Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hele ho, dezinformátora. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.04.2023
Hele ho, dezinformátora. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hana Brožková

Popisek: Petr Fiala ve středu dění

Minulý týden se nám potkaly dvě nové definice dezinformátora. Jedné se dopustil sám premiér České republiky Petr Fiala. Druhou definici nám do slovníku novodobého bolševismu sepsala šéfka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. Obě definice jsou, jak vyplývá z kontextu dnešní doby, neurčité a jde do nich zahrnout kdokoliv. Za dezinformátora tak jde označit jak skutečného Putinova slouhu, tak i guvernéra České národní banky.

Začněme naším milým Člověkem roku a ochráncem barmských žen. Petr Fiala se dostal ke slovu na CNN Prima News a tam vyjevil své nitro. V České republice nikdo nechystá cenzuru, pravil premiér a dodal, že každý má ale právo bojovat s nesprávnými názory. Načež začal nejistě obhajovat postup válkychtivé ministryně pro ponižování Svobody (i svobody) Černochové při jejím trestání Davida Svobody, olympionika a důstojníka armády, který se dopustil několika dle ní nevhodných výroků. Výroky byly oceněné odejmutím funkce v Českém olympijském výboru, povinností dostavit se na kobereček před ministryni a výletem do Libavé, kde cvičí ukrajinští vojáci. David Svoboda celou svou kauzu uzavřel slovy, opět bezelstnými: „Mám za sebou hodně intenzivní týden a několik ,zážitků‘, o kterých možná promluvím až za dlouhou dobu.“ Za jak dlouho? Až půjde Černochová od válu a nebude nebezpečné to říct? Strach o svou kariéru Svobodovi nedovolí mluvit? Kdo ví. Co na tom, že Svoboda řekl jen to, co před ním řekl předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Člověk roku a ochránce jak barmských žen, tak i bruselských zájmů v rozhovoru nezmínil snahy ministra chlupatejch Víta Rakušana pěstovat si tady policii rakousko-uherského střihu, kde se zavíralo i za to, že mouchy pos*raly obraz císařpána. Nemluvě o Rakušanově pěstebním úspěchu při snaze podporovat různé profesionální udavačské spolky typu Čeští elfové a uvedení jich do státní praxe. Rakušanovo – teď se budou proruští švábové třást strachy, zarezonovalo společností dostatečně. Se stejnou razancí, s kterou označil protesty na Václavském náměstí za proruské. Rakušanovo aktivistické pytlování politiků jiných zemí zarezonovalo stejně. Tam už se jede otevřená stigmatizace s náběhy na seznamy nepohodlných.

Ale koukněme se na podařenou výtržnici, která se světu představuje jako šéfka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. Ta v rozhovoru pro iDnes ukázala následující klenot hysterické doby dneška: „Co může bankovnímu prostředí uškodit, je vliv dezinformací vyvolávajících paniku. Už dnes lze na řadě dezinformačních webů najít články, že se blíží velká bankovní krize a že českým bankám bezprostředně hrozí krach. Jejich pisatelé buď schválně, nebo z nevědomosti vyvolávají ve čtenářích hrůzu.“

Takže v USA začaly padat banky, ve Švýcarsku se jedna kymácela natolik, že ji musela odkoupit tamní národní banka. Deutsche Bank, tedy jedna z mamutích evropských bank, se i vinou covidu a zelených opatření prohihňala ke krizi. Zároveň na Ukrajině probíhá válka, která vnáší na trh silnou nejistotu, drtí nás inflace, přitom všem si z nás Američané nemorálně dělají zcela nespojenecky dojnou krávu. Z toho všeho, a mnoha dalšího, lze spekulovat o tom, že to bankovní systém prostě neustojí a začne nám kolabovat. Těch proměnných je tolik, že tady možnost bankovního pádu prostě je. Není? Strčí za takové prohlášení výtržnice Kadlecová ruku do ohně? Bankovní kolaps nehrozí? Nebo se mu vyhneme dalším enormním zadlužováním na úkor obyvatel tohoto nešťastného kontinentu?

Proto je právem kohokoliv vykreslovat budoucnost v černých barvách. Protože má prostě obavy a chce se o ně podělit. Stejně tak je zcela legitimní přicházet s myšlenkami na alternativní společenský systém, kde nestabilní a kořistnický bankovní sektor není středobodem řízení společnosti, kde není dokonce ani součástí řízení. Zcela legitimní a přínosné, protože veřejná debata je motorem pokroku. Obdobné černé scénáře za potlesku věrchušky jak české, tak i evropské přináší dnes a denně klimatičtí hysterici napříč členskými státy. Ty ovšem za dezinformátory označovat nebudeme. Ty, kteří přemýšlejí nad možností pádu ekonomiky a vykreslují možné dopady, ty bez zaváhání označíme za dezinformátory a vyvolávače paniky a hrůzy. Označíme za dezinformátora ekonomku Markétu Šichtařovou? Ta o hluboké ekonomické krizi mluví už léta. A co ekonomku Ilonu Švihlíkovou? Ta také hledí na ekonomiku s jistými rozpaky.

Tendence označovat oponentní názor za dezinformační jsou zcela očividné a krajně nebezpečné. Už jen proto, že i výtržnice Kadlecová se může mýlit. Může se mýlit i neomylně omylný omyl naší politiky, Petr Fiala. Stejně tak se můžou mýlit ti, které Kadlecová i s Fialou, Rakušanem nebo Černochovou označují za dezinformátory a chtějí jim napravovat hlavy. Nejlépe jejich umlčováním. Takové umlčování nebude cenzura, chraň Pánbu, jen se jim nedá tolik prostoru. Jen se budou od rozbřesku do večerní šťáry policie nálepkovat a stigmatizovat. Rajchlova strana PRO v průzkumu STEM získala ve volebních preferencích 6 %. Lidovci, STAN i TOP 09 se dostali pod pětiprocentní hranici vstupu do Sněmovny. A to si jistě zaslouží nějakou reakci napěchovanou nálepkami proruský šváb, dezinformátor, lhář. A to není v pořádku. Politická soutěž neznamená, že jedni u koryta budou vší mocí umlčovat ty, kteří ke korytu chtějí. To už pak není politická soutěž, ale boj o přežití demokracie jako takové.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb