Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na obrazovce by chtěl být obden. Boty má raději svoje a snil o něčem úplně jiném. Horká židle Davida Novotného

25.03.2023
Na obrazovce by chtěl být obden. Boty má raději svoje a snil o něčem úplně jiném. Horká židle Davida Novotného

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Herec David Novotný v show 7 pádů Honzy Dědka

Herec, kterého teď vídáme na obrazovkách v Kukačkách a Místě zločinu České Budějovice, málem s divadlem skončil, než pořádně začal. Chtěl být fotbalistou, absolvoval konzervatoř, pak ale rozvážel špinavé prádlo. Někdy má zkrátka cesta k úspěchu hodně zatáček.

Honza Dědek představil svého hosta jako pruďase z Kukaček, kterého se někdy bojí. „To ale nejsem já,“ ohradil se David Novotný. „To je postava, to bys mohl vědět.“ Moderátor k tomu přidal, že možná ještě trochu víc se ho bojí, když ho vidí jako policistu v Místě činu České Budějovice. A jestli prý jako kluk chtěl být detektivem, protože to přece chce každý kluk. „Nechtěl. Já chtěl být fotbalistou. Vždycky,“ opáčil herec. Pak se hovor stočil na recenzi, v níž někdo komentoval, že v seriálu nosí policisté špatné boty. „Špatné? My nejsme policisté, my jsme kriminalisté. Ti nosí boty, jaké chtějí, pohodlné. V seriálu má major Dvořák dobré boty, rozumíš, DOBRÉ BOTY,“ zdůraznil David Novotný a se smíchem dodal, že to major Dvořák nosí ty boty, ne on, aby si zase Honza Dědek nepletl herce s postavou. Pak už ale došlo konečně na pestrý životní příběh.

Rodinné puzení k exhibici

Oba rodiče Davida Novotného byli tělocvikáři. Kde se tedy vzal komediální talent? Byl skryt někde v genech? „Asi jo. Děda zpíval ve sboru v opeře, maminka o to také usilovala. Máma byla třídní šáša, já to po ní zdědil. Takové puzení k exhibici se dá říct, že v rodině bylo. Ostatně, být učitel je taky nějaký druh exhýby, že jo. Musíš si stoupnout před partu nezdvořáků a trošku je umravnit. No a tělocvik, to už vůbec – pískneš a jsou v řadě! Já to dobře vím. Když mamina pískla, tak určitě museli být v řadě. I my s bratrem jsme tak vychovaní. Nebylo to úplně po vojensku, ale bylo na nás přísně dohlíženo,“ za vzpomínal na dětství.

 

Novotný David

David Novotný je i s pěti křížky na krku stále kus chlapa, budící respekt. Sportovní léta rozhodně nezapře, mrkněte třeba na ty svaly na ruce.

Revoluční doba ho málem od divadla odvedla

David Novotný absolvoval konzervatoř a jeho pedagog Václav Hudeček ho nasměroval do Divadla Jiřího Wolkera. Hostoval tam ve Veselých paničkách Winsdorských a byl spokojený. „Líbilo se mi to. Jak jsme hráli dopoledne pro děti, večer pro dospělé, bylo to pěkné a měl jsem pocit, že ano, to je to poslání a to půjdu naplnit. Jenomže jsem šel na vojnu. Nejsem srabík a byl jsem na tom fyzicky dobře. Syn tělocvikářů. Na modrou jsem nemyslel, ani jsem ji nechtěl, chtěl jsem si to zkusit. Narukoval jsem v říjnu '89 a v listopadu se odcinkalo. Všechno se změnilo. Nebyl jsem tam čtyřiadvacet měsíců, ale jen dvacet. Přišel jsem potom do divadla a tam nebyl kámen na kameni. Celé se to tam proměnilo a mně nedošlo, že už mě tam nikdo nebude chtít. Šel jsem dělat závozníka do OÚNZ. Byl jsem zaláskovanej a maminka té mé lásky tam pracovala, dostával jsem tam příležitostné brigádnické práce. Byl jsem samostatný odborný referent a vozil jsem špinavé prádlo po ordinacích. Bylo to skvělý. Já byl šťastnej, že ten život jde správným směrem, že budu mít brzo děti a byl jsem v pohodě. Ale já jsem v podstatě dennodenně v pohodě. Já se smířím skoro se vším,“ prozradil.

Znovu na scéně

Impulsem pro návrat k divadlu byl telefonát spolužačky z konzervatoře. „Řekla mi: Davídku, ty to neděláš! Divadlo neděláš, nevěnuješ se mu! Vždyť jsi šest let studoval herectví, proč nehraješ? Ale trvalo mi to tři roky, než jsem se k divadlu vrátil a nastoupil do angažmá v Českých Budějovicích.“ A jak se dostal do Dejvického divadla? „To musíš být ve správný čas na správném místě. V létě jsme hráli na otáčivém jevišti v Českém Krumlově. Tam jezdili vodáci, mimo jiné studenti DAMU a herci. Jak tak popíjeli v kempech, vylezli i nahoru na zámek a viděli mě v něčem hrát. No a přišlo to: „Ten je dobrej, Mirku, toho zkus,“ s nadsázkou líčí, jak ho parta značně podroušených herců objevila po čtyřech letech v Jihočeském divadle pro Dejvické divadlo.

 

Novotný David

Došlo i na historky o alkoholu, s tím prý ale David dávno skoncoval. A i kdyby... u Honzy Dědka stejně všichni popíjejí na jevišti jenom vodu.

Je víc Kužel než Novotný, i když dvacet let nepije

V prvním ročníku na konzervatoři dostal příležitost natáčet, i když se to tenkrát na konzervatoři moc nenosilo. Hrál šikanovaného Michala v seriálu Třetí patro a měl kolem sebe o něco starší kolegy, kteří ho leccos naučili. Tedy hlavně mimo herectví. Kouřit pak přestal až na vojně a s alkoholem skoncoval před dvaceti lety. Před kameru se pak postavil až o mnoho let později a za první velkou příležitost považuje až roli pilota Bedřicha Mrtvého v Tmavomodrém světě. Jednu roli mu ale autor seriálu napsal přímo na tělo. Byl to Jarda Kužel v Okresním přeboru. „Jo, to přišel Honza Prušinovský s tím, že píše seriál z fotbalového prostředí a že by tam měl pro mě roli. Na to jsem okamžitě kývnul, bylo to spojení dvou mých lásek, fotbalu a herectví. Tu roli pak psal už přímo pro mě a je taky pravda, že pro lidi jsem dodnes víc Kužel než Novotný. Stává se, že na mě volají: Ahoj Jardo! Pojď na pivo! Odpovídám, že dvacet let nepiju. A lidi tomu nevěří, protože mě den předtím viděli v Okresním přeboru ožralýho.“ A tak se s moderátorem znovu vrátili k tomu, že herec a postava nejsou jedno, jenže lidem to mnohdy nedochází. 

Zdroj: TV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková