Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bronzová spravedlnost a kniha, která předběhla dobu. Horká židle Gabriely Soukalové a spol

18.03.2023
Bronzová spravedlnost a kniha, která předběhla dobu. Horká židle Gabriely Soukalové a spol

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Gabriela Soukalová dokázala ve Světovém poháru vyhrát sedmnáct závodů, šestkrát pak stanula na nejvyšším stupni v týmových závodech. V juniorské kategorii se stala mistryní světa v závodu štafet.

Jan Kraus si do své talk show pozval zástupkyně biatlonové štafety z Olympijských her v Soči. Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veronika Vítková skončily tehdy čtvrté, ale protože ruským biatloistkám byl prokázán nepovolený doping, naše děvčata se posunula na třetí místo. Letos jim po devíti letech konečně byly předány bronzové olympijské medaile.

Veronika Vítková se nemohla dostavit, tři zástupkyně se ale pochlubily olympijskými medailemi a Janu Krausovi jako dárek předaly špendlík do klopy s olympijským znakem. Prý protože ho považují za skvělého sportovce. Tomu se moderátor upřímně zasmál, protože on umí vrcholově jedině fandit. Ale i to ke sportu patří.

 

Gabriela SoukalováNa proslulou červenou pohovku Jana Krause usedla Gabriela Soukalová s někdejšími kolegyněmi ze štafety Jitkou Landovou (vlevo) a Evou Puskarčíkovou

Mluvčí štafety Gabriela

Olympijský výbor předal bronzové medaile ze Soči biatlonistkám až letos v Novém Městě na Moravě. „Čekaly jsme na adekvátní diváckou kulisu,“ usmívala se Gabriela Soukalová. A té se skutečně dočkaly, prý byla možná lepší, než tenkrát v Soči. Jan Kraus připil děvčatům na to, že bylo dosaženo určité spravedlnosti. Devět let totiž trvalo, než se podařilo z Ruska vyžádat originály oněch medailí. Díky malému knoflíčku do klopy si teď Jan Kraus bude připadat trochu jako olympionik, i když pro něj je biatlon přesně ten sport, který by nikdy nedělal. Už protože tam jsou ta trestná kolečka. „Ale zase je tam ta střelba, kde si můžete lehnout,“ obhajovala svůj sport Gabriela Soukalová.

Jenže ta střelba u žen se moderátorovi také moc nelíbila, vyvolává v něm pocit, že taková žena může být nebezpečná i doma. Hlavně ale to trestné kolečko mu nešlo z hlavy. Všichni jedou pryč a ten, kdo udělal ve střelbě chybu, musí jít na ovál sám kroužit... „Alespoň se ta spravedlnost někde na světě projevuje, ne?“ obhajovala smysl trestných koleček Gabriela Soukalová. „Tady jsi udělal chybu, tak tam ji půjdeš odčinit.“

Eva Puskarčíková ovšem přidala, že je to ještě horší, protože člověk musí být i matematik a ta kolečka si pořádně spočítat, když jich jede víc. „Já jsem jela jednou o jedno víc, než abych jela o jedno míň,“ vzpomínala a Gabriela vysvětlila, že za neodjeté kolečko dostávají závodníci dvě trestné minuty, zatímco kolečko jedou tak 25 vteřin. Přitom jim s počítáním nikdo nepomůže, protože rozhodčí nesmějí říct, jestli už to má závodník za sebou, nebo má jet ještě jedno kolo.

 

Gabriela SoukalováDočkat se zasloužené medaile po devíti letech, to už stojí za pořádnou oslavu. A kdysi mimořádně sarkastický Jan Kraus se tentokrát projevil jako pozorný hostitel.

Padesátka s maminkou

Jan Kraus obrátil pozornost ke Gabriele Soukalové, která už závodnickou kariéru pověsila na hřebík před pár lety, ale letos se zúčastila Jizerské padesátky dokonce s maminkou, bývalou vynikající běžkyní na lyžích. „Maminka je pro mě celoživotní motivátorka,“ vyprávěla. „Letos se i přes svůj věk rozhodla, že pojedeme na Jizerskou padesátku. Neběžely jsme sice celou padesátku, ale firemní štafety, což jsou tři kilometry, ale hodně těžké tři kilometry. Byla jsem z toho docela nervózní, protože moje mamka je ve skvělé kondici a nechybělo moc, a byla by mě předjela,“ přiznala Gabriela, že ona se už moc ve sportovní formě necítí.

Mezi knížkou a dokumentem

O Gabriele Soukalové vzniká v těchto dnech dokumentární film. Když skončila s biatlonem, napsala autobiografickou knížku, která způsobila velký rozruch svou upřímností. Dokument se už ale natáčí v jiné době. „Já myslím, že když jsem napsala tu knížku, nějak jsem s ní předběhla dobu. Tehdy neexistovalo ještě takové množství různých výpovědí a podcastů, kde by lidé trochu kápli božskou a mluvili o různých věcech trochu hlouběji, víc zabředli pod povrch. Společnost na to nebyla moc připravená a já jsem zase nebyla připravená na to, jak fungují média.“

Jan Kraus upozornil, že jde hlavně o média, společnost je relativně dobrá, ale média umí rozpoutat bouři. „Teď už to vím,“ přiznala bývalá sportovkyně. „Ale vzpomínám si, že vy jste byl jediný, kdo se mě tehdy zastal,“ poděkovala dodatečně moderátorovi. „Dokument by měl být také otevřený,“ prozradila o novém projektu. „Je to taková cesta na vrchol, takže bych tím chtěla motivovat lidi, aby si šli za svým snem přes všechny překážky. Také věřím, že každý člověk je něčím výjimečný. A stojí za to objevovat sám sebe a zjišťovat, v čem ta výjimečnost spočívá, a nebát se vystoupit ze zajetých kolejí.“

 

Gabriela SoukalováGabriela naznačila, že dokument, který právě natáčí, bude stejně upřímný a otevřený jako její knížka. Možná ještě víc, takže se fanoučci určitě mají na co těšit.

Televizní pokusy

Gabriela Soukalová se zúčastnila StarDance, hlavně se ale věnovala delší dobu moderování pořadu Showtime. Ten nyní opustila, protože ve zpravodajství na Primě došlo k personálním přesunům, kvůli kterým se rozhodla televizi opustit. „Přicházely takové nabídky. Já bych to charakterizovala jako takový pokus. Neměla jsem zkušenost jako moderátorka, šla jsem se do televize něco nového naučit. Jsem ráda, že jsem tu možnost dostala, a musím říct, že ti lidé, kteří vytvářejí zázemí celého pořadu, mi už teď docela chybí.“ Chystá ale jiné projekty, a protože se učí ráda novým věcem, jistě se neztratí.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková