Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ubozí pokrytci v generálské čepici. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.04.2023
Ubozí pokrytci v generálské čepici. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Víta Rakušana

Popisek: Osazenstvo

Na Pražském hradě skončily přísné bezpečnostní kontroly. Do depozitáře, hned do vedlejší kóje se sochou maršála Koněva, odcestovaly bezpečnostní rámy, kvůli nimž se před Hradem tvořily velké fronty. Generál Pavel, nyní v roli prezidenta, sliboval, že chce opevnění Hradu zrušit. Nyní se to podařilo. A tak se kydá na bývalého prezidenta Zemana, že to on si z Hradu udělal nevstřícné úřednické doupě, kam nechtěl pouštět návštěvníky. A to, i když je to ale úplně jinak.

Konec bezpečnostních rámů okomentoval generál Pavel následovně: „Hrad působil jako uzavřená doména úředníků, kde lidé nejsou vítáni.“ Dobrá, nezmínil explicitně Zemana, zachoval si dekorum, ač naznačil, že Zemanovi úředníci si z Hradu udělali nedobytnou tvrz. Palermo, prosím, to ano, ale nedobytnou tvrz? To ministr pro pytle na mrtvoly Vít Rakušan, ten už se s tím nepáral a napsal: „Miloš Zeman tvrdil, že bude prezidentem dolních 10 milionů. Pak se ale před lidmi na Hradě zavřel. Mám radost, že mohu spolu s Petrem Pavlem oznámit, že zátarasy z Hradu zmizí. Že je konec s nedůstojným šacováním. I s hlavou státu, která se bála, že by nám mohla být ukradená.“

Ministr pro pytle na mrtvoly ví, že rozhodnutí o bezpečnostních prvcích na Pražském hradě je zcela, zcela v gesci Policie ČR. Ví, že Policie ČR dvakrát ročně vyhodnocovala oprávněnost bezpečnostních opatření. Také ví, že při posledním loňském vyhodnocování Miloš Zeman apeloval jak na ministra pro pytle na mrtvoly, tak na Policii ČR, aby bezpečnostní prvky na Hradě zmírnili. Policie ČR prezidentovi nevyhověla a bezpečnostní rámy na Hradě ponechala. Nyní, na přelomu března a dubna, proběhlo další pravidelné vyhodnocení. Policie ČR došla k přesvědčení, nejspíš při bujarém věštění z koule policejního prezidenta, že bezpečnost je mnohem vyšší než před půlrokem, a tak rámy složila, naložila na drožku a táhla s nimi do háje zelenýho.

Ministr pro lživé výroky a manipulaci Vít Rakušan ví, že vše bylo v gesci policie, přesto si neváhá ve své chorobné aktivistické letoře kopnout do bývalého prezidenta. K bezpečnostním prvkům na Hradě před dvěma měsíci promluvil pro Echo24 mluvčí Policie ČR Jakub Vinčálek: „Zajištění bezpečnosti všech návštěvníků a personálu Pražského hradu a v neposlední řadě i samotného prezidenta ČR je plně v gesci Policie ČR. S tím souvisí i právně-bezpečností rámec různých opatření.“

Kde je v těch slovech jaká nejasnost? Prezident není absolutistický monarcha, který může diktovat, co ho napadne. Nemůže, nemá pravomoci. V době Vinčálkova vyjádření pro Echo 24 Policie ČR teprve chystala pravidelné vyhodnocení buzerace před Hradem. Ani mluvčí nebyl schopný odpovědět na to, jestli tam bezpečnostní rámy zůstanou, nebo jestli ministr pro postávání na střeše ministerstva s kalendářem a pokřikem – Andreji, je čas – vyvine dostatečný tlak na to, aby se generálské čepici marketingově pomohlo zlikvidováním bezpečnostních rámů. Politický krok. Politický tlak. A pak manipulace ministra. Spojujeme rozdělenou společnost… za pomoci manipulace a mlácení prázdné slámy. Generál je na vás hodný, dá pryč rámy (a podepíše sníženou valorizaci, nadšeně zahýká nad zvedáním daní, půjde Fialovic cirkusu na ruku jako kdyby to byl pětikoaliční prezident... jo, on vlastně je, takže žádná faleš, žadné tanečky, to je dobře).

Bezpečnostní rámy si nevymyslel Zeman, aby mu nikdo nelezl do rajónu. Byly na Hrad instalované Policií ČR v reakci na šílenství západních států s přijímáním milionů migrantů z Blízkého východu a Afriky, kteří představovali bezpečnostní riziko. A to po sérii teroristických útoků s desítkami mrtvých. Bezpečnostní riziko představují stále. Migrace jede na plné obrátky i teď, Itálie právě vyhlásila nouzový stav. A ne kvůli covidu, ale kvůli náporu migrantů... už zase. A nenávist některých jedinců v jejich řadách ke křesťanským kořenům je až hrozivá. Jen pro připomenutí šílenství doby. V roce 2017 proběhlo ve Francii 1038 případů antikřesťanského vandalství, v roce 2018 bylo zdokumentováno celkem 1063 případů útoků proti kostelům a jiným křesťanským objektům, třeba hřbitovům. Vatikánský rozhlas v dubnu 2019 informoval o rozsáhlém a záměrném ničení katolických kostelů ve Francii. Nejčastěji formou žhářství. Tři útoky denně, kolik jich máme u nás? Kdy u nás naposledy hořel kostel? Za husitských válek? Podobné protikřesťanské útoky probíhají ve Francii doposud, jen se o tom nepíše a nemluví. Chrám svatého Víta je jak dominanta Prahy, tak i dominanta křesťanské historie naší země. To by byl symbol, kdyby ho požíraly plameny, něco jako chrám Notre-Dame. Ten taky báječně hicoval, i Smetana se před jeho vyhořeným torzem krásně pateticky vyfotila. Snad i Eiffelovu věž by Francouzi při požáru svatého Víta, ne Rakušana, do barev naší vlajky na jednu noc osvítili. Solidarita musí být.

Ministr pro exkrementy na botě Rakušan měl ale možnost si kopnout do Zemana, tak to ve své chorobné malosti udělal. Je to zkrátka státník, to se nedá svítit. Gratuluju do hnutí STAN a jako dárek posílám jedno balení pevného podpalovače PEPO. Snad se teroristům ve Strakovce šikne.

Psáno bez jakékoliv zášti a zloby, jen s mírným pobavením nad stavem věcí veřejných, kdy ministr vnitra, aby si potvrdil svou pravdu, musí lhát, zamlčovat a manipulovat. A přitom jde o takovou prkotinu. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb