Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čisťounká zvenku i zevnitř. Jitka Molavcová poprvé vypráví nejen o práci, ale i o svém tajném životě. VIP skandály a aférky

18.04.2023
Čisťounká zvenku i zevnitř. Jitka Molavcová poprvé vypráví nejen o práci, ale i o svém tajném životě. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jitka Molavcová v celovečerním dokumentu Klaunka. Točilo se i v Litomyšli... Co má režisérka Olga Sommerová s Jitkou společného? „Tak třeba obě milujeme Bedřicha Smetanu. Fatálně. I proto je v dokumentu scéna z Jitčiny návštěvy Smetanova rodného bytu v Litomyšli. Ona tam říká: „Bedřich Smetana se narodil v březnu ve znamení Ryb. I já se narodila v březnu ve znamení Ryb. Smetana se narodil v pivovaru. I já se narodila v pivovaru. Tatínek Bedřicha Smetany František byl správcem pivovaru. I můj tatínek František byl správcem pivovaru.“

Dokumentaristka Olga Sommerová natočila pro Českou televizi sedmdesátiminutový dokument Klaunka, ve kterém představuje mimořádnou hereckou a pěveckou osobnost našeho jeviště Jitku Molavcovou. Tato na jevišti dynamická a nezastavitelná, v soukromí však křehká a uzavřená dáma tak poprvé vypovídá o tom, co jí život dal a vzal.

Jitku Molavcovou znají nejen ti, kdo věrně sledují divadlo Semafor a jeho protagonistu Jiřího Suchého. Kromě toho, že mu dlouhá léta stojí po boku jako jeho jevištní partnerka Žofie Melicharová, byla také dlouhá léta jednou z tváří dětských nedělních dopolední v Malém televizním kabaretu a s jejími scénkami a písničkami vyrostly tisíce dětí a dodnes na ně vzpomínají. Nejsou to dvě tváře jedné herečky a zpěvačky. Jitka Molavcová zůstávala a zůstává pořád jednou bytostí, něžnou klaunkou, která diváky dokáže rozesmát svou ženskou přirozeností, vždy vkusně a vždy tak, že byste ji nejraději objali a smáli se i plakali s ní.

 

Snímek z filmu Klaunka, kde je vidět Jitka Molavcová, Alfréd Strejček, režisérka Olga Sommerová, kameru má v ruce její častá spolupracovnice, dcera Olga Malířová Špátová. 

Olga Sommerová má za sebou řadu zajímavých hereckých portrétů nejen z cyklů 13. komnata nebo Tajemství rodu, ale také velkoryse natočených celovečerních dokumentů o nejrůznějších osobnostech našeho divadelního a filmového světa. Jedním z nich je i film Jiří Suchý – lehce s životem se prát z roku 2019. A právě během natáčení tohoto snímku se začala více poznávat i s Jitkou Molavcovou. 

Soukromí si střeží

„Film Klaunka o Jitce Molavcové vznikl i proto, že jsem v roce 2019 natáčela dokument o Jiřím Suchém. S Jitkou jsme se už znaly, ale tehdy jsme se víc sblížily. A pak přišla kreativní producentka Alena Müllerová s nápadem, aby o Jitce vznikl samostatný portrét. Řekla jsem si, že ji vlastně znám jenom z jeviště jako výbornou zpěvačku a herečku a když se s ní setkám osobně, třeba v divadelní šatně, tak se o ní moc nedozvím. Mimo jeviště je zdrženlivá, a tak mě zajímalo, kdo je vlastně Jitka Molavcová. Říká, že na jevišti je schopná se zabít. Ale soukromí si střeží,“ vypráví režisérka, jak k natočení dokumentu došlo. A protože se s Jitkou Molavcovou spřátelila, podařilo se jí nakonec to střežené soukromí do filmu dostat. Diváci se tak ve filmu Klaunka dovědí o oblíbené herečce i střípky z jejího vlastního života. I když – co si budeme povídat – když herečka stojí 53 let na jevišti jednoho divadla, má ještě nějaký vlastní život? Bezpochyby má. Protože Jitka Molavcová je nejen skvělá komička, ale také okouzlující žena a pečující partnerka.

 

Nosí stále stejný účes, vlastně se od sedmdesátých let, kdy jsme ji začali vídat v televizi, moc nezměnila...

Proč Klaunka, když to není sranda?

Vidí ji režisérka především jako Žofii Melicharovou? „Ano, tak jsem ji vnímala. Ale díky tomu, že jsem získala její důvěru a byla před kamerou nebývale otevřená, není to jenom film o ženě, která má pozoruhodný dar herecké komiky. Když dokument viděl Jiří Suchý, zavolal mi a ptal se, proč Klaunka, když v něm zase tolik srandy není. Ale já tím názvem odkazuju i na reakce mnoha osobností, které se o Jitce v minulosti obdivně vyjádřily. Třeba Bohumil Hrabal napsal, že Jitka
Molavcová je vlastně tulákem Charliem převlečeným za dámu a že v Semaforu máme herečku, komičku a zpěvačku, jakou nám může závidět každé divadlo evropské úrovně. Václav Havel se vyznal, že ji má odvždycky rád nejen proto, že je šarmantní a profesionální, ale zároveň – a možná i proto – že je inteligentní, hezká a má smysl pro srandu. Výtvarník Adolf Born řekl, že její postava intelektuálního hudebního klauna nemá na naší divadelní scéně obdoby. Takže ten název se zdá být přesný. A poslední citát je od režiséra Jiřího Menzela: „Jitka je zvenčí stejně jako zevnitř člověkem v každém slova smyslu čisťounkým.“ Ona je opravdu svým charakterem tím nejčistším člověkem, jakého jsem kdy poznala,“ vysvětluje Olga Sommerová.

A sama Jitka Molavcová se vyznává ze svého klaunství slovy: „Když se řekne klaun, vidím třeba Jana Wericha, Charlieho Chaplina, Bustera Keatona, bratry Marxe, Vlastu Buriana, Jiřího Šlitra, Bolka Polívku. Obdivuji Haškova Švejka. Pro mě je klaun něco posvátného. Nakonec i děti jsou klauni, od nichž se učím. Stále se ptají, diví, mají čistou duši. Už jako malá holka jsem vnímala humor jako jeden z největších pokladů na světě a záhy jsem pochopila, že je to prostředek, jak překonávat různá životní úskalí. Ale přitom mě taky přitahovaly dramatické příběhy plné vášně a temných barev,“ říká v dokumentu.

 

Jitka Molavcová v Litomyšli

Na jevišti poprvé ve čtyřech letech

Když ve čtyřech letech poprvé vystupovala před publikem a zpívala písničku Mým domovem ztichlá je putyka za oříškovou čokoládu, jako by to předurčilo celou její dráhu. Čtyřletá holčička zpívá písničku smutného osamělého nešťastně milujícího muže, představte si to. Smutek a splín a veselé malé děvčátko. Co jiného, než předobraz úžasného klauna? Jitka Molavcová sice absolvovala Střední průmyslovou školu grafickou, dávala ale přednost zpěvu a hudbě obecně. V roce 1970 uspěla v soutěži Talent 70, což z ní sice neudělalo hvězdu populární hudby, zato jí to přineslo angažmá v divadle Semafor, kde se po čase stala hlavní partnerkou Jiřího Suchého jako Žofie Melicharová. A tou je pro diváky dodnes, i když v 90. letech excelovala také v Hudebním divadle v Karlíně v muzikálu Hello, Dolly! a ve Zvonokosech. Zahrála si v mnoha filmech, natočit ale její životní roli Melicharové se příliš nevyvedlo. Mnohem více měla před kamerou úspěch v pořadech pro děti a v pohádkách. Její hlas děti slýchají při častém opakování večerníčkové série Káťa a Škubánek, její písničky ze Studia kamarád stále občas proniknou do éteru.

 

Jitka Molavcová ve svém bezbariérovém bytě

Vy jste moje dětství

Herečka byla třicet let vdaná za scenáristu a režiséra Jana Petráně, děti ale neměli. Po rozvodu prožila krásný mnohaletý vztah s hercem Alfrédem Strejčkem, o nějž v posledních letech pečuje i v jeho fatální nemoci. Zůstala bezdětná. O to víc si ji oblíbily všechny české děti, ke kterým uměla promlouvat a zpívat k jejich velkému nadšení s přirozenou lehkostí a šarmem lehkonohé víly. Ostatně i o tom vypovídá historka z natáčení dokumentu Klaunka: „Občas dokumentaristům štěstí přeje,“ vzpomíná Olga Sommerová. „Tahle scéna vznikla náhodou. Točili jsme Jitčinu vzpomínku na její první vystoupení před publikem na mikulášské nadílce v Kabaretu u svatého Tomáše, kdy ve čtyřech letech zpívala píseň Mým domovem ztichlá je putyka, mou touhou je sklenice plná. Byly jsme připravené, ale za zády jsem slyšela nějakou hudbu. Hráli si tam pro sebe čtyři kluci. Šla jsem za nimi a poprosila je, jestli by nemohli na čtvrt hodiny přestat hrát. Slíbila jsem jim za tu chvíli ticha pivo. Když jsme dotočili, přinesla jsem těm klukům čtyři piva. Byli překvapení, že držím slovo. To se mě trochu dotklo. Copak jsem někdy někoho podvedla? Dali jsme se do řeči a Jitka si s nimi zazpívala jednu píseň ze slavného muzikálu Hello, Dolly! Jitka je v té scéně naprosto šťastná. A v té chvíli vzniklo jedno téma, které se jmenuje Vy jste moje dětství. Dva z těch muzikantů se chtěli s Jitkou fotografovat a ona se jich ptala: „Že vy se mnou chcete fotku, protože jsem vaše dětství?“ Tohle vyznání totiž slyší od lidí často.

 

Pečuje o nehybného přítele, herce Alfréda Strejčka.

Dokument o Jitce Molavcové Klaunka uvede ČT1 22. dubna od 21.20 hodin. Dovíte se v něm i co má společného s Bedřichem Smetanou nebo s manželkou Federica Felliniho Giuliettou Masinou. 

Natálie Grossová má velké ambice

Kde jsou ty doby, kdy jako mladá začínala Natálie Grossová v muzikálu Bídníci, v roli malé Cosette. Od té doby hraje hlavní role v mnoha muzikálech. Tou největší je zatím role Sarah v Plesu upírů, který se bude opět uvádět od podzimu tohoto roku v Goja Music Hall. Plány do budoucna má Natálie velké a umí za svými sny jít. Nedávno natočila klip k nové písničce Born Perfect. Za hudbou stojí Tapelab, Patricie Fuxová, která napsala i text a plánuje i účast na mezinárodním popovém tracku.

 

Z natáčení klipu Born Perfect, foto se svolením zpěvačky

Kromě toho si vyzkoušela i dabing a hraní ve filmu. „Nedávno jsem si zkusila něco nového a to dabing. Namluvila jsem a nazpívala do češtiny novou Malou mořskou vílu, kterou natočilo studio Walt Disney. Premiéru bude mít koncem května v kinech. Dabing mě bavil hodně a ráda bych se tomu věnovala i dál,“ prozradila o nejnovějším projektu Natálie. „Bavilo mě i televizní a filmové natáčení. Zahrála jsem si nedávno malou roli ve filmu Tomáše Magnuska Bastardi 4. Je to role mrchy a ta se mi hrála skvěle,“ doplnila pilná a ctižádostivá Natálie Grossová.

 

Natálie 2023, foto se svolením zpěvačky

Když pořádný hokej, tak finále NHL

V NHL začínají vyřazovací boje Play Off. Dotáhne hvězda sezóny David Pastrňák Boston až do finále? Zápasy jeho Boston Bruins a další mistrovská utkání Play Off NHL můžete nyní sledovat na Voyo, Nova Sport 1 a2. Navíc můžete i vyhrát něco z hokejového světa nejslavnější ligy. Registrujte se do ligy Nova Sport a poměřte síly s dalšími českými fanoušky! Tipujte, které týmy budou úspěšné v boji o Stanley Cup. Nejlepší účastníky odmění věcnými cenami od NHL, puky, dresy českých hráčů nebo ponožkami NHL.

Relaxační pohádky slavného psychiatra

Známý lékař MUDr. Karel Nešpor je autorem krátkých pohádek pro zamyšlení a jógových cvičení určených dětem i jejich rodičům. Spisovatelka Daniela Fischerová píše drobné pohádkové příběhy, jejichž základním motivem je směřování k dobrotě, vyrovnanosti a klidu duše. Vyprávění obou tvůrců společně s dalšími texty a staroindickými bajkami načetli jako audioknihu Pohádkové meditace a jógové pohádky herci Tereza Bebarová a David Matásek.

 

David Matásek, foto Zdeněk Kubica

„Kromě pohádkových příběhů obsahuje audiokniha i cvičení pro začínající jogíny, která dětem vysvětlí a popíše David Matásek, sám velký příznivec jógy. Cvičení však děti ještě lépe pochopí, jestliže jim ho dospělí předvedou a budou cvičit s nimi. Osvědčené cviky pro zklidnění, soustředění a uvolnění mohou zaujmout opravdu celou rodinu,“ říká režisér audioknihy Alan Piskač. „Na závěr této audioknihy jsme zařadili samostatnou hudební stopu, kterou lze využít i pro další jógová cvičení a relaxace.“

 

Foto se svolením Supraphon

Zdroj: ČT, Wikipedie, Blesk, CSFD, kafe.cz, KM Agency, Supraphon, TV Nova

 

Vložil: Ela Nováková