Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mezi nejžádanější ho katapultovala role Sepéšiho. Objevil se v Králi Šumavy a šel dělat trable do Zlaté labutě. VIP skandály a aférky

04.04.2023
Mezi nejžádanější ho katapultovala role Sepéšiho. Objevil se v Králi Šumavy a šel dělat trable do Zlaté labutě. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením 2media

Popisek: Vojtěch Vodochodský

Mluví se o něm jako o jednom z nejvýraznějších talentů mladé generace. Hostuje v mnoha pražských divadlech a v poslední době se o něj doslova přetahují producenti nejrůznějších seriálů i filmů. Vojtěch Vodochodský zvládá role dramatické, romantické i nekorektní a rychle stoupá na vrchol popularity.

Minisérie Iveta o mládí smutné hvězdy české populární hudby Ivety Bartošové přinesla v loňském roce velkou hereckou příležitost nejen Anně Fialové, ale také jejímu hereckému partnerovi Vojtěchu Vodochodskému, který si zahrál Petra Sepéšiho. Zajímavosti jistě bylo, že oba herci většinu písní pro seriál nazpívali sami a prokázali tak, že herecké zpívání může mít pořádné grády.

 

Pro Vojtěcha Vodochodského bylo ale důležitější to, že poprvé hrál reálnou postavu, člověka, kterého si mnozí diváci dobře pamatují. „Byla to jednak velká zodpovědnost, zároveň jsem ale vycházel z jasně daných šablon, kterými jsem se inspiroval. To je to, co mi ta role asi nejvíc dala,“ vzpomíná v rozhovoru pro TV Nova. Zároveň přiznává, že to možná nebyla role, která by ho tak zviditelnila u diváků, jako mu otevřela dveře k získávání další práce, protože od té doby se nabídky jen hrnou.

 

Zlatá labuť není jen o krásných dívkách

Jedním z prodavačů v oddělení módy seriálového obchodního domu Zlatá labuť je i jmenovec herce Vojtěch, mladík, který pořádně zamíchá vztahy a dějem. „U dobovek je tak, že roli iniciuje už kostým, kulisy, způsob mluvy. To mě baví. Člověk vystoupí z mantinelů své přirozenosti, ale zároveň to musí udržet v nějaké autentičnosti,“ pochvaluje si možnost účasti na velkoryse pojatém retro seriálu z konce 30. let minulého století. „Zůstanu pracovat v oddělení módy, pak ale budu mít v seriálu různé milostné pletky. Hodně jich bude,“ láká s úsměvem na zatím se rozvíjející příběh svého hrdiny.

 

V seriálu Zlatá Labuť s hereckým kolegou Kryštofem Bartošem, foto VOYO

Novinář v Dobrých zprávách, právník v O mě se neboj

Role novináře Petra Bauera byla v seriálu Dobré zprávy sice jen epizodní, zato znovu svedla dohromady Vojtěcha Vododochodského se Sárou Rychlíkovou. Před tím spolu hráli v seriálu O mě se neboj, kde oba představovali ambiciózní mladé právníky. Tak dlouho si spolu povídali, až se dali dohromady. Pohledný mladý pár se stal rázem vděčným objektem bulvárních fotografů. Jenže mladá láska po zajících skáče, a tak jak rychle se ti dva sešli, tak se zase rozešli. Možná za to trochu mohla i ta přílišná pozornost veřejnosti, které byli vystaveni. Ono když se vás pořád někdo ptá, jaké máte spolu plány a vy si chcete jen užívat prvotní zamilovanost, nakonec můžete zjistit, že máte všeho plné zuby.

 

 S hlavním hrdinou v podání Oskara Hese v Králi Šumavy, foto VOYO

Na soukromí si už dává pozor a DNA neřeší

A tak si herec, který má nyní po boku novou partnerku, začal dávat na soukromí mnohem větší pozor. S modelkou Marií Danči se sice objevil na předávání Českých lvů, jinak ale o jejich vztahu nic prozrazovat nechce. Syn známého herce a kuchaře Ivana Vodochodského dává raději než své lásky k lepšímu historky z rodinného života. Otci totiž není moc podobný, na rozdíl od něj má modré oči, přerostl ho o hlavu a rozhodně nemá typologicky zavalitou figuru jako Ivan. A tak oba občas žertují na téma testů DNA. „Táta mi pravidelně vyhrožuje, že mi test DNA nadělí k Vánocům,“ líčil rodinné žertování v 7 pádech Honzy Dědka.

 

Anna Fialová, Vojtěch Vodochodský a Denisa Barešová na MFF Karlovy Vary, foto KVIFF

Na jevišti poprvé v pěti letech

Vojtěch Vodochodský pochází z Hradce Králové, kde se poprvé objevil na jevišti po boku otce a sestry Terezy v pěti letech v inscenaci Vladimíra Morávka. Pak ale odmaturoval na jazykovém gymnáziu a kam půjde dál, si dost dlouho ujasňoval. Nakonec podal přihlášku na DAMU, aniž by to rodičům řekl. „Nechal jsem přihlášku ležet doma na stole a táta se mě jen zeptal, co tam budu dělat. Já jsem totiž nebyl úplně rozhodnutý, že budu hercem, chtěl jsem to hlavně zkusit,“ vzpomíná na osudové rozhodnutí o studiích v rozhovoru na Nově. Pevné zakotvení v nějakém divadle nehledal ani po studiích, zůstal na volné noze. To mu umožnilo vystřídat nejrůznější scény a zahrát si role v nejrůznějších žánrech. Aktuálně ho můžete vidět Na Fidlovačce v muzikálu Kouř i v dramatu Dánská dívka. Zároveň si dopřává volnost autorského představení v divadle NoD, kde spolu s kamarády Oskarem Hesem, Vladimírem Pokorným a Jindřiškou Dudziakovou baví diváky hodně nekorektním humorem ve hře Tři Heteráni, kterému říkají dobrodružná pornografická pohádka.

 

Ve Zlatým lvem oceněném filmu Arvéd, foto Total film  

Benefiční koncert přilákal nové dárce kostní dřeně

Velký benefiční Koncert pro život, na kterém v pondělí 27. března 2023 v pražském Rock Café na Národní třídě vystoupilo bez nároku na honorář takřka sedmdesát účinkujících, slavil úspěch ohledně velkého zájmu o registrace pro dárcovství krvetvorných buněk na místě v klubu a následně ve stálých centrech registru po celé České republice. „Kromě toho, že jsme v Rock Café zaregistrovali čtyři desítky nových dárců, jsme díky velké publicitě, kterou akce měla, mohli s programem dárcovství kostní dřeně seznámit tisíce dalších lidí. Doufám, že se nám podařilo vyvrátit i několik mýtů, které o dárcovství stále mezi lidmi kolují. Musím říci, že jsem si celý večer taky sám užil, do klubu přišla spousta lidí podobně smýšlejících, lidí, kteří vědí, že pomáhat druhým je správné a přirozené. Děkuji všem umělcům i těm, kteří stáli za koncertem v pozadí,“ uvedl po koncertu MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

 

Zahráli i Terne Čhave, foto Markéta Kolínská

Nejdůležitější ale je, že díky koncertu a jeho ohlasu se stále hlásí lidé, kteří se o dárcovství kostní dřeně zajímají. Pro nemocné s poruchou krvetvorby je transplantace kostní dřeně často jedinou možností záchrany jejich života. Čím víc je registrovaných dárců, tím je šance na nalezení toho vhodného pro pacienty vyšší. 

Dokument o autorovi Lovců mamutů 

Lovci mamutů Eduarda Štorcha již po několik generací patří na prvním stupni základní školy k povinné četbě, nad kterou děti stále neohrnují nos, protože jim nabízí kouzelná dětská dobrodružství jen tak mimochodem zasazená do nejranějšího období lidských dějin. Eduard Štorch sice zemřel již v roce 1956, jeho dětské knížky ale ani po tolika letech neztratily své kouzlo. Vášeň pro archeologii mu byla inspirací pro napsaní celé řady knih, od Osady Havranů a Minehavy až po Lovce mamutů. Znalosti, které svým bádáním získal, si Eduard Štorch zkoušel na vlastní kůži, a tak nějakou dobu žil i v jeskyni, aby lépe pochopil pravěké lidi. Jako pedagog podporoval učení praxí a založil Dětskou farmu, kterou navštívil i T. G. Masaryk.

 

Štorch zemřel v roce 1956, jeho odkaz v knihách žije dál a nově i v premiérovém dokumentu Eduard Štorch, lovec mamutů. Diváci ČT Art jej uvidí 5. dubna od 20:15 hodin. Foto Česká televize

Legendární Junior klub Na Chmelnici znovu ožívá

S klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově je spjata historie české, respektive československé alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské Besedě díky fotografiím Jaroslava Prokopa, Aleše Mynáře, Kataríny Mišíkové, Karla Šustera, Ivana Prokopa, Lucie Holé a Jiřího Tlacha, ale také plakátům a dalším artefaktům podíváme do doby, v níž odvážná dramaturgie Chmelnice pomohla nejen v předrevoluční době v umělecké i lidské orientaci nejméně dvěma generacím. Na Chmelnici tenkrát hrály alternativní pražské i mimopražské divadelní soubory, hostovali tu i zajímaví zahraniční hosté, hrála se dobrá muzika nejrůznějších žánrů.

 

Garáž, na tu nemáš! Foto Lucie Holá

Tehdy platilo, že kdo Na Chmelnici nechodí, ten jako by ani kulturně nežil. Sehnat vstupenky nebylo snadné, ale vystát si na ně frontu rozhodně stálo za to. Na výstavě si tak můžete připomenout éru, kdy jeden nevelký klub nabízel divákům kus nečekaně svobodného vydechnutí v době, kdy vše bylo svázáno ideologickými pravidly. 

Zdroj: CSFD, Nova, Prima, Expres, Wikipedie, kostnidren.cz, ČT, SMART Communicaton

 

Vložil: Ela Nováková