Tenkrát, kdy zpíval Jiří Vašíček. Album Ondřeje Suchého
18.03.2023
Foto: Se svolením Ondřej Suchý (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Zpěvák, který byl kamarádem posluchačů i svých kolegů
Zpěváků, jejichž talent zazářil (ale u některých i zvolna hasl), byla v padesátých letech řada. Ti, kteří slávou přesáhli do let šedesátých, byli většinou pak zastíněni nastalou bigbítovou vlnou a nástupem mladé generace populární hudby. Jedním z těch, na něž zvolna padal stín zapomnění, byl například Richard Adam, Jiří Popper, Jaroslav Čmehil, Čestmír Záruba, ale i majitel sametového hlasu, lyricky laděný baryton Jiří Vašíček. A právě toho jsem si dnes vybral pro své vzpomínání. Na mnohé další přijde časem také řada.
Při natáčení Vašíčkova rozhlasového vzpomínání do zábavného pořadu Padesátník
Byly to písničky, které poznamenaly mé dětství a které mě jednoho dne přivedly do Domova pro seniory v dejvické Thákurově ulici č.10, kde spolu prožívali poklidné dny manželé Vašíčkovi. Jiří Vašíček měl na přelomu padesátých a šedesátých let řadu krásných písní: Píseň o mušli, Tulipány z Amsterdamu, Tenkrát, tenkrát, Měsíční řeka, Malé náměstí, Praha je zlatá loď…
Velkými Vašíčkovými hity byly také české verze písní slavných francouzských zpěváků, Yvese Montanda (Řidičská) a Gilberta Bécauda (V den kdy se vrátí déšť a Země odkud přicházím). Posledně jmenovanou Bécaudovu píseň, která byla ústřední melodií stejnojmenného hudebního filmu z roku 1956, si můžete připomenout:
Přestože se Jiří Vašíček celý život potýkal se zdravotním handicapem, dokázal ještě v začátku šedesátých let vyprodat legendární Lucernu. O jeho nemoci se podrobně rozepsal v knížce Začínáme od Adama populární konferenciér a textař Vladimír Dvořák: „Sotva se dvouletý Jiří naučil chodit, stihla ho krutá rána, jeho nohy, zrovna donucené poslouchat vůli, byly zčistajasna ochrnuty dětskou obrnou. Tenkrát, v roce 1935, byla obrna strašlivou veličinou mezi nejméně poznanými chorobami – nebylo léků a nebylo ani dostatečné zkušenosti lékařů. Jirkova matka činila všechno možné, aby synka zachránila. Vozila ho na masáže, do lázní i k bylinkářům, radila se s profesory i šarlatány, a přestože ani jeden z manželů Vašíčkových nedoufal v obrat, ochrnutí nakonec přece jenom ustoupilo. Zesláblé svaly odpíraly poslušnost, ale malý Jirka měl neúnavnou pevnou vůli. Učil se trpělivě znovu chodit a brzy nejhorší překonal. Jen pravá noha, trochu kratší, si docela říci nedala. Trápila a trápila. Připravila Jiřímu mnoho trpkosti, nedokázala však zlomit jeho chuť do života.“
Fotografie ze zpěvákova alba: Čtrnáctiletý Jiří se svými sestrami-dvojčaty, Květou a Jaroslavou
Jiří Vašíček se vyučil jemným mechanikem a osm let pracoval v optické výrobě. Na otázku, jak se dostal ke zpívání, odpověděl: „Náhodou. Sestřenice mě pozvala na zkoušku souboru Julia Fučíka. Tam jsem začínal jako sborový zpěvák a odcházel po několika letech jako sólista. Nejkrásnější chvíle v životě jsem strávil právě v tomto souboru, díky němuž jsem se dostal na festival mládeže do NDR a především do Finska v době olympijských her.“
Proseděl jsem v devadesátých létech u Vašíčků hodně hodin. Dověděl jsem se, že nejoblíbenější zpěvákovou činností jsou šachy, na které si v Domově našel stálého partnera, a také že za svým kolegou přicházel občas zpěvák Richard Adam, stejně jako i někteří věrní ctitelé. Zažil jsem tu na návštěvě například manžele Guothovy (díky nimž mám několik památečních fotografií včetně té, na které si s panem Vašíčkem zrovna u mikrofonu povídáme). Tehdy jsem také dostal nápad, že bych využil náš rozhovor a zveřejnil při té příležitosti adresu, na kterou by mohli zpěvákovi fanoušci posílat své pozdravy. Manželé Vašíčkovi s tím souhlasili a tomu, co je pak čekalo po odvysílání pořadu, nemohli uvěřit – denně jim přicházely desítky, ba i stovky pohlednic a dopisů! Jednoho dne, kdy už zásilek přišlo přes 330, napsala mi paní Vašíčková dojemný vzkaz s ukázkou několika dopisů.
Vašíčkova manželka Milena byla trvale upoutaná na lůžku
Jiří Vašíček zemřel v roce 2001, dva roky po své manželce, ve věku 68 let. Rok předtím mu byla udělena cena nadace Život umělce Senior Prix a vyšlo mu LP Píseň o mušli, druhé v životě, které obsahovalo jeho největší hity.
Podle slov kamaráda, zpěváka Richarda Adama, byl příčinou Vašíčkovy smrti infarkt.
Jiří Vašíček nazpíval za život na 400 písní a letos si připomeneme jeho nedožité devadesátiny.
Zpěvákův věčný úsměv
Vložil: Ondřej Suchý