Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policejní zparchantělost? Komentář Štěpána Chába

komentář 22.03.2023
Policejní zparchantělost? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Městská policie

Také vás pobavilo video s Jakubem Železným, když ho na Václaváku odchytila městská policie a popásala se na jeho aroganci a zparchantělosti? I já zíral a usmíval se jako to sluníčko. To je ten slavný Jakub Železný, ta veřejnoprávní tvář naší jednostranné elity. A pak jsem si to pustil ještě jednou a řekl si – ták, a co by to se mnou udělalo, kdybych byl na tom videu já a městská policie si ze mě dělalo veřejně srandu? Také bych se usmíval jako to sluníčko?

To, co městská policie zveřejněním videa předvedla, je skutečná zpupnost a drzost. Takové video nemělo spatřit světlo světa a mělo zůstat v archivu městapa hned vedle databáze pokutiček za parkování a sjeté gumy. Jakub Železný, ať už ho má, nebo nemá člověk rád, není veřejný majetek. Do jeho soukromí nám nic není. Tedy pokud se své soukromí nerozhodne odhalit sám. Což asi nebude tento případ.

„Tentokrát nenabídneme žádné akční scény v podobě hmatů, chvatů, pout či namířené pistole. Půjde spíš o jakousi konverzační etudu, kterou i přes délku videa doporučujeme dokoukat až do konce. Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty,“ napsaloa městská policie k videu na svém facebookovém profilu.

Kvůli ochraně soukromí má Železný po celou dobu záznamu zakrytý obličej a zkreslený hlas, ale okamžitě se ví, že to byl Železný a že to on je ten arogantní Pražák z čété. Média o něm patřičně referují. Podívejme se na něj, ukažme si na něj. Na Twitteru bychom ho mohli zajít něžně zlynčovat a dokolečka mu připomínat kolečko a křížek a že takhle uboze se bude letoře strážníků bránit vůl, přece ne Železný z čété.

Pomineme to, vždyť to byl Železný? A co až si městská policie podobně smlsne na někom, komu držíte palce? Co až dodá náboje druhé straně? Taky se budeme usmívat jako to boží sluníčko? Pokud jde při podobném rutinním zákroku identifikovat oběť městské policie, můžeme zkonstatovat, že se stává dalším bulvárním médiem? Bude odteď městská policie nahánět jako paparazzi celebrity a vypouštět o nich videa?

Videozáznam si policie i strážníci mají pořizovat pouze pro účely důkazu o čistotě zásahu. Železný, krom jiného, na videu několikrát vykřikl, že policisté vůči němu byli arogantní a řvali na něj. Sami policisté přiznali, že zákrok trval 40 minut. Sestřih z akce „ponížíme Železného“ trval sedm minut. Co příslušníci dělali zbylých 33 minut? Byli arogantní a řvali? A proč bych měl věřit tomu, že to nedělali? Oni jsou tady ta represivní složka, na kterou má být největší přísnost, protože to oni mají vyšší pravomoci než běžný občan. A takové vyšší pravomoci svádí k aroganci a řvaní. Protože taková osoba může získat pocit, že ona může. Nemůže.

Městská a ani státní policie není bulvár. Videozáznamy jsou pořizované hlavně pro ochranu obětí jejich represivní pozornosti. Mají hlídat, že zákrok je čistý a že oběť je skutečně oprávněně v pozornosti příslušníků. Upřímně, i já se občas rozčílím. Kdyby mě u toho někdo natočil, vyzním jako hovado. Třeba ne. Třeba ano. Jakub Železný byl očividně v emocionálním rozpoložení ze zprávy, že jeho bratr nejde vyléčit a zemře, ze strany městské policie se tedy jedná o svého druhu retroaktivní mediální znásilnění. Retroaktivní? Video bylo natočené někdy loni v prosinci, když se Železný dozvěděl tragickou zprávu. Strážníci si počkali, až Železný svého bratra pohřbí, pak video napálili na veřejnost. Blicí pytlíčky jsou k vyzvednutí na jejich stanici.

Arogance moci je daleko horší, než arogance nějakého hejska z čété. Arogance moci si dokáže dupnout na kohokoliv. Viz například bezprecedentní buzerace za covidu. To byla nádherná ukázka arogance moci. A právě proto se musí represivní složky držet neustále na uzdě a za jakýkoliv, i malý, prohřešek prostě řvát  - ne, to nesmíš.

Jak se říká, karma je zdarma. Jakub Železný se chová ve své práci jako nedotknutelný inkvizitor, zveřejnění videa mu to jen zčásti vrátilo. V textu nejde o Železného, ale o hlídání těch, kteří mají hlídat. Aby se jejich drzost nepřelila do veřejné šikany kohokoliv. Státní i městská policie nemá lehkou práci, frustraci si můžou začít léčit na náhodných kolemjdoucích. Proto ten pohlavek. Mnozí křičí, že policejní zásah po demonstraci u Národního muzea byl špatný. Křičí - ne, to nesmíš. Z principu by měli křičet i u zásahu na Železného. Ne, to nesmíš. 

Co až chytí při dopravním přestupku Okamuru? Média se na něj sesypou jako teď na Železného a přijde medální lynč? Vždyť je to celé naprostá kravina. Tohle není jejich práce. Tohle ne. Železného měli vytrestat za zaparkování na přechodu, ne to rozmáznout veřejně.

Je zvláštní, že Železného exaltovaná osobnost byla předvedena ve chvíli, kdy se začíná dumat nad novým ředitelem ČT. Tam se Železný chtěl propracovat, ne? S takovou už chtít asi nebude. Posloužila městská policie dobře? A komu?

 

Vložil: Štěpán Cháb