Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderátor Honza Musil: Politika není politika, ale prasečárna. A to jsem urazil všechny chovy užitečných zvířat

06.10.2013
Moderátor Honza Musil: Politika není politika, ale prasečárna. A to jsem urazil všechny chovy užitečných zvířat

Autor: Archiv JM

Popisek: Honza Musil

ROZHOVOR Moderátor Honza Musil je zvyklý říkat věci na rovinu a vše tak, jak si to myslí. Proto před léty odhalil svou odlišnou sexuální orientaci, proto také šel s kůží na trh a nebál se říct pravdu. V současné době moderuje společenské a kulturní akce, ale jezdí také s podnikatelem Andrejem Babišem a s jeho sdružením ANO. Moderuje mítinky a pro Parlamentní listy.cz přiznal, že nejde jen o „kšeft“, ale že hodlá Babišovi dát i svůj hlas.

Honzo, jak se vám v posledních letech žije v ČR?

Nevím, jestli je to odpověď, která se dá vyjádřit směsí vět. Je to spíše o diskuzní výměně pohledů na svět, na naši zemi s někým, kdo si vyslechne váš názor a vy zase jeho a najdete nějaké východisko. Naše země jako taková je samozřejmě můj domov. Mám to tady moc rád, ale přiznám se, že jsou věci, kterým posledních pár let nerozumím. Myslel jsem si, že jsou zákony, které se mají dodržovat, myslel jsem si, že když se k něčemu politik zaváže tak to platí.

Ale abych odpověděl na vaši otázku - žije se mi dobře. Ale myslím si, že to je to hlavně proto, že mám práci, která mne baví, a že jsem měl to štěstí, že nemusím dělat obor, kterému jsem se vyučil. Celkově si ale připadám jako „Alenka v říši divů" a dodávám, že film. „U nás v Kocourkově" na nás sedí. Mnoho lidí má existenční problémy, každý říká, že na nic nejsou peníze… a já si říkám - kde tedy všechny ty peníze jsou? Říkám si, jak je možné, že člověk, který poctivě pracuje a najednou něco nezaplatí má na krku exekuci, a že ten kdo prošustruje naše státní peníze, si žije jako prase v žitě. Odpusťte mi ten výraz, ale jiný mne nenapadá….

Co vás nejvíce trápí při pohledu na politickou situaci v naší zemi?

Že politika není politika, ale prasečárna. A to jsem urazil všechny drobné ale i velké chovy užitečných zvířat. Každý si tu dělá, co chce, poslanci až na výjimky nedělají nic a každý se diví, že se 23 let po revoluci nic kloudného nestalo. Tedy samozřejmě - máme svobodu cestování, plné regály v obchodech a můžeme říkat. co chceme. Všechno mě trápí, že školy nemají jasné koncepce, že ti, kteří absolvují, nemají kde získat praxi, že ženy na mateřské jsou spíše na obtíž, že mladá rodina nemůže nijak v klidu začít normálně žít… Lidé ztrácejí jistoty. Vidím to na každém rohu při mých pracovních výjezdech po republice.

Co byste, kdybyste tu možnost měl, změnil?

Mám odpovědět, že všechno? Samozřejmě nejsem naivní a nejsem spasitel. Postačí mi, když v naší zemi budou vládnout rozumní lidé. Budu rád, když budou brát svoji práci v parlamentu jako poslání. Budu rád, když pan prezident bude slušný člověk, který kolem sebe neuráží ostatní, ať je to kdokoliv. Víte, říká se, že výchova začíná v dětství. Souhlasím. Ale já bych nechal převychovat povinně téměř všechny politiky. Jestli to má být elita národa, jestli to mají být ti nejlepší z nás - potom se upřímně stydím.

Vadí vám tzv. „hrozba" vítězství levice - spíš komunistů, nebo nečitelnost některých pravicových kandidátů, třeba i bývalých komunistů, kteří tak různě popřevlékali kabáty?

Svým způsobem budu za blázna, ale mně je už jedno jestli vyhraje levice nebo pravice. Střídají se nám tu 23 let a všichni nějakým velkým nebo malým způsobem i s podporou komunistů. Na komunisty každý nadává, ale proč je tedy nezakázali? Teď jsou tady a najdou se mezi nimi, jako v každé straně, ti dobří a ti, kteří si "převléknou" svůj kabát vždy, když se jim to bude hodit. Já bych chtěl, aby se tu konečně věci řešili. Abych věděl, že se moje děti mohou spolehnout na zákony státu, kde žijí, já osobně chci mít klidný důchod a nebýt nikomu na obtíž. Po volbách každý jen říká, že za to mohou ti, kteří tam byli předtím. Kdy se podaří nastartovat věci tak, aby z toho byl užitek pro nás všechny? S každým grázlem bych vyrazil dveře a nesměl by se do politiky nikdy vrátit….

Vy momentálně moderujete mítinky sdružení ANO Andreje Babiše. Je to pro vás práce, kšeft, nebo s tímto sdružením sympatizujete?

Všechno. Je to práce, ale není to kšeft. Kdyby s tímto hnutím nesympatizoval - nedělal bych to ani za statisíce. Mohu vás uklidnit, že toto hnutí nehýří prostředky a já sám nabídl, ať si moji cenu určí sami. Dohodli jsme se téměř za nákladovou položku - doprava, hotely. Chci, ať se něco změní. Chci mít pocit, že jsem k tomu mohl alespoň takto přispět. Andreje Babiše neobdivuji. Já si jeho názorů a pracovitosti vážím. Je to fér chlap a upřímně si myslím, že kdyby mu šlo o peníze a moc - obojí má i bez politiky. Má děti, má vnoučata a spousty zaměstnanců.

Ti jej potřebují a ví, že se na něj mohou spolehnout. On se ale rozhodl pro poslání, které určitě nepřichází s otevřenou náručí. Lidé kolem něj mají stejné chyby jako my všichni a politiku se musí učit. Já mám ale důvod jim věřit. Věra Jourová, Jaroslav Faltýnek.. to jsou pro mne záruky kvalitních lidí, ke kterým se postupně přidávají další, kterým není jedno, kde žijeme. Já osobně už nechci zkoušet, že něco změní dosavadní vládnoucí strany… Nerad bych, aby se v parlamentu najednou objevila další strana Lidem, která tam neměla co dělat.

Budete volit ANO Andreje Babiše?

Ano. Budu.

Jaké lidi byste rád po volbách v parlamentu ČR viděl?

Hlavně slušné a pracovité. To je myslím si dobrý základ pro moji důvěru.

Koho byste tam raději neviděl?

Nejraději bych do parlamentu zákazal vstup všem, kteří tam už byli. Vím, že to ale nejde a vím, že to není fér vůči těm jedincům, kteří tam něco dokázali a jsou slušní. Jak jsem řekl, každá strana má slušné a pracovité politiky, ale já chci, ať mají větší prostor, ať jim věří jejich strana a vyšle je do svého čela. U nás je to ale tak, že tam jsou stále viditelní pouze ti, kterým vlastně už nikdo nevěří.

Jaký je váš názor na Miloše Zemana, Karla Schwarzenberga či Václava Klause?

Karel je muž, který byl poplatný určité době. Z těch tří jmenovaných mi přijde jako nejslušnější, ale s pohledem do budoucna to už není člověk, který unese tíhu politické profese. Nejlepší jeho léta byla po boku Václava Havla. Ale je pravda, že jsem jej volil jako svého prezidenta. Pro jeho slušnost a světovost. A pan Klaus a Zeman? Nezlobte se… tady si nechám komentář pro sebe.

Je někdo z politických kruhů, který třeba nekandidoval, koho byste na Hradě rád viděl, nebo spíše radši?

Ne. Není.

Co by podle vás mohlo naší zemi budoucnu pomoci?

Určitě se to stočí zase k vládě. Pan prezident Zeman nám sliboval vládu odborníků a ejhle - ona je to parta politiků SPOZ. Byl bych rád, kdyby ve vládě seděli odborníci. Ti co svým ministerstvům rozumí a vědí jak léčit rány a řešit chyby. Jedině tak se podaří naši zemi vyvést z těch průšvihů, které za poslední roky nasbírala. Tam bych začal.

Neuvažoval jste někdy o „emigraci", nebo o tom, žít prostě jinde - Rakousko, Německo, USA...?

Ne. Naši zemi mám rád. Líbí se mi tady a politika je všude na světě. Já mám jen pocit, že se tu může žít prostě lépe. Nemyslím výborně a bez starostí… ale lépe. Jsme národ, který umí pracovat a tak by to mělo fungovat lépe než třeba v Řecku, které je sice krásné, ale příkladem proto, jak by to mělo fungovat zrovna není.

Když chcete projevit svůj názor, jakou formou to děláte?

Většinou veřejně. Nestydím se za své názory. Hodně si s lidmi povídám, nebo chatuji. Ostatně každý se mnou může takzvaně „pokecat“ na mém Facebooku. 

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace