Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Bohdalka“ není vůl, i když Kraus je „kúl“, a až přijde konec světa, ví, co udělá. Horká židle Jiřiny Bohdalové

08.04.2023
„Bohdalka“ není vůl, i když Kraus je „kúl“, a až přijde konec světa, ví, co udělá. Horká židle Jiřiny Bohdalové

Foto: FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Jiřina Bohdalová v Show Jana Krause

Nejpopulárnější české herečce bude v květnu úctyhodných 92 let. Jan Kraus si ji do své show pozval, aby jí pogratuloval hlavně ke znovu nabytému zdraví a dobré kondici. Tu Jiřina Bohdalová opravdu má, publiku odeslala několik vzdušných polibků a nadělila mu svou dávku optimismu.

Na přivítanou se Jan Kraus vytasil s nádhernou, ozdobně v papíře naaranžovanou kyticí. A hned se hvězda zlobila, tahala za papír a pravila, že tohle tedy nesnáší. Moderátor ji ovšem vyvedl z omylu, protože takhle se dnes vážou a předávají kytice. „To jste prošvihla dobu,“ opáčil na to, jak se Jiřina Bohdalová zastávala časů, kdy se květiny předávaly zásadně bez papíru. „Ježiš, ano! Já jsem prošvihla dobu!“ rozesmála se herečka a spínala ruce. „To je takzvaně generační nedorozumění,“ vysvětloval Kraus. „Já, protože jsem cool, tak to vím.“ „A já, protože nejsem vůl, tak to nevím,“ kontrovala Bohdalová. Následoval další dárek, nádherně zdobený dort Pavlova. Herečka ovšem odmítla nabízenou porci, protože taková nádhera se musí uležet. Takže si ho celý odnese domů. Inu, pověstná shánčlivost paní Jiřinky se prostě nezapře...

 

Kytka v papíru, nebo „nahatá“?

Bylo to blbý, ale už je dobře

V poslední době se hodně psalo o tom, že herečka je vážně nemocná. Ta z toho psaní moc nadšená nebyla, ono čist si o tom, že je člověk nemocný, nepotěší nikoho. Navíc pořád drnčel telefon a všichni chtěli vědět, jestli je jí dobře. Nebylo. „Bylo to blbé. Proto teď dělám panu profesorovi reklamu. Tu ale nepotřebuje,” nezapomněla Jiřina Bohdalová zmínit svého ošetřujícího lékaře, profesora Petra Neužila z nemocnice Na Homolce. „Ten se o mě staral a já mu musím poděkovat. A není to proto, že jsem Bohdalová. To dělá pro všechny,” pochválila péči, díky které se už zase cítí ve formě.

 

Na divadlo to ještě není

Přijít na pár chvil natáčení talk show zvládla, na hraní v divadle si ale ještě netroufá. „Už mi několikrát volal Milan Kňažko, jestli už bych hrála. Je to roztomilá komedie o dvou lidech. Když to hrajou dva, je to zápřah. Ještě tam tančíme rock and roll a on je o patnáct let mladší,” vysvětlila Bohdalová, že do konce sezóny zatím komedii Gin Game v Divadle Na Jezerce hrát nebude. Potřebuje ještě odpočívat a nabrat síly, takže ani na natáčení se zatím nechystá. Jana Krause zaskočila hlavně tím, že v představení tančí rock and roll. „Samozřejmě, že to tančím. Já to umím. Ty jsi byl ještě snem svých rodičů, když já jsem jela rock and roll,” rozesmála herečka publikum i moderátora.

 

Dort Pavlova se prý musí nechat uležet...

Tatínek u porodu

Jan Kraus opáčil, že on je tedy přesvědčený, že nikdy nebyl snem svých rodičů. To Jiřinka byla a má k tomu historku o tom, jak přicházela na svět. „Maminka měla domácí porod a tatínek byl u ní. Strkal mamince ruku do pusy a říkal jí: „Máničko, kousni si. Za to můžu já.“ Ona chtěla křičet, on chtěl, aby kousala a mezitím, jak se jí omlouval, jsem se já rodila,“ vzpomíná herečka na vyprávění své maminky, které se jí vždycky moc líbilo, protože v něm cítila právě to, jak se na ni rodiče těšili. 

Sekání trávy je skvělá zábava, když máte traktůrek

Jiřina Bohdalová se teď těší na to, až už konečně bude hezky a ona bude moct být na chalupě. „Já si tam dělám všechno. Teda skoro všechno. Stříhám si třeba trávu. Mám na to takový stroj, který tu trávu hned rozdrtí a to zůstává rovnou jako hnojivo. Mulčuje,“ pouští se herečka do svého oblíbeného tématu chalupa a trávník. Jan Kraus nabízí ještě možnost robotické sekačky. „No jo, to znám. To jsem viděla u Heleny Vondráčkové. A mám doma takový vysavač. To mi koupil vnuk. Já tomu říkám Máňa. Ona se každý den v devět hodin – jedno, jestli spím nebo jsem vzhůru – odloupne od zdi a jde. A uklízí. To je neskutečný.“ Jan Kraus trumfuje tím, že si pořídil novou pračku, která mu klidně z chalupy pošle do Prahy esemesku, že má vypráno. A on jí se slzou v oku poděkuje.

 

Kdo je „kúl“, a kdo vůl?

Konec světa stráví na chalupě

Tyhle vymoženosti jsou pro Jiřinu Bohdalovou přes čáru. „Tomuhle já říkám, že bude brzy konec světa. Je toho nějak moc a jde moc rychle.“ Na druhou stranu s koncem světa si moc hlavu neláme. „Jednou si moje sestra s mojí dcerou povídaly o konci světa. Já jsem je neposlouchala, byla jsem nějaká zamyšlená. Když se mě zeptaly, co budu dělat, když bude konec světa, odpověděla jsem jen, že to nevadí. Vezmu oba kluky a pojedeme na chalupu. Mám to prostě vyřešené. Jsem optimista a takhle se na to koukám.“

 

Vložil: Ela Nováková