Prostořeká kráska si otevřela pusu i na Hitlera aneb Z českého kláštera až do Hollywoodu. Tajnosti slavných
29.03.2023
Foto: Se svolením Republic Pictures
Popisek: Věra Hrubá Ralston na oficiálním promo snímku filmové krasobruslařské Ice-Capades Revue
VIDEO České hvězdy zářily za první republiky nejen na stříbrném plátně. Mimo jiné zaujala svět na zimní olympiádě v roce 1936 mladičká plavovláska, která poté okouzlila i Hollywood. O úspěchu v USA se ale doma mluvit nesmělo.
Krásná a temperamentní krasobruslařka byla nejmladší reprezentantkou československé výpravy na zimní olympiádě v bavorském Garmisch-Partenkirchenu. V té době už ale atmosféra v Evropě pořádně zhoustla. Pět měsíců před zahájením vstoupily v platnost antisemitské norimberské zákony, ulice vyhlášeného lyžařského střediska lemovaly vlajky s nacistickými svastikami, sportovci židovského původu měli zákaz. Ujít si je nemohl nechat ani Adolf Hitler, který je 6. února 1936 osobně zahájil. A temperamentní Věra Hrubá ho zaujala, přestože na medaili nedosáhla. Dostala od něj mimořádnou nabídku, jenže ji odmítla.
Ice Capades:
Holčička z kláštera
Narodila se v Praze 12. července, nejspíš v roce 1921, údaje o roce se ale v dostupných zdrojích se ale rozcházejí. Některé udávají, že byla o dva roky starší, v jiných lze nalézt rok 1923, což je ale vzhledem k její účasti na olympiádě méně pravděpodobné. Způsobila to nejspíš sama Věra Helena Hrubá Ralstone, která o svém věku po celý život mlžila. Dcera bohatého pražského klenotníka sice vyrostla v klášterní škole sester voršilek v Doksech, protože si pro ni rodiče přáli co možná nejlepší vzdělání, současně z ní ale vychovávali moderní dívku se vztahem k pohybu. Nejprve chodila do baletu, pak ale objevila brusle. Začínala na zamrzlé Berounce a Vltavě, a když byl v roce 1931 postaven první zimní stadion s umělou ledovou plochou u nás na pražské Štvanici, mohla se začít věnovat své vášni naplno.
Kopačky pro Hitlera
Urputná a cílevědomá plavovláska pochopila už v dětství, že ve sportu není nic zadarmo. Postupně se propracovala až mezi naše nejlepší krasobruslařky a prvního velkého úspěchu dosáhla v roce 1936 v Berlíně na mistrovství Evropy, kde skončila v patnácti letech jako patnáctá. A vzápětí se stala jednou z pěti účastnic československé olympijské výpravy na zimní olympiádu, která se konala pod vlajkami s hákovým křížem. Blondýnka z Prahy Hitlera tak zaujala, že se s ní dokonce chtěl osobně setkat. Údajně jí nabídl německé občanství a chtěla, aby reprezentovala rozpínající se nacistickou říši s jejím symbolem na kostýmu. Jenže sebevědomá hubatá teenagerka mu prý odpověděla, že bude raději na hákovém kříži bruslit, čímž zpečetila osud celé své rodiny.
Bojovný muž z Kentucky:
Útěk před nacisty
Na olympiádě skončila sedmnáctá a o rok později na mistrovství Evropy už sedmá, a nebýt druhé světové války, nejspíš mělo Československo další velkou hvězdu. Jenže po obsazení nacisty v březnu 1939 bylo otci Rudolfu Hrubému jasné, že začíná jít celé jeho rodině doslova o život. Nejen kvůli dceřině prostořekosti, ale také kvůli majetku. Naštěstí se jim podařilo na poslední chvíli se jim podařilo emigrovat do Spojených států. Bratr Rudy snil o filmu, takže se přesunuli do Hollywoodu a Rudy se stal filmovým producentem. Věra ale zůstala zpočátku věrná tomu jedinému, co opravdu uměla, bruslím. Začínala v populární lední revui Ice-Capades, v roce 1941 se objevila na jejím filmovém záznamu. A o dva roky později byl natočen celovečerní film Ice-Capades Revue, který Věře otevřel dveře do filmových studií.
Sport jako reklama
V roce 1943 podepsala smlouvu s filmovou společností Republic Pictures a upravila si i jméno, údajně podle názvu cereálií, které snídala nejraději. Zpočátku působila jako Vera Hruba Ralston, časem už jen Věra Ralston, a od roku 1944 už dostávala hlavní role. Zpočátku ještě spojené s milovaným krasobruslením, snažila se totiž navázat na úspěchy legendární norské krasobruslařky a poté filmové hvězdy Sonii Henie. Nejprve se ale musela vypořádat nejen s nedostatkem hereckých zkušeností, ale také se špatnou angličtinou a cizím přízvukem. Na plakátech ale byla uváděna jako slavná krasobruslařka, což zaručovalo produkci návštěvnost a Věře slavné partnery. Například v roce 1945 okouzlila publikum jako partnerka Johna Wayne v legendárním westernu Dakota, Wayne ale nešetřil kritikou a označil ji za nejhorší hereckou partnerku v celé své kariéře.
The Lady and the Monster:
Ideální manžel
Po skončení druhé světové války se na čas vrátila do Československa a v roce 1947 ji režisér Jiří Krejčík obsadil jako paní Sieglovou v povídkovém filmu Týden v tichém domě, natočeném podle Povídek malostranských Jana Nerudy. Údajně se mihla na plátně ještě o dva roky později v Krškově historickém dramatu Revoluční rok 1848, ve výčtu herců ale není nikde uvedena. Americké občanství měla v dokladech už od 4. června 1946, takže jí po převratu v únoru 1948 nic nebránilo vrátit se do USA. A tentokrát už opravdu natrvalo. Jako herečka sice nebyla nic moc, v roce 1953 si ale vzala o čtyřicet let staršího Herberta J. Yatese. Producent a prezident filmové společnosti Republic Pictures kvůli ní opustil manželku a děti a Vera pak díky němu dostávala hlavní ženské role v produkci studia, tedy většinou v nízkorozpočtových dobrodružných příbězích a sladkobolných romancích.
Hollywoodská legenda
Několik jejích filmů produkoval i bratr Rudy. Celkem natočila téměř tři desítky filmů a kariéru ukončila v roce 1958, když Yates musel odejít z vedení společnosti. Po jeho smrti v roce 1966 se zhroutila, zdědila ale polovinu jeho majetku, tedy téměř deset milionů dolarů, což jí zaručilo bezstarostný život v luxusní vile v kalifornské Santa Barbaře. Přesto se provdala i podruhé, 16. června 1973 si vzala o jedenáct let mladšího obchodníka Charlese de Alvu. Zemřela po dlouhém boji s rakovinou 9. února 2003 v Santa Barbaře. Navzdory problematickým výkonům před filmovou kamerou se někdejší československá reprezentantka Věra Hrubá stala plavovlasou legendou a jedinou herečkou českého původu, jejíž hvězdu najdeme na hollywoodském Chodníku slávy.
(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Antikavion, IMDB, Český olympijský tým, westernclippings.com)

Vložil: Adina Janovská