáčel Pohádky pro Emu, jsem měl v hlavě pár nápadů. Chtěl jsem natočit film, kde se muž změní na ženu, chtěl jsem natočit dobrodružný film na opuštěném ostrově, chtěl jsem natočit film, kdy mimozemský návštěvník přistane místo v Americe v Čechách, respektive na Moravě. A teď na něj došla řada. Ohromně mě bavilo pracovat na takovém tématu a nebrat ho moc vážně jako sci-fi, ale jako situační komedii zasazenou do našeho prostředí,“ říká režisér a scenárista Rudolf Havlík. 

Vypsaná fiXa je skupinou roku a má nový Sen

Kapela úspěšně proměnila nominace na Cenách Anděl 2022 v kategorii Skupina roku, o pár týdnů dříve uspěla ve stejné kategorii i na Hudebních cenách Žebřík a nyní představuje nový animovaný 3D videoklip na píseň Sen ze stále aktuální desky Kusy radosti.

 

Za klipovou novinkou stojí Štěpán Bareš, Michal Tinhofer a Ondřej Veselý, tři studenti, kteří se animací zabývají. Hlavní tvůrce a režisér Štěpán Bareš k novému klipu říká: „Písničky Vypsané fiXy z nové desky jsme znali a já měl po několikátém poslechu Snu jasno. Vznikl klip o chlapci, který sní o tom, že bude astronaut, a zároveň o astronautovi, který sní o tom, jaké to bylo, když byl chlapcem. Animace má své výhody, protože se díky ní nemusíme stresovat kvůli špatnému počasí nebo zapadajícímu slunci, ale i já bych nejradši nastoupil do rakety a určitě nejsem jediný, kdo tento sen má a koho láká vesmír.“ 

Zdroj: CSFD, TV Nova, TV Prima, i-divadlo.cz, Idnes.cz, Český rozhlas, Blesk, Supraphon, Uljana Donátová - PR FM, Public Relations & Communication & Promotion

 

Vložil: Ela Nováková