Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká spořitelna na válečném bojišti. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.04.2023
Česká spořitelna na válečném bojišti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Protest před VŠE proti Miroslavu Ševčíkovi

Byl jsem nedávno v krámě. Chtěl jsem po prodavači, aby mi podal jedno zboží. Slušně jsem ho poprosil. Místo toho, aby mi ho podal, popadl mě pod krkem a začal na mě křičet nějaké nesmysly o válce a že tu všichni umřeme a jestli už mám atomový kryt od Andora Šándora. Díval jsem se na jeho výraz šílence s jistým znepokojením.

Ne, nestalo se mi to. Naši místní obchodníci v krámech s potravinami jsou milí a vstřícní. Něco takového se ale může stát komukoliv, kdo napíše Filipu Hrubému, mluvčímu České spořitelny. A to na e-mail . Po napsání na tento e-mail přijde zvědavému uživateli mozku prazvláštní odpověď. Ocituji:

„Dobrý den, ahoj,

nejsem v dosahu emailu. Je-li to urgentní volejte/pište SMS, případně kontaktujte mého milého kolegu Lukáše Kropíka 775 013 139. Nerozhodne-li se mezitím válečný zločinec Vladimír Putin ukončit svět, budu zpět v úterý 11. dubna.

Zůstaňte naživu a můžete-li, pomozte obraně proti Putinovské agresi na Ukrajina.pametnaroda.cz

Díky!

Filip.“

Filip Hrubý není jen tiskový mluvčí, ale také vedoucí týmu externí komunikace České spořitelny. A externí komunikace, ta Filipovi očividně nejde. Na dotaz, co Česká spořitelna říká na úrokové sazby stanovené Českou národní bankou, nebo co říká na uvažované zrušení státní podpory u stavebního spoření, přijde odpověď – VŠICHNI TU UMŘEME, VÁLKA, VŠICHNI TU UMŘEME – a já jsem teď na dovolené. A to zcela, jak už to tak v naší době i médiích teď je, bez kontextu, bez ohledu na realitu, ale s velkou mírou fanatismu napěchovaného jednosměrnou propagandou, který je schopný brzy i popravovat.

Popravovat? Chraň Bůh, k tomu snad nedojde. Ovšem to podle toho, jak se kdo na popravu jako takovou dívá. Třeba takový Miroslav Ševčík, děkan Vysoké školy ekonomické v Praze. Ten se ochomýtl na demonstraci na Václavském náměstí a od té doby je ze všech stran naháněný jako nadmutá koza. Odvolat, vyhodit, zdehonestovat, zlikvidovat, zahnat do kouta. Souboj s Ševčíkem nabírá epických rozměrů antické tragédie.

Ministr Balaš dokonce uvažoval o tom, že by se narychlo změnil zákon, aby politicky mohl hrábnout do fungování VŠE. Načež se mu vzedmuli děkani jiných škol a poslali jej s takovými nápady k šípku. Součástí boje proti Ševčíkovi se stala i Česká spořitelna. Parlamentní listy uveřejnily komunikaci České spořitelny na Twitteru.

Je známo, že Česká spořitelna VŠE finančně podporuje. Touží po tom, aby u nás vyrůstali zdatní ekonomové. Proč ne. Jenže na Twitteru spořitelně přišel dotaz: „...jak se postavíte jako Generální partner VŠE k odvolání Miroslava Ševčíka z funkce. Pokud se i nadále budete tvářit, že vás tento problém nezajímá, ukončíme já i moji obchodní partneři spolupráci,“ napsal na Twitteru uživatel ukrývající se za názvem Mirdas666. Což vypadá na solventního klienta přímo z pekla.

A přišla mu odpověď: „Spořitelna dlouhodobě podporuje studijní programy a studenty VŠE, nepodporujeme pana děkana Ševčíka. Plně souzníme s kroky, které v otázce dalšího setrvání děkana Ševčíka podniká rektor VŠE Petr Dvořák. Bude-li pan děkan Ševčík odvolán po jednání celouniverzitního akademického senátu, jehož konání vedení VŠE již avizovalo, budeme v podpoře studijních programů a studentů VŠE pokračovat.“ Z čehož vyplývá, že pokud odvolán nebude, penězovod z České spořitelny ustane.

Tak to vidíme, Česká spořitelna se nám mění před očima. Nejdřív měla v popředí spořivou buřinku kutilku, která na dům našetří, modré z nebe naslibuje. Teď už jí začíná narůstat nádor a zpod buřinky lezou růžky Lenina. Česká spořitelna mluví do politiky, do fungování společnosti, skrytě vyhrožuje podporované škole s tím, že pokud nevymění politicky nevhodné vedení, sponzorství vezme za své. Krásný nátlak. Jako třešnička na dortu pak vyzní extempore mluvčího Filipa Hrubého, který si ve své angažované automatické odpovědi zahrál na vojenského agitátora a milovníka zbrojení. A dovolenou nejspíš tráví v Šándorově atomovém krytu. Není ten svět tak trochu nemocný? A není udivující, že v celé té pumelici ještě vážně nezaznělo, že místo Ševčíka by měl vykmitnout z VŠE rektor Dvořák, když se nám tak vidí v totalitních praktikách vyhazování za názor?

Poznámka na závěr: Absolutně nejde o to, jestli s Filipem Hrubým a jeho viděním světa souhlasíte, nebo ne. Jde o to, že taková odpověď přišla z útrob České spořitelny, tedy z finančního ústavu, v jehož gesci vojenská analytika skutečně není. Nebo doposud nebyla. Spořitelna by si tak měla udělat u svého mluvčího pořádek. Z firemního e-mailu České spořitelny totiž chodí apokalyptické vize o konci světa. A jak pravil filištínský Mirdas666, podobná podniková politika může vést i k odlivu klientů.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb