Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedni mu fandí, jiným je nepříjemný. Jak Jakub Železný zvládá vzestupy i pády. O kom se mluví

26.03.2023
Jedni mu fandí, jiným je nepříjemný. Jak Jakub Železný zvládá vzestupy i pády. O kom se mluví

Foto: Hans Štembera

Popisek: Novinář, rozhlasový a televizní moderátor Jakub Železný

Moderátorem České televize je téměř třicet let. Letos mu bude padesát, věkem i zkušenostmi stojí na vrcholu své kariéry. V posledních dnech se ocitl v hledáčku médií ze dvou zcela odlišných důvodů. A on sám poněkud rozporuplně tvrdí, že generálním ředitelem veřejnoprávní televize být nechce, ale kandidaturu a projekt s ní spojený má připravené.

Jeho otec Vladimír Železný vládl rukou příslovečně železnou první celoplošné komerční televizi v Čechách po řadu let. V divokých devadesátých letech dokázal proplout úskalími majetkových sporů, tlaku od zahraničních spoluvlastníků i vlnami nepřízně kritiky, která se zpočátku nechtěla smířit s tím, že komerční televize podbízivě předkládá divákům senzace a na osvětu v zásadě kašle.

Jakubu Železnému bylo dvacet, když nastoupil jako moderátor do Českého rozhlasu, odkud o šest let později přešel do České televize. Psal se rok 1999, jeho otec bojoval s CME a ze dne na den stěhoval Novu z Měšťanské besedy na Barrandov, ale Jakub se rozhodl tyto války ignorovat a své žurnalistické vzdělání zúročit v televizi veřejné služby. Začínal od píky v diskusním pořadu Špona a v Dobrém ránu, o pár let později se propracoval k moderování Událostí, komentářů. Přešel do hlavní zpravodajské relace ČT Události, aby se posléze vrátil do prestižních Událostí, komentářů.

Osobnost 21. století

Dnes je tváří mnohem známější než jeho otec. Ten po odchodu z Novy chvíli zkoušel politickou kariéru, pokoušel se vrátit do televizního byznysu, ale jeho hvězda na počátku nového století už nezářila a postupně zmizel do ústraní. Věnuje se své druhé ženě a dvěma dětem, stal se zámožným sběratelem výtvarného umění a znalcem i výrobcem luxusního vína. Jeho syn zcela mimo rodinný byznys v té době budoval kariéru a jako tvář nového století a nové doby se usadil na výsluní zpravodajských relací České televize. Natolik pevně, že se o něm již delší dobu mluví jako o možném kandidátovi na post generálního ředitele. Ambiciózní geny se zkrátka nezapřou.

Po mamince noblesa, po otci dravost a agresivita

Jakub Železný měl pravděpodobně vždy blíž k mamince Martě, noblesní knihovnici a nakladatelské redaktorce, publicistce a dlouholeté ředitelce Centra Franze Kafky. Byli v každodenním kontaktu, i když se po odchodu od Vladimíra Železného provdala do Francie. Její smrt v roce 2018 nesl velice těžce, psychicky se zhroutil a na měsíc zmizel z obrazovky. Tehdy přiznal, že to pro něj bylo nesmírně těžké období. „Říkal jsem si, že přece není možné, aby tady máma nebyla. Pro mě to byla první ztráta tak blízkého člověka v životě a pořád si ji vlastně neuvědomuju. Že nepřijde, nezavolá, za nic mě nevypeskuje ani nepochválí. Že už jí nemůžu zavolat o radu,“ čteme v tehdejší iDNES. „Byl jsem fyzicky i psychicky na dně. A pak jsem se zhroutil. Sesypal. Úplně,“ přiznal. V té době se mu zhroutil i dlouholetý vztah, měl potíže s alkoholem a ke všemu se stal obětí podvodníka s byty a přišel o peníze. Že by ten elegán s lehce sarkastickým úsměvem byl tak trochu mamánek? To asi ne, spíš je pro něj obtížné dát někomu důvěru, a matka pro něj v tom smyslu byla oporou, jejíchž názorů si vážil.

Na druhou stranu na kariérní cestě působil jako sebejistý muž, který podobně jako jeho otec před problémy neuhýbá, ale jde proti nim čelem s až neúprosnou rozhodností. Málokterý z moderátorů zpravodajství musel čelit tolika kritikám za své výroky z nejrůznějších oblastí. Jednou se ohradili sportovci, když pohaněl fotbalistu, který oblékal dres s číslem 88, protože toto číslo je symbolem nacismu. Letos v únoru několikrát zopakoval, že Olympijské hry se konají v totalitní komunistické Číně, což se nelíbilo nejen některým divákům, ale ani členům Rady ČT. Podle ředitele zpravodajství České televize Zdeňka Šámala jde čistě o osobní postoj moderátora.

„Mám rád zpravodajství bez adjektiv, protože případná adjektiva vytvářejí soubor známých faktů a netřeba je zdůrazňovat, a v tomto směru jsem i kolegy informoval,“ reagoval na dotaz k Železnému a jeho práci. Železný ovšem svůj postoj obhajoval na sociálních sítích poměrně zarputile. „Jak prosté: Protože olympiáda je v totalitní komunistické Číně. 32 let po revoluci dumat, zda pravdu a fakta říct, nebo neříct, či nějak po švejkovsku upravit? Ne,“ vysvětloval divákům svůj postoj a hájil své právo na svobodné vyjádření.

Nezaujatost, nezávislost, objektivita, ale také právo na svobodný názor

V souvislosti s problematickými výroky, kterým by se moderátor zpravodajství České televize měl vyhýbat, protože má informovat co nejobjektivněji a bez osobního zaujetí, promluvil v posledních dnech o svých postojích hned několikrát, v rozhovoru na Aktuálně i pro Focus On. Stručně řečeno se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi těžké operovat ve světě, kde neexistuje žádná kontrolní brána, která by definovala, co je urážka, vulgarismus, extremistický názor. Politici se mezi sebou hrubě urážejí, vulgárně se vyjadřují směrem k médiím, ale moderátor musí vždy zachovat chladnou hlavu, nikdy nesmí nikomu stranit, ani naopak někoho pohanět.

Tvrdí, že je přesvědčený, že moderátoři, a tedy i on, se takto chovají. Jenže občas si zkrátka nedá pokoj a pár těmi adjektivy svůj názor vyjádří. Tančí na hraně, zatím se mu to daří, ale v souvislosti s tím, jak se otevřeně mluví o tom, že Česká televize příliš okatě straní současné vládní garnituře, je jméno Jakuba Železného často zmiňováno zejména na sociálních sítích. Řada radních ČT si s ním vůbec neví rady, jeho pozice ve zpravodajství se ale zatím zdá pevná. I když kdo ví, po aféře Wollner kontra Fridrichová se může stát cokoliv.

Kdybych byl generálním ředitelem...

Jakub Železný několikrát veřejně řekl, že pokud se současný generální ředitel Petr Dvořák bude v červnových volbách o svůj současný post znovu ucházet, on kandidovat nebude. Rozhodně ale nezahálí a jedním dechem vysvětluje, co se mu na současném fungování veřejnoprávní televize nelíbí a co by si přál změnit. Nemluví o financování, o problematické struktuře ani o programu, ale o vnitřních vztazích. To je bezpochyby chytré, protože se tím obrací především k zaměstnacům České televize a naznačuje to, co je veřejným tajemstvím. Že je Česká televize zkostnatělá organizace, jejíž modernizace se současnému řediteli zatím nepodařila dotáhnout do konce. Že drby na chodbách dostávají nepřiměřený prostor.

On by si představoval firmu s moderním systémem řízení, kde pokud dojde ke konfliktům mezi zaměstnanci, případně mezi nadřízenými a podřízenými, vše se bude řešit uvnitř firmy a nebude se prát špinavé prádlo na veřejnosti. Vedoucím pracovníkům přiznává právo kritizovat podřízené za nedostatečnou práci, ale odmítá jakoukoliv nepřiměřenou tvrdost či aroganci. Je vidět, že jeho pohled směřuje především do fungování zpravodajství, kde jsou aféry, propírané na veřejnosti, častým jevem. Jak moc se nad zpravodajství dokáže povznést a podívat se na celý gigant České televize, to z jeho výroků příliš patrné není. A tak nezbývá než přemýšlet, jestli člověk, natolik usazený právě ve zpravodajství, které je v České televizi státem ve státě, může na svá bedra naložit celou firmu. Ale kdo chce kam...

Proč policie zveřejnila Železného přestupek po dlouhé době?

Trošku se ovšem zdá, že Železného kandidatura může někomu nejen ležet v žaludku, ale také se stát nebezpečnou. A tak tu v pravou chvíli máme aféru se špatným parkováním a arogantním chováním k policii, která moderátorovi nasazuje psí hlavu. Policie zveřejnila video, na němž se Železný ostře hádá s policisty, kteří ho přistihli při spáchání dopravního přestupku. Ano, byl vynervovaný, vše se odehrálo v době, kdy mu zemřel starší bratr, což prožíval velmi intenzivně stejně jako před časem smrt maminky. Ano, několikrát se veřejně za své nepřiměřené chování omluvil.

O to vlastně ani tak moc nejde. Jak je ale možné, že na videu je Železného tvář dobře rozpoznatelná, když policie nemá právo pachatele přestupku takto otevřeně předvádět? Není divu, že Úřad na ochranu osobních údajů začal věc prošetřovat, i když sám Železný o to ani nežádal. To bychom se totiž za chvíli mohli stát předmětem veřejné šikany všichni, třeba za přecházení na červenou. Otázkou tedy je, komu se hodilo v tuto chvíli staré video vytáhnout. Komu je Železný tak moc osinou v zadku? A je to vůbec aféra, hodná tak velké pozornosti, nebo má jen odvádět pozornost od důležitějšího společenského dění?

Zdroj: iDNES, FOCUS ON, Aktuálně, Parlamentní listy, Wikipedie

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková