Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostořeká kráska si otevřela pusu i na Hitlera aneb Z českého kláštera až do Hollywoodu. Tajnosti slavných

29.03.2023
Prostořeká kráska si otevřela pusu i na Hitlera aneb Z českého kláštera až do Hollywoodu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Republic Pictures

Popisek: Věra Hrubá Ralston na oficiálním promo snímku filmové krasobruslařské Ice-Capades Revue

VIDEO České hvězdy zářily za první republiky nejen na stříbrném plátně. Mimo jiné zaujala svět na zimní olympiádě v roce 1936 mladičká plavovláska, která poté okouzlila i Hollywood. O úspěchu v USA se ale doma mluvit nesmělo.

Krásná a temperamentní krasobruslařka byla nejmladší reprezentantkou československé výpravy na zimní olympiádě v bavorském Garmisch-Partenkirchenu. V té době už ale atmosféra v Evropě pořádně zhoustla. Pět měsíců před zahájením vstoupily v platnost antisemitské norimberské zákony, ulice vyhlášeného lyžařského střediska lemovaly vlajky s nacistickými svastikami, sportovci židovského původu měli zákaz. Ujít si je nemohl nechat ani Adolf Hitler, který je 6. února 1936 osobně zahájil. A temperamentní Věra Hrubá ho zaujala, přestože na medaili nedosáhla. Dostala od něj mimořádnou nabídku, jenže ji odmítla.

 

Ice Capades:

Holčička z kláštera

Narodila se v Praze 12. července, nejspíš v roce 1921, údaje o roce se ale v dostupných zdrojích se ale rozcházejí. Některé udávají, že byla o dva roky starší, v jiných lze nalézt rok 1923, což je ale vzhledem k její účasti na olympiádě méně pravděpodobné. Způsobila to nejspíš sama Věra Helena Hrubá Ralstone, která o svém věku po celý život mlžila. Dcera bohatého pražského klenotníka sice vyrostla v klášterní škole sester voršilek v Doksech, protože si pro ni rodiče přáli co možná nejlepší vzdělání, současně z ní ale vychovávali moderní dívku se vztahem k pohybu. Nejprve chodila do baletu, pak ale objevila brusle. Začínala na zamrzlé Berounce a Vltavě, a když byl v roce 1931 postaven první zimní stadion s umělou ledovou plochou u nás na pražské Štvanici, mohla se začít věnovat své vášni naplno.

Kopačky pro Hitlera

Urputná a cílevědomá plavovláska pochopila už v dětství, že ve sportu není nic zadarmo. Postupně se propracovala až mezi naše nejlepší krasobruslařky a prvního velkého úspěchu dosáhla v roce 1936 v Berlíně na mistrovství Evropy, kde skončila v patnácti letech jako patnáctá. A vzápětí se stala jednou z pěti účastnic československé olympijské výpravy na zimní olympiádu, která se konala pod vlajkami s hákovým křížem. Blondýnka z Prahy Hitlera tak zaujala, že se s ní dokonce chtěl osobně setkat. Údajně jí nabídl německé občanství a chtěla, aby reprezentovala rozpínající se nacistickou říši s jejím symbolem na kostýmu. Jenže sebevědomá hubatá teenagerka mu prý odpověděla, že bude raději na hákovém kříži bruslit, čímž zpečetila osud celé své rodiny.

 

Bojovný muž z Kentucky:

Útěk před nacisty

Na olympiádě skončila sedmnáctá a o rok později na mistrovství Evropy už sedmá, a nebýt druhé světové války, nejspíš mělo Československo další velkou hvězdu. Jenže po obsazení nacisty v březnu 1939 bylo otci Rudolfu Hrubému jasné, že začíná jít celé jeho rodině doslova o život. Nejen kvůli dceřině prostořekosti, ale také kvůli majetku. Naštěstí se jim podařilo na poslední chvíli se jim podařilo emigrovat do Spojených států. Bratr Rudy snil o filmu, takže se přesunuli do Hollywoodu a Rudy se stal filmovým producentem. Věra ale zůstala zpočátku věrná tomu jedinému, co opravdu uměla, bruslím. Začínala v populární lední revui Ice-Capades, v roce 1941 se objevila na jejím filmovém záznamu. A o dva roky později byl natočen celovečerní film Ice-Capades Revue, který Věře otevřel dveře do filmových studií.

Sport jako reklama

V roce 1943 podepsala smlouvu s filmovou společností Republic Pictures a upravila si i jméno, údajně podle názvu cereálií, které snídala nejraději. Zpočátku působila jako Vera Hruba Ralston, časem už jen Věra Ralston, a od roku 1944 už dostávala hlavní role. Zpočátku ještě spojené s milovaným krasobruslením, snažila se totiž navázat na úspěchy legendární norské krasobruslařky a poté filmové hvězdy Sonii Henie. Nejprve se ale musela vypořádat nejen s nedostatkem hereckých zkušeností, ale také se špatnou angličtinou a cizím přízvukem. Na plakátech ale byla uváděna jako slavná krasobruslařka, což zaručovalo produkci návštěvnost a Věře slavné partnery. Například v roce 1945 okouzlila publikum jako partnerka Johna Wayne v legendárním westernu Dakota, Wayne ale nešetřil kritikou a označil ji za nejhorší hereckou partnerku v celé své kariéře.

 

The Lady and the Monster:

Ideální manžel

Po skončení druhé světové války se na čas vrátila do Československa a v roce 1947 ji režisér Jiří Krejčík obsadil jako paní Sieglovou v povídkovém filmu Týden v tichém domě, natočeném podle Povídek malostranských Jana Nerudy. Údajně se mihla na plátně ještě o dva roky později v Krškově historickém dramatu Revoluční rok 1848, ve výčtu herců ale není nikde uvedena. Americké občanství měla v dokladech už od 4. června 1946, takže jí po převratu v únoru 1948 nic nebránilo vrátit se do USA. A tentokrát už opravdu natrvalo. Jako herečka sice nebyla nic moc, v roce 1953 si ale vzala o čtyřicet let staršího Herberta J. Yatese. Producent a prezident filmové společnosti Republic Pictures kvůli ní opustil manželku a děti a Vera pak díky němu dostávala hlavní ženské role v produkci studia, tedy většinou v nízkorozpočtových dobrodružných příbězích a sladkobolných romancích.

Hollywoodská legenda

Několik jejích filmů produkoval i bratr Rudy. Celkem natočila téměř tři desítky filmů a kariéru ukončila v roce 1958, když Yates musel odejít z vedení společnosti. Po jeho smrti v roce 1966 se zhroutila, zdědila ale polovinu jeho majetku, tedy téměř deset milionů dolarů, což jí zaručilo bezstarostný život v luxusní vile v kalifornské Santa Barbaře. Přesto se provdala i podruhé, 16. června 1973 si vzala o jedenáct let mladšího obchodníka Charlese de Alvu. Zemřela po dlouhém boji s rakovinou 9. února 2003 v Santa Barbaře. Navzdory problematickým výkonům před filmovou kamerou se někdejší československá reprezentantka Věra Hrubá stala plavovlasou legendou a jedinou herečkou českého původu, jejíž hvězdu najdeme na hollywoodském Chodníku slávy.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Antikavion, IMDB, Český olympijský tým, westernclippings.com)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská