Simona Lewandowská se s ničím moc nepáře. Přiznala, který muž ji přímo uchvátil. VIP skandály a aférky
21.03.2023
Foto: Se svolením Česká televize
Popisek: Simona Lewandowská v seriálu Dobré ráno, Brno!
Štíhlé vysoké blondýnce je teprve třiadvacet, kariéru má ale už rozjetou velmi úspěšně jak v divadle, tak před kamerou. Možná je to proto, že se s ničím moc nepáře a role přijímá jako práci, na které je nejlepší parta, se kterou se při ní potkává.
V současné době ji na obrazovkách vídáme jako Alenku, prodavačku ze Zlaté labutě, naivní venkovské stvoření, které se jen tak tak rozkoukává ve velkém městě a v záři světel módního obchodního domu. Zároveň ale zazářila v komedii Jana Prušinovského Dobré ráno, Brno. Nemá ráda, když ji lidé škatulkují podle vzhledu, zároveň si ale role nepříliš bystrých blondýnek užívá. Vyzkoušela si, jaké to je být úspěšnou modelkou, teď se ale plně soustředí na hereckou dráhu. Simona Lewandowská se od nekonečných seriálů posouvá k zajímavějším projektům a je jí všude plno.

Seriál Zlatá labuť se sice vrací do doby legendárních toalet Hany Podolské, zakřiknutá a tichá Alenka je ale může jen zpovzdálí obdivovat; foto se svolením Česká televize
Retro je jen kulisa
V Zlaté labuti, dobovém seriálu z konce 30. let minulého století, hraje Alenku, jednu z prodavaček z oddělení módy. Má svého obdivatele a nápadníka, který by si ji rád vzal, jenže ona vlastně moc neví, jestli se chce vdávat. Simona Lewandowská se v retro kostýmech a prostředí pohybuje s lehkostí, nosit by je ale nechtěla. Má k tomu jasný důvod: „Chlapům to hrozně sluší, ženským také. Ale moje postava je upjatá a je z křesťanské rodiny, takže mám upnuté hadříky, které bych nechtěla nosit,“ vyjádřila se v rozhovoru na TV Nova. Jak moc se liší od své postavy, dala najevo i tím, že se svěřila, kdo ji z doby První republiky zajímá: „Chtěla bych potkat Karla Čapka a popovídat si s ním. Bavilo mě číst jeho věci, když jsem byla na střední škole. Myslím, že to musel být zajímavý a inteligentní člověk.“ A v rozhovoru pro Blesk zmínila, že dobové kulisy a kostýmy nejsou to, co ji na natáčení Zlaté labutě baví. Chodí do ateliérů ráda hlavně proto, že se tam potkává s přáteli a celým týmem lidí, se kterým se jí dobře pracuje v pohodové atmosféře.

Prodavačka Alena Zimová ve výpravném historickém projektu televize Nova z prostředí prvního velkého pražského obchodního domu během druhé světové války; foto se svolením TV Nova
Dobré ráno, Brno
Na roli v tomto seriálu se připravovala mnohem intenzivněji, už protože obdivuje seriály Jana Prušinovského, jeho humor na hraně a schopnost natočit nekorektní satiru v době, která tomuhle žánru úplně nepřeje. „Myslím si, že je to hrozně odvážný seriál. Od České televize je velmi odvážné, že s tím šla ven. Je to humor na hraně, inteligentní a nekorektní. Což si myslím, že je dnes velká vzácnost,“ řekla v rozhovoru pro iDNES. Seriál, nakukující přes okraj ranního televizního vysílání a s drsným humorem beroucí na paškál všechna ta televizní klišé, podivné figurky, vstávající ve čtyři ráno, aby s vypětím všech sil lidem sdělovaly rádoby ohromující novinky dne, si zamilovali diváci, obdivující stejně jako herečka sarkasmus Jana Prušinovského.
„Jsem vysoká blondýna, a tak se setkávám s předsudky. Někteří mě odsoudí dřív, než promluvím. Bývám tak obsazována do rolí pipinek. Dobře se mi hrají, považuji to za skvělý způsob, jak být vtipná, trošku pitomá, a zároveň i sarkastická,“ řekla o sobě Simona Lewandowská v Show Jana Kruse. A navázala na to v rozhovoru pro iDNES. „Mám pocit, že mě baví postavy, které jsou mi archetypálně blíž. Pak je to pro mě snazší. Ale třeba pro tuto roli (v seriálu Dobré ráno, Brno) konkrétně jsem si vytipovala různé lidi na internetu a ty jsem hodně takzvaně nakoukávala. Spíš to byli lidé, co fušují do všeho, ale nic nedělají pořádně. Často to byli influenceři, co nemají ta velká čísla sledujících. Menší mikroinfluenceři, to byly mé objekty.“

Rosnička Andrejka Baďurová v seriálu Dobré ráno, Brno!; foto se svolením Česká televize
Humor po maminkce, praktičnost po tatínkovi
Maminka Simony Lewandowské pochází z rodiny loutkoherců a kočovníků. Tatínek je Polák, praktický muž. Své komediální geny a smysl pro humor zdědila herečka po své matce, po svém otci zase schopnost zachovat si chladnou hlavu. „Je obchodník a umí vyšašit neuvěřitelné věci, takové to dobré polské šméčko. Obdivuji, co všechno dokáže zařídit, přitom se nestresuje, když něco nejde hned nebo podle plánu. Tohle jsem se od něho asi naučila. Věřím tomu, že věci dobře dopadnou, i kdyby to mělo být na poslední chvíli,“ prozradila o sobě herečka.
V civilu herci nehrají
Svěřila se iDNES i s tím, že zatím vždycky chodila s herci. Směje se ale tomu, jak si lidé představují herecké partnerství. „To je nějaký mýtus, že herci hrají i v osobním životě, tak to není. Já jsem zatím chodila jen s herci tedy. Herci hodně pracují se svými emocemi a sami se sebou. Myslím si, že dobrý herec k sobě musí být upřímný. A být upřímný člověk. Takže si naopak myslím, že herci jsou často daleko opravdovější než jiní lidé,“ prohlásila plavovláska, kterou jsme nějaký čas vídali po boku Zdeňka Piškuly. Momentálně je ale nezadaná a na toho pravého čeká. Jaký by měl být? „Je pro mě důležité, aby s ním byla legrace, aby se nebral vážně a aby to byl hodný miláček,“ vyjmenovala v Show Jana Krause. „Mně opravdu vadí, když se někdo bere moc vážně. To opravdu nenávidím. A těch je!“

Leccos na sebe práskla i nedávno v populární Show Jana Krause; foto se svolením FTV Prima
Pět stromů Olgy Havlové
V těchto dnech si připomínáme nedožité 90. narozeniny první manželky prezidenta Václava Havla, paní Olgy Havlové, mimo jiné zakladatelky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. A právě Výbor dobré vůle se postaral o vysazení pěti stromů, které budou bývalou první dámu připomínat. První z nich je platan na Senovážném náměstí v Praze, u kterého bude 22. března odhalena pamětní deska Olgy Havlové. „Nadace tak naváže na výročí před pěti lety, kdy napříč Českem bylo vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové,“ říká ředitelka nadace Monika Granja. „Stromy jsou trvalou připomínkou výjimečné osobnosti paní Olgy, která se až do konce svých dní zasazovala o důstojný život lidí s jakýmkoliv znevýhodněním. Dávají příležitost k setkání, rozhovoru i zamyšlení, poskytují stín, vláhu, útěchu, ale i sílu sebrat se a jít pomoci bližnímu v nouzi. Představují Olžino velké charitativní dílo, strom lásky, který svou prací zasadila, jak kdysi krásně vyjádřil starosta švýcarského Bernexu při setkání s paní Olgou.“

Slavnostní benefiční koncert u příležitosti nedožitých 90. narozenin Olgy Havlové uspořádal 14. března Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se spolkem Silou hlasu a Alfredem Strejčkem. Výtěžek ve výši necelého půl milionu bude věnován na pomoc lidem se zdravotním znevýhodněním; foto se svolením Nadace Olgy Havlové
Dny evropského filmu slaví 30. narozeniny
Festival evropského filmu nabídne i letos bohatý výběr zajímavých snímků. Ve dnech 20. - 25. dubna budou k vidění v Praze, Brně a Ostravě, v dalším týdnu pak v kinech po celé republice. Žánrově pestrá přehlídka, kterou otevře česká premiéra italsko-francouzského snímku Nesmírnost s hvězdnou Penélope Cruz v hlavní roli, přinese přes čtyřicet titulů, od výrazných debutů po díla slavných režisérů.
Festival nabídne kvalitní hrané filmy i dokumenty z téměř tří desítek zemí, průřez tvorbou slavného německého režiséra Fatiha Akina, tituly ověnčené cenami z předních festivalů i ty, které se pyšní nominací na Oscara, například belgický film Blízko, irské drama Mlčenlivá dívka nebo citlivý snímek All inklusive. Dny evropského filmu, které jsou od loňského roku soutěžním festivalem, letos zavítají jak do klasických kin Lucerna, Světozor a Přítomnost v Praze, brněnské Scaly a Artu a ostravských kin Etáž a Minikino, tak pod obří kopule Hvězdárny v Brně a ostravského Planetária.

Penélope Cruz v italsko-francouzském dramatu Nesmírnost jako žena, jejíž manželství drží pohromadě už jen děti, a o složitosti jejich dospívání; foto se svolením SMART Communication
Služka vstoupila do českých kin v Pardubicích
V pardubickém kině CineStar se v úterý 14. března uskutečnila exkluzivní česká předpremiéra celovečerního snímku Služka, který vznikl v česko-slovenské koprodukci a filmaři jej z velké části natáčeli přímo v Pardubickém kraji. Film je inspirován stejnojmenným románem Hany Lasicové, která je společně s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou i spoluautorkou scénáře. Historické drama pojednává o dvou dívkách, zmítaných problémy dospívání a citovou nejistotou, které se rozhodnou podlehnout vzájemné přitažlivosti bez ohledu na rozdíly v jejich sociálním postavení a národnosti. Zatímco se v roce 1918 svět koupe v krvavé válce, zápasí služka a panská slečna o právo svobodně žít a milovat.

Zuzana Mauréry, Dana Droppová a Radka Caldová v romantickém dramatu Služka; foto se svolením Tina Botková
V hlavních rolích účinkují Dana Droppová, Radka Caldová, Anna Geislerová, Vica Kerekes, Karel Dobrý, Zuzana Mauréry, Cyril Dobrý, Lukáš Pelč a Marko Igonda. „Pardubický kraj dlouhodobě podporuje vybraná audiovizuální díla, která se nějak váží k našemu kraji. V tomto případě byla vazba zcela evidentní, protože produkce si pro natáčení vybrala zámek ve Slatiňanech, kde již v době jednání s produkcí bylo deklarováno, že se tam natočí naprostá většina záběrů. Natáčení probíhalo v složitých podmínkách covidové pandemie na podzim roku 2020 a na jaře 2021. Kromě 29 natáčecích dní ve Slatiňanech se točilo i dva dny v Železných horách a jeden den v Holicích,“ uvedl k premiéře filmu Alexandr Krejčíř, člen rady Pardubického kraje, zodpovědný za majetek, sport a cestovní ruch.
Zdroj: TV Nova, TV Prima, Česká televize, iDNES, Blesk, Crest Communications, SMART Communication, Pardubický kraj

Vložil: Ela Nováková