Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepřehlédnutelná i nepřeslechnutelná. Za svou image, kterou si pěstovala, zaplatila cenu nejvyšší. Tajnosti slavných

15.03.2023
Nepřehlédnutelná i nepřeslechnutelná. Za svou image, kterou si pěstovala, zaplatila cenu nejvyšší. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Východočeské divadlo Pardubice

Popisek: Jiřina Jelenská při oslavě šedesátých narozenin

FOTO / VIDEO Vždy v dobré náladě, oplácaná postava, tváře jako slabikáře a pusa, která jela jako kolovrátek. Nezaměnitelnou image a téměř nezničitelný smysl pro humor. právě to u ní režisér Troška tolik miloval.

Vzpomínáte si na kuchařku Stelu, která svou nešikovností notně potrápila výtvory osazenstva brněnské pátračky v populárním seriálu Četnické humoresky? Pseudonym jí vymyslel spolužák, který se proslavil svými fejetony, publicista a spisovatel Rudolf Křesťan. Pocházela totiž z městečka Horní Jelení v lesích Třebechovické pánve, bohatých na zvěř, jehož historicky prvním držitelem byl král Jiří z Poděbrad. Skvělá komička Jiřina Jelenská ztvárnila na 140 filmových i televizních postav, z toho téměř osmdesát větších, velké hlavní role se ale nikdy nedočkala.

 

Jelenská Tréma

V bakalářské povídce z roku 1980 Tréma; foto se svolením Česká televize

Hradecká hvězda

Vlastním jménem Jiřina Vašků se narodila 21. prosince 1942 v Horním Jelení a už v dětství jí zavoněly divadelní šminky díky otci Jiřímu Vašků, dlouholetému členovi souboru šumperského divadla. V roce 1960 odmaturovala na gymnáziu v Karlových Varech, a pak bez jakékoli herecké průpravy zamířila rovnou jako elévka do souboru Těšínského divadla. Po dvou letech dostala angažmá v Šumperku, kde prožila na scéně Severomoravského divadla dalších patnáct sezón. V roce 1977 přijala nabídku Divadla Vítězného února v Hradci Králové a poslední angažmá jí nabídlo v roce 1998 Východočeské divadlo Pardubice, do jehož souboru nastoupila už společně s manželem Václavem Duškem. Na jeho jevišti zářila jako výrazná představitelka mimo jiné v představeních Hello, Dolly!, Krvavá svatba, Čarodějky ze Salemu, Revizor či Její pastorkyňa.

 

Jelenská Třetí patro

Vrátná Šimáčková v seriálu Třetí patro; foto se svolením FTV Prima

Napoprvé rovnou do trezoru

Před filmovou kamerou stanula v době nastupující normalizace, takže její první postava v dramatu Archa bláznů, inspirovaném povídkou A. P. Čechova Pavilón č. 6, čekala na své publikum v trezoru dlouhých dvacet let. Slovenský režisér Ivan Balaďa totiž nakonec film nesměl ani dokončit, takže měl nakonec premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech až v roce 1990. Po několika malých rolích v televizních inscenacích si zahrála v roce 1977 konečně první pojmenovanou vedlejší postavu v slovenském psychologickém dramatu Štefana Uhera Penelopa, kvůli angažmá na „oblasti“ ale zůstala navždy představitelkou vedlejších rolí. Filmaři si ji rychle zařadili do škatulky, takže její hrdinky byly stereotypní, komické starší, otravné či dobrosrdečné ženy. Výraznou příležitost, hodnou svého talentu, se nikdy nedostala.

 

Slunce, seno, erotika:

Táto, vyndej tu žvejkačku!

Takhle peskovala svého filmového manžela, předsedu zemědělského družstva Rádla, před čtyřiceti lety v nesmrtelné trilogii Slunce, seno… a do povědomí filmových diváků se dostala především díky režisérovi Zdeňku Troškovi. Poprvé ji ale obsadil jako učitelku Květovou ve své předchozí rodinné komedii Bota jménem Melichar a stala se jeho oblíbenou hudrmanicí. Díky výraznému projevu byla vždy nepřehlédnutelná, takže si ji určitě vybavíte jako hamižnou dceru Julinku v dramatu Karla Kachyni Pozor, vizita!, sestru na záchytce Růženu, přezdívanou Majka, v hořké komedii Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí či jako chlípného mnicha Bruna v hororové parodii Jaroslava Brabce Krvavý román. „Přes dvě hodiny mě líčili, vyholovali mi vlasy, natírali zuby, až jsem o ně po natáčení přišla. Museli mě připravit tak, abych byla jó pěkná zrůdička,“ vzpomínala na jeho natáčení.

 

Jiřina Jelenská Václav Dušek Sešitky chrámové pěvkyně

S manželem Václavem Duškem v roce 1999, v tragikomedii Sešitky chrámové pěvkyně; foto se svolením Východočeské divadlo Pardubice

Hradecké kabarety

Svůj komediální talent uplatnila i v královéhradeckém rozhlase, kde vytvořila desítky rolí. Popularitu posluchačů jí vynesla především účast v Kabaretní vinárně na Kuksu, na které autorsky spolupracoval legendární Darek Vostřel a vystupovala v ní dlouhá řada populárních herců, mimo jiné i Helena Růžičková, Stella Zázvorková, Jiří Lír či Jan Skopeček. Ještě mnohem víc si ale jejího umění užili televizní diváci, nechyběla totiž v dlouhé řadě populárních seriálů, od Létajícího Čestmíra přes Vlak dětství a naděje a Sanitku po vrátnou Šimáčkovou v seriálu o starostech, radostech a prvních láskách učňovské mládeže Třetí patro, který natočil v roce 1985 Karel Smyczek podle knihy Ivo Pelanta. V některých titulcích je uvedena i jako Jiřina Dušková, protože byla manželkou herce Václava Duška.

 

Jelenská Četnické humoresky

Kuchařka Stela v Četnických humoreskách; foto se svolením Česká televize

Krutá daň za image

Její nejvýraznější seriálovou postavou se stala prachmizerná kuchařka Stela v Četnických humoreskách. Populární četnický seriál režiséra Antonína Moskalyka a jeho dcery Pavlíny se stal Jiřininým posledním natáčením. Pak už musela na další kariéru předčasně rezignovat kvůli vážné nemoci. Z běžného života ji vyřadila těžká cukrovka, k níž přispěla i její nadváha, a připravila jí velké utrpení včetně dvojí amputace nohy. Skvělá komička Jiřina Dušková zemřela ve spánku 27. března 2007.

(zdroje: Wikipedie, ČSFD, FDB, Český film, Východočeské divadlo Pardubice, Česká televize)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská