Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější modré oči a sex-appeal pro tři generace: Lukáš Vaculík přitáhne diváky i v blbém seriálu. VIP aféry a skandály

28.03.2023
Nejkrásnější modré oči a sex-appeal pro tři generace: Lukáš Vaculík přitáhne diváky i v blbém seriálu. VIP aféry a skandály

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Lukáš Vaculík v seriálu Temný kraj

České divadlo a film měly štěstí na řadu charismatických herců, kteří kromě hereckého mistrovství dokázali diváky přikovat do židle jen tím, že se objevili na scéně. Sex-appeal je něco, co člověk buď vyzařuje, nebo ne. Málokdo ho má ovšem tolik, aby ho kolem sebe rozhazoval hrstmi jako Lukáš Vaculík.

I nejzarytější odpůrce seriálů nedokáže odolat, když se objeví novinka s Lukášem Vaculíkem. Nikdo, ani on, sice nemá patent na výběr skvěle napsaných scénářů, ale když ono se na něj tak dobře kouká... Stačí pár věčně klukovských rošťáckých úsměvů, úsporných elegantních gest a upřených pohledů do kamery a všechny, bez rozdílu věku, máme pocit, že se dívá právě na nás, že hlasem s něžným témbrem zmoudřelým věkem promlouvá právě k nám. A i když to samozřejmě nepřiznáme, všechny se tetelíme a probouzejí se v nás vlny ženského chvění, které si v tichosti domova u obrazovky užíváme. Některé z nás už hezkých pár desítek let, jiné jako začátečnice. Brrr... Je to vlastně proti všem pravidlům současné doby, je to nekorektní, je to tak drze (a nádherně) maskulinní. Ale zaplať bůh za sex-appeal mužů, jako je Lukáš Vaculík.

 

V seriálech Poslední oběť a Temný kraj

Po velkém úspěchu Temného kraje a Ochránce se tedy nyní můžeme kochat u seriálu Poslední oběť. Ten bohužel nenabídl lamači srdcí tak dobrou hereckou příležitost, ale ona se zase nějaká lepší najde, neztrácejme naději. Protože Lukáš Vaculík stárne jako dobré víno, střihounské teenagerovské mládí vyměnil nejprve za charakterní role středního věku a nyní za role zmoudřelých stárnoucích tichých intelektuálů.

 

V minisérii Ochránce (s Marthou Issovou), foto se svolením Česká televize

Co nabídly Kateřina a Jitka Bártů

Je to sedm let, co Lukáš Vaculík dostal nabídku stát se kriminalistou Petrem Krajem. Přišlo i pokračování seriálu a nyní nová nabídka od sester Bártů na roli v Poslední oběti. Jak šel čas s Petrem Krajem a Tomášem Hrubanem? Lukáš Vaculík to popsal v povídání pro TV Prima.

 

Temný kraj

Petr Kraj je kriminalista a odborník na sériové vraždy. Osamělý a stále zasmušilý hrdina, který má po boku svého věrného psa Egona. Překonal nádor na mozku, utekl hrobníkovi z lopaty, aby mohl řešit vraždy a zločince posílat do vězení. „Přečetl jsem si první čtyři díly seriálu. Podstatné pro mne bylo i to, že je to ucelený příběh, má dvanáct dílů a jasný začátek a konec. Baví mě i to, že celé natáčení probíhalo v exteriérech.“ Seriál se nesl v úspěšném duchu, a tak přišlo pokračování. „Kateřina a Jitka Bártů za mnou přišly, že mají nápad na pokračování. Bál jsem se, aby to nebylo mlácení prázdné slámy, ale naopak se mi to velmi líbilo, a tak jsem řekl, že do toho půjdu.“

 

Poslední oběť

Archeolog, historik, profesor a dvojnásobný vdovec Tomáš Hruban je Petru Krajovi v mnohém podobný, i když tentokrát není detektivem, ale podezřelým. Je velmi rozvážný, klidný a charismatický introvert. Může na ostatní působit jako manipulativní a zdánlivě citově chladný. „Přistupoval jsem k Tomášovi tak, jako bych se v té situaci ocitl já sám. Vždy je tam něco z vás, to neodpářete, i když je to totální protiúkol. Je to archeolog, historik, velmi sečtělý intelektuál. S tím nemám nic společného.“ Je hlavní podezřelý ze smrti své manželky a od začátku není jisté, jaké jsou jeho skutečné úmysly. Jako dvojnásobný vdovec se snaží srovnat se ztrátou druhé manželky a vyřešit si trauma ze smrti své první ženy. Přijde ke Stele na terapie, a aby zjistil, kdo je její bratr Albert. „Já s ním nemám opravdu nic společného. Že bych se hrabal někdy v zemi? Že by mě bavilo zkoumat ty kosti a kostry? To určitě ne.“

 

Místo zločinu Plzeň, foto se svolením Česká televize

No ještě aby se nám začal hrabat v zemi. Ne ne, chceme Lukáše Vaculíka pořád jako herce a doufáme, že další jeho role bude alespoň tak zajímavá, jako byl Petr Kraj.

V mezičase Ochránce

Setkání se scenáristkou jiného kalibru, Terezou Kopáčovou, nenabídlo sice Lukáši Vaculíkovi nic moc jiného než to, co předvádí v seriálech komerční televize, v každém případě ale v příbězích o mnoho silnějších. V seriálu Ochránce je jeho Aleš Pelán školským ombudsmanem a řeší osudové případy, které se odehrály mezi dětmi a učiteli. I tady je Vaculík tichým introvertním intelektuálem, který toho moc nenamluví, ale s buldočí vytrvalostí a navzdory tomu, že si způsobuje problémy na pracovišti i v manželství, jde za naplněním morálního kodexu učitelské profese. Jistě, ty příběhy by byly silné samy o sobě, ale řekněme si upřímně – bez Vaculíka by efekt byl poloviční.

 

V minisérii Třetí patro, foto se svolením Česká televize

Lásky mezi kapkami deště i z pasáží

Pro film objevil začínajícího herce Karel Kachyňa, když mu v roce 1979 nadělil roli ve svém něžném retro filmu Lásky mezi kapkami deště. Tady poprvé vidíme Lukáše Vaculíka v osidlech mladistvé zamilovanosti, tak jak svůj profil o pár let později vybrousil do teenagerovského playboye ve Větru v kapse, Lásce z pasáže nebo Kamarádovi do deště. Nebyly to ovšem role jediné, můžeme vzpomenout i velice silnou adaptaci historického románu Vladimíra Körnera Psí kůže, válečnou romanci Oznamuje se láskám vašim, a nakonec po příchodu nové éry i Tankový prapor nebo pozapomenuté televizní romantické drama podle Stefana Zweiga Netrpělivost srdce. Těch filmových rolí bylo zkrátka mnoho, Druhá dekáda tohoto století jich nabídla také dost, mezi nejzajímavější patří mafiánské drama Příběh kmotra z divokých devadesátých let a výrazně lepší Metanol, v němž Lukáš Vaculík proti svému obvyklému typu hraje roli muže, který lhostejně vydělává velké peníze, aniž by se ohlížel na to, že jeho byznys má za následek desítky lidských obětí.

 

Vaculík měl své místo i v sérii filmů o Básnících (na snímku s Pavlem Křížem), foto se svolením Česká televize

Kdopak si dnes ještě vzpomene, že jako seriálový hrdina Lukáš Vaculík začínal v „koňském“ seriálu Dobrá voda? Dvacáté století mu přineslo seriálových rolí mnoho, za zmínku určitě stojí Černí baroni, Srážce duší nebo Rapl. Pak už přišly Temný kraj a Ochránce a s nimi nový lesk mužské hvězdy. Filmové a seriálové role v jeho případě střídají mimořádné projekty s těmi, po kterých za pár let neštěkne pes, důležité ale je, za povšimnutí ale stojí, že zatímco televize už několikrát dokázala herci v posledních letech nabídnout zajímavé příležitosti, na velký návrat na filmové plátno už dlouho čeká.

V divadle okouzluje i v komediích

Zatímco z obrazovky ho máme zafixovaného jako trochu záhadného muže s kamennou tváří, na divadle se umí blýsknout i komediálními rolemi. V současné době hraje v Divadelní společnosti Háta, jejíž doménou jsou právě situační komedie. Hvězdné manýry, Zamilovaný sukničkář, Velké lásky v malém hotelu nebo Kaktusový květ jsou představení, od nichž nikdo nečeká víc než dobrou zábavu podpořenou hereckými výkony. Lukáše Vaculíka diváci v komediálních rolích chválí, takže jestli se chcete podívat na jeho poněkud nečekanou proměnu a bezstarostně se zasmát, určitě na některé představení zajděte.

 

 

S médii nechce mít nic společného

Lukáš Vaculík si vždycky až úzkostlivě chránil své soukromí, bulvární drby se mu ale nevyhnuly. V roce 2006 uveřejnil bulvární týdeník Pestrý svět článek o jeho údajné homosexuální orientaci a o tom, že se stýká s milencem. Pokusil se bránit podáním trestního oznámení, ale to policie a státní zastupitelství odložily. Neuspěl ani s ústavní stížností. Podal proto občanskoprávní žalobu na ochranu osobnosti, v níž požadoval omluvu a odškodnění 300 tisíc Kč. 10. června 2009 Městský soud Praha rozhodl, že se mu vydavatelství Bauer Media musí za tuto nepravdivou informaci omluvit. Vydavatelství se odvolalo. Vrchní soud Praha 30. března 2010 rozsudek včetně odškodného přiznaného v požadované výši potvrdil, oproti původnímu rozsudku však upravil povinnost omluvy. Můžete se pak divit, že herec s médii nechce mít nic společného? Je v tom až zarputilý, sama si vzpomínám, jak jsem ho v souvislosti s jednou seriálovou rolí v České televizi žádala o rozhovor a jak mě ve vší slušnosti na několikrát poslal do háje.

 

V dvoudílném TV filmu Metanol, foto se svolením Česká televize

Víme tedy, že má dvě děti, nemanželskou dceru Alexandru z dávného vojenského úletu na Slovensku a syna Lukáše z manželství s Petrou Křížovou - Vaculíkovou, které trvalo do roku 2014. V posledních letech zveřejnil své partnerství s Lucií Kršákovou, výrobní ředitelkou FTV Prima. Víc si ale do soukromí sáhnout nedá, v bulváru lamače ženských srdcí Lukáš Vaculíka nehledejte.

 

Ve filmovém dramatu Příběh kmotra, foto se svolením Bioscop

Jak přežít 20 let na pódiu

Na podzim oslavily Rybičky 48 dvacet let svého fungování vyprodanou O2 arénou a nyní se připravují i na oslavu dvěma Megakoncerty Doma 27. a 28. května 2023. K tomu připravili nejen pro své fanoušky kontroverzní dokumentární film Rybičky 48, 20 let rock´n´rollu, vy buzny! Přináší necenzurovaný pohled do zákulisí kapely a fungování hudebního průmyslu. Kamera vás zavede do míst, kam se běžný divák nedostane, dojde na nečekané situace, autentická vyjádření kolegů z branže i uznávaných hudebních publicistů. Film je výživným obrazovým „manuálem“ jak se z rodné Kutné Hory a malých klubů propracovat na největší festivalová pódia a za odměnu si nadělit vyprodanou O2 arénu v Praze.

Nejde o žádný učesaný příběh, ale o plnotučnou filmovou zábavu pro všechny, kteří mají chuť nahlédnout, jak to funguje v zákulisí úspěšné rockové kapely. Každý bude mít možnost vidět a
slyšet, co vše je možné zažít, někdy i přímo přežít při cestách na koncerty, zkrátka nahlédnout do dění za pódiem i zcela mimo něj. Skupina se s otevřeností sobě vlastní vyjadřuje k tématům, o kterých se obvykle taktně mlčí. V dokumentu se vyjádří Marek Ztracený, Mirai Navrátil, Voxel, Jakub Děkan, Bára Zemanová, zpěváci a hudebníci z kapel Inekafe, UDG, Harlej, Mandrage, Koblížci, Alkehol, Imodium, John Wolfhooker a přední hudební publicisté Jarda Špulák a Petr Korál.

 

Více než devadesátiminutový dokument mapující dvacet let působení jedné z nejpopulárnějších českých skupin naplno a bez vytáček hovoří o tom, co se děje v zákulisí. Diváci rovněž zjistí, jaká atmosféra byla úrodnou půdou pro vznik hitů Slibuju, že už nebudu pít, Zamilovaný/Nešťastná,
Vážené dámy, My ještě nejsme starý nebo Léto. 

Československé paranormální jevy v novém seriálu

Česká televize a německá ZDF začaly společně natáčet komediální seriál To se vysvětlí, soudruzi! Osmidílná série s Jiřím Macháčkem a Janem Cinou v hlavních rolích se inspiruje paranormálními záhadami z osmdesátých let minulého století. Nově vznikajícím projektem chtějí jeho tvůrci navázat na oblíbené koprodukční projekty Československa a západního Německa ze stejného období, jako jsou Návštěvníci, Létající Čestmír nebo Arabela. „V Československu v osmdesátých letech skutečně existoval ústav, který se zabýval paranormálními jevy, a my jsme se touto institucí pro náš seriál inspirovali. Bude plný záhad, které mají reálné vysvětlení, ale občas naši vyšetřovatelé zjistí, že ne všechno se dá vysvětlit rozumem,“ říká producent a režisér Matěj Chlupáček, který s Českou televizí již spolupracoval například na projektu Zrádci.

 

V hlavních rolích se v seriálu To se vysvětlí, soudruzi! představí Jiří Macháček jako k paranormálním jevům skeptický vyšetřovatel David Zajíc a Jan Cina coby naivní a nadšený vědec Vojta Bek. Oba musí vyšetřovat únosy mimozemšťanů, náboženské zázraky nebo útoky příšer, přičemž na záda jim neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a její kolega Hora (Leoš Noha). Zdá se, že se máme na co těšit. Foto se svolením Česká televize 

Zelený Raul se rozloučil, a přesto je stále tady

Osmadvacet let Zelený Raoul provokoval a komentoval dění české politiky na stránkách časopisu Reflex. Galerie Tančící dům si aktuálně kultovní komiks připomíná výstavou jeho ilustrátora Štěpána Mareše, který s ní zároveň mapuje své třicetileté působení na uměleckém poli. Autorova doposud nejrozsáhlejší expozice nazvaná Zelený Raoul a další výtvarné umění potrvá od 4. dubna do 25. září a ukáže mimo jiné i kresby, jež čelily žalobě nebo pobouření společnosti. Štěpán Mareš se před nedávnem rozhodl ukončit spolupráci s Reflexem a tím skončit i se Zelným Raulem. Doba se změnila a prý politickému satirickému komixu už nepřeje, chtěla by ho kontrolovat a k tomu se autor nesníží, vyjádřil se tehdy Štěpán Mareš, proč Zelený Raul končí.

 

Buďme tedy rádi, že se se Zelným Raulem nyní můžeme potkat alespoň retrospektivně na výstavě. Připomenout si spolu s ním, jak šel čas s měnícími se politickými předáky se určitě hodí.

Zdroje: CSFD, Wikipedie, i-divadlo, TV Prima, VIP Svět, Sedmička, Public Relations & Communication & Promotion, Piaristi, Česká televize

 

Vložil: Ela Nováková