Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stejně jako na Godota čeká se na omluvu předsedkyně sněmovny. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.04.2023
Stejně jako na Godota čeká se na omluvu předsedkyně sněmovny. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Markéta Pekarová Adamová

Při nástupu do jedné z nejlépe placených funkcí v Poslanecké sněmovně se Markéta Pekarová Adamová málem zajíkala svatým zápalem při slibu, že výrazně omezí výdaje aparátu, v jehož čele se jako jedna z egyptských ran usadila. Výdaje se budou osekávat, ušetříme nejméně 40 milionů. Ale rok se s rokem sešel a přišla otázka na skutky vycházející ze slibů. Kolik se za rok panovačné nadvlády Pekarové Adamové na provozu cirkusu ušetřilo? 40 milionů? Ale ne, nebuďme troškaři. 141 milionů. Ale neušetřilo se. O 141 milionů se prohýřilo v meziročním srovnání víc.

Na věc se otázal Poslanecké sněmovny spolek Kverulant Vojtěcha Razima. Banda kolem Pekarové ovšem dělala kolem sdělení konkrétních dat šalebné tanečky. Vojtěcha Razima se pokusila odradit od získání informací o nákladech na párty pod patronací Pekarové zpoplatněním takové informace. S výmluvou, že spolek Kverulant po ležácích z PS chce moc práce, přišla Kverulantovi výzva, aby si takové informace zaplatil. Prý toho po ležácích chce moc. Vydání informací, které Kverulant žádal pod ochranou zákona o svobodném přístupu k informacím, PS vyčíslila na 7309,-. Teprve po uhrazení se ležáci odhodlají k činnosti. Kverulant zaplatil a požadované informace mu nakonec přišly.

Co tomu ovšem předcházelo? Před více než rokem čerstvá předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, známá též jako jedenáctá rána egyptská, pronesla do záznamového zařízení památná slova: „Jednou z oblastí, kde dojde ke snížení výdajů, jsou zahraniční cesty. Při schvalování služebních cest budeme navíc více dbát na jejich smysluplnost, efektivitu a přínosnost,“ řekla. A přihodila ještě kritiku předchozí Babišovy vlády: „Minulá vláda nehorázně zadlužila naši zemi. Proto je teď nutné přistoupit k úsporným opatřením. Nelze se tvářit, že obrovské zadlužení není problém. Úspory se budou týkat i Sněmovny.“ To je hospodář, ta Pekarová, přímo národohospodář. Alespoň tedy rétoricky, jak zjistil Kverulant po uhrazení poplatku ležákům ze Sněmovny.

A konkrétní čísla? Předejme slovo Kverulantovi, protože on zaplatil poplatek, on tepal na ta správná místa, jemu náleží obdiv a sláva: „Z údajů vyžádaných od sněmovny Kverulant vypočetl, že minulá sněmovna utrácela v letech 2018 až 2021 ročně za cesty v průměru 12,057 milionu korun. Po volbách utratila nová sněmovna v roce 2022 za cesty celkem 12,787 milionu korun. To je nárůst o třičtvrtě milionu korun. O dodržení slibu předsedkyně sněmovny Pekarové Adamové tedy opět nemůže být řeč.“ Pěkně to shrnul.

Celkové hospodaření Poslanecké sněmovny? „Kverulant si od Poslanecké sněmovny vyžádal informace o plánovaných a skutečných výdajích sněmovny za roky 2018 až 2022. Z údajů vypočetl, že minulá sněmovna utrácela v letech 2018 až 2021 ročně v průměru 1,367 miliardy korun. Z toho 648 milionů korun činily platy a podobné a související výdaje. Po volbách utratila nová sněmovna v roce 2022 celkem 1,509 miliardy korun. To je nárůst o 141 milionů korun. O dodržení slibu předsedkyně sněmovny Pekarové Adamové, že ušetří 40 milionů korun, tedy nemůže být ani řeč. Naopak sněmovna utratila o 10 % více než její předchůdkyně. Jeden s největších nárůstů se konal v položce platy a podobné a související výdaje. Zde si poslanci polepšili o 92 milionů korun. Tedy o 14 %,“ shrnul všechno lapidárně Kverulant. Jak krásně ve stínu těchto čísel zní do omrzení opakované - musíme šetřit. 

Kverulant dále informuje, že poslanci si ve Sněmovně zřídili přes 60 „cestovatelských klubů“. Něco na způsob pionýrských táborů. Jen se nechodilo v červených trenkách ke Kokořínu, ale létalo se nazdařbůh po světě. Jaké to jsou kluby? Meziparlamentní skupina Austrálie a Nový Zéland (16 členů), dále Bahrajnské království (5 členů), Čína (18 členů), Chile (11 členů), Itálie (32 členů), Izrael (73 členů), Japonsko (17 členů), Kanada (17 členů), Korejská republika (9 členů), Mexiko (9 členů), Řecko (15 členů), Spojené státy americké (48 členů), Španělské království (12 členů) a Tanzanie (7 členů). Tam všude se poslanci rádi za peníze daňových poplatníků podívají, zrekreují se a plni sil se vrací do poslaneckých lavic škodit národu.

Viktor Vojtko (STAN) a Petr Fifka (ODS) si loňský březen vyrazili na týden do Indonésie, což nás stálo 317 tisíc. Ze své cesty nezanechali na sekretariátu ležáků ani suvenýry, natož zprávu o prospěšnosti takové cesty. Prostě jeli poznávat krásy Indonésie. Kdo by to nebral. V říjnu si zajeli oba poslanci do Rwandy. Zase na týden. Zase bez jakékoliv zprávy nebo suvenýrů. Výlet za 290 tisíc z vaší, naší peněženky. Snad se jim tam líbilo, stížnosti také nikdo nezaznamenal. I když, já bych jednu, možná dvě měl.

Poslanci Jiří Horák (KDU-ČSL), Tomáš Kohoutek (ANO), Robert Králíček (ANO) a Pavel Žáček (ODS) si zase vyrazili vyhodit z kopýtka do USA. Výlet na šest dní nás vyšel na 920 tisíc.

Jací jsou největší výletníci naší Sněmovny? I na to si Kverulent posvítil. Citujme: „Robert Králíček (ANO) byl v roce 2022 jedním z největších cestovatelů ve Sněmovně. S utracenými 747 tisíci z našich kapes mu právem patří druhé místo. Hlouběji nám do kapes dokázal sáhnout jen poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL), s utracenými 805 tisíci. O krásné třetí místo v ostré konkurenci se dělí tři poslanci, a to Pavel Žáček (ODS), Jaroslav Bžoch (ANO) a Michal Ratibořský (ANO). Každý z nich dokázal za rok 2022 vyčerpat částku kolem 620 tisíc korun. A více než půl milionu, přesněji 542 tisíc korun, dokázal načerpat už jen poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). Ten si za svoji píli jistě zaslouží alespoň diplom,“ napsal kousavě Kverulant.

Poslední citace, slibuju: „Kverulant vyzval předsedkyni poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, aby se za nesplnění svých slibů veřejnosti omluvila,“ napsal v závěru své zprávy Kverulant. S nadšením se pod výzvu připojuji. Chápu, že poslanci z Babišovy stáje Králíčkovi je kotec České republiky příliš malý, ale pokud ho chytila cestovatelská horečka, nechť se z ní léči z vlastních zdrojů, plat malý nemá. Králíček se přihlásil do sedmi cestovatelských klubů Sněmovny. A ke svému platu poslance si užívá i příplatků za členství ve dvou výborech, čtyřech podvýborech a šesti komisích. Každé členství je se štědrým příplatkem k platu. 

Premiant našich poslaneckých cestovatelů Ondřej Benešík je ještě lepší než Robert Králíček, a to členstvím v devíti cestovatelských klubech, kde výdaje na luftování poslaneckého pozadí platí daňový poplatník. K platu poslance mu pak přináleží i příplatky za členství ve třech výborech a třech podvýborech Sněmovny.

Já vím, hra na novodobou šlechtu musí být příjemná. Ale nežijeme v monarchii. Zbytné výdaje proškrtané nebyly, ba naopak, vzrostly. Škrtá se v sociální sféře. Tam se totiž škrtá těm, kteří se nemohou bránit. Nemohou? Nevím, demonstrace byla v neděli dost hlasitá. A bude další. A další. A lidé se budou nabalovat. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb