Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do normalizace na můj povel - nástup. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.04.2023
Do normalizace na můj povel - nástup. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Demonstrace strany PRO

Proběhla demonstrace na Václavském náměstí. Další. Na záběrech médií byl hlavně Pavel Novotný, který litoval ty ubožáky pod pódiem. Na pódiu se pak střídalo jedno odvážné provolání za druhým, ani jedno nepřenášela v přímém přenosu Česká televize, kteroužto praxi zavedla při demonstracích Milionu chvilek. Strakovkou to samozřejmě ani nehnulo. Ostatně stejně jako za Babišova vládnutí, kdy si Milion chvilek pro blbnutí na Letenské pláni mohl klidně sanici vykloubit, stejně by to s Babišem nehnulo. Nebylo proč. Demonstrace jsou fajn, ale z praktického hlediska k ničemu.

Že by to zacloumalo s vládou Petra Fialy? Ale kdeže. Naopak, upevní ji to v kramflecích. Aby padla vláda, musela by se rozhádat vládní koalice. Tu pohrdání demonstrujícími a společné dekorování organizátorů demonstrací na titul nejhorší svoloč republiky naopak stmeluje. Nazdar, hotovo dvacet. Bylo fajn se potkat v Praze. To je tak všechno. Do slibované stávky půjde tak leda pár lumíků. Generální stávka je jen čirý fantas. Žijeme v tržním kapitalismu, každého pálí platby, které musí zaplatit měsíc co měsíc. Zaměstnanec se může hodit marod na tři dny, na týden. Živnostník si nic takového dovolit nemůže. Kdyby se hodil marod, tak by si to potom mohl rovnou hodit celkově. Jo, to byla generální stávka jako víno, když tu na konci bolševika všechno patřilo státu a nikdo osobně vlastně generální stávkou netratil. Jen celek. A to byl cíl a donucovací prostředek. A nejsme Francie, odbory máme telecí a neschopné.

Že bych nesouhlasil s Rajchlovou demonstrací? Ale vůbec, jen ať se vyblbne jako Mikuláš Minář (o kterém, mimo jiné, iDnes před měsícem a půl z nepochopitelných důvodů psal, že bude mít narozeniny, to bylo slávy, to bylo radosti, u nás ve vsi jsme mu skoro vystrojili alegorický vůz, jak nás to dojalo). Jsem rád, moc rád, že Rajchl zvedne z gaučů takovou masu lidí, kteří nemohou vystát Fialovu derniéru. Nedivím se jim, sám se těším na závěrečný zvonek jeho vlády jako malý kluk. Až za těmi nemehly zůstane jen průvan ve státní kase a kocovina historických rozměrů.

Na serveru Forum 24 z demonstrace měli téměř mladé. Ocituju jen titulky jejich roztomilých štěňátek, protože to jsou kousky, které by se měly zasadit do jantaru a ukazovat příštím generacím jako důkaz pomatenosti naší doby. „Nedělní proruská demonstrace: Zuří válka antivaxerů. Přijde útok na Strakovu akademii?“ „Fašisti z Václaváku nejsou silní. Bát se jich musí jen dva lidé.“ „Je plno, volali demonstranti na Václaváku. Přinášíme důkaz, že to bylo jinak.“ „Vstává nový politik? Rajchl sjednocuje dezinformační scénu a všichni jsou prý sedmdesátníci.“ Zkřiveni nenávistí a zlobou, referovali reportéři z plna hrdla o věcech, které rostly jen v jejich bujné fantazii. Třikrát sláva jim. Fašismus, dezinformace, proruští senioři. Aleje by tu byly, už i kýble se zvratky Forum 24 dodalo.

Fiala ve svém šermířském souboji z Kramářovy vily přirovnal demonstrace k akcím, které probíhaly v devadesátých letech pod vedením Miroslava Sládka. K tématům demonstrace se, jak je jeho zvykem, nevyjádřil. Zdražování, amatérismus u státní kasy, hrocení válečné rétoriky, nezvládnutá inflace, energetika? Nic. Jedu do Asie. A jak pravil, tak premiér i udělal. Odjel, neřešil. Z jeho pohledu není co řešit. Rakušan označil program organizátorů za nenávist a lži. 

 

Demonstrace má smysl, je dobře, že proběhla. Ukazuje vládě, že v kotlech už se vaří voda. A to ji může, a mělo by, donutit, aby změnila svou politiku. Ale jistě, nic nebude, máme Fialovu vládu, ta pojede beze změny až k závěrečným fanfárám na konci její derniéry. A ne, pak sem nevjedou ruské tanky, nikdo nezačne provolávat – sláva Putinovi, nikdo nezačne honit po remízku Milana Kubka (šéf České lékařské komory, který tak vehementně prosazoval očkování) a chystat mu kavalec v lochu. Nic takového. Jen, doufám a přeju si, zmizí ta podivná pachuť fialovské normalizace, utahování svobody slova, zmizí aktivistická (ne)politika na ministerstvu vnitra, obrany i zahraničí. Vyvane odér nepřipravenosti a zmatku z ministerstva financí. Zase se půjde nadýchnout a říct – politici jsou svině, ale co je mně do toho, dokud si jen máčí ty své rypáky v korytech, nijak se mě to netýká, ale ti fialoví, ti šli po podstatě svobody a chtěli ji tou svou aktivistickou hloupostí omezovat. Už ať se za nimi slehne zem. Voda v kotlech už vře. Na Václaváku to parádně bublalo. Symbol to byl silný, to je dobře.

Jen ještě doušku. Já bych tam Rajchlovi nelezl. Demonstrace a protesty teď mají vycházet z levice, kterou u nás (v lecčems bohužel) zastává nejvýrazněji ČSSD. Kde ta je? Jaktože se nepere za lidi, jaktože nechává rvát se za lidi Rajchla, který je politicky velmi podobný Okamurovi a jeho směru? A takovou stranu tady příliš nepotřebujeme. Už ji máme. (Čímž neodsuzuju ani Rajchlovu, ani Okamurovu politiku, mají tu své místo, v obou stranách jsou vedle telat i vyzrálí politici) Ale levice, ta normální, která se stará o lidi práce, ta mlčí. Mlčí. Mlčí. To ona má teď stát na pódiu a sklízet zasloužené ovace, že se postavila proti nelidskosti nynější vlády. Co dělá ČSSD? Hádá se o kvótách na ženy ve vedení, laškuje se Zelenými a mění se v levici městské kavárny. Tedy takovou tu s tísícem a jedním pohlavím a bojem proti normálnosti. Pak se ale budeme divit. Protože příští volby se budou točit kolem Babiše, dvou Okamurů a jednoho ideologicky neukotveného slepence (vycházeje z dnešního stavu politické scény). A vyhraje slepenec, protože volba mezi Babišem a dvěma Okamury bude... no, ta tedy bude.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb