Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pytel blech za Sněmovny. A nejvíc nám poskakuje Eva Decroix. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.04.2023
Pytel blech za Sněmovny. A nejvíc nám poskakuje Eva Decroix. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Evy Decroix

Popisek: Eva Decroix na přednášce o dezinformacích

Jsou sliby splnitelné, sliby nesplnitelné a sliby Decroix. Což nejsou dovozové sliby z Francie, kdy si budeme připlácet za luxus. Sliby Decroix jsou samostatná kapitola slibů z Poslanecké sněmovny. Sliby lživé, ale přísahající, že je to pravda. Sliby klamavé, ale přesto skládané k nohám občanů s čistým štítem vládního poslance, který přece nekecá, to ne, to se nehodí.

Na počátku března proběhla v Poslanecké sněmovně obstrukční kovbojka, kdy se opoziční strany pokoušely nahonit body při nahánění vládních stran od poslanecké jídelny až po poslanecké toalety. A vládní strany to jaksepatří štvalo. Dokonce sáhly až k porušení Jednacího řádu Sněmovny a chtěly opozici uzurpovat právo mluvit. Což vedlo k až nevšední roztržce, kdy na sebe oba tábory pokřikovaly jako hooligans při zápasu Sparta – Slavia.

Do obstrukčního martýria se se svou troškou přihlásila i poslankyně za ODS Eva Decroix. Přinesla příběh o panu Václavovi, který do světa hlásil, že on je se sníženou valorizací zcela srozuměn a fandí jí. Eva Decroix použila zkratku Václav P., ke zkratce pak i fotku z fotobanky. Takže nebohý Václav nejenže nám tu prodával s úsměvem nižší valorizaci při stoupajících cenách všeho, ale navíc i nějaké pojištění v USA a snad i nějaký fastfood v Německu. Prostě Václav anonymní, práce všeho druhu.

Paní Decroix se den po odhalení Václavovy všetečnosti vzdula na svém facebookovém profilu. Fotka prý byla ilustrativní, aby Václav nedošel mezi závistivými spoluobčany úhony, však do původního textu o Václavovi a jeho spokojenosti po kritice dopsala – reální lidé, ilustrativní fotky. Toto napsala hned druhý den:

„Mrzí mne, že použití ilustrativní fotky u sdělení o důchodech devalorizovalo celé sdělení. Václava znám. Opravdu existuje. Nechtěla jsem jej ale uvádět do rozpaků či vystavovat veřejnému lynči zveřejněním jeho fotky. Mám tu ale další reakce důchodců, kteří reagují podobně. Budu je komunikovat dál. Tentokrát bez fotky. Myslím, že je důležité říkat nahlas, že ne všechny seniory je možné házet do jednoho pytle. A že někteří vnímají důležitost nyní přijímaných opatření. Samozřejmě i komunikace těchto sdělení je umění a musí se dělat správně.

Dnes ráno jsem měla milou schůzku se seniorkou, která dorazila do Sněmovny sama a moc trvala na tom někomu říct, jak jí vadí, že je opozice zneužívá. Když bude souhlasit, ráda fotku s ní zveřejním.“

Takovou promluvou okrášlila svůj profil Eva Decroix 2. března 2023. Doplnila ho fotografickým autoportrétem s výrazem, který říkal – proč, proč mi nevěříte, podívejte, jak to myslím upřímně. I vy malověrní. Jsem počestná žena, která by mouše neublížila.

Jako zásadní v tomto případě považuji její prohlášení: „Mám tu ale další reakce důchodců, kteří reagují podobně. Budu je komunikovat dál. Tentokrát bez fotky.“ Dal jsem paní Decroix měsíc. Měsíc, aby obyvatelstvu České republiky předvedla další ze svého světa fantazie. Za tu dobu Eva Decroix stihla spoustu věcí. Zvala na besedu se sebou samou slovy: „Chcete se potkávat se zajímavými lidmi?“ Začala hrát na city v zahájené přednáškové túře Rodina je všechno (s ohledem na oškubané babičky a dědečky fajn téma). Soudružka Decroix angažovala i omladinu. Beseduje o rozvodech, o Ukrajině. Pobyla ve Francii v bistru. Silně akcentovala ženskou samoseparaci emancipací (to je ale humorný obrat).

Eva Decroix na svém facebookovém profilu informuje o své činnosti bezmála denně. Od druhého března se na její profil neprokoktal ani jeden nadšený senior, který by chvalořečil snižování valorizace důchodů při rapidním nárůstu cen potravin, energií nebo bydlení. Ani jeden, i přes svůj slib: „Mám tu ale další reakce důchodců, kteří reagují podobně. Budu je komunikovat dál. Tentokrát bez fotky.“

A tak přejdu k poslední citaci paní poslankyně Decroix: „Samozřejmě i komunikace těchto sdělení je umění a musí se dělat správně.“ Ano, musí se dělat správně. Třeba vymlčením. Ono se na to přece zapomene. Nemělo by. Paní poslankyně lhala, cucala si z prstu, kecala, mlátila prázdnou slámu, tahala za nos, věšela bulíky, leštila čertovi ocas, zapalovala pod Husem hranici.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb