Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do srdce temnoty. Výrazný herec s drsnou vizáží, kterou kamera miluje... Stanislav Majer ale tyhle titulky rád nemá. VIP skandály a aférky

14.03.2023
Do srdce temnoty. Výrazný herec s drsnou vizáží, kterou kamera miluje... Stanislav Majer ale tyhle titulky rád nemá. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Stanislav Majer je nyní v centru pozornosti díky minisérii Zákony vlka.

My si ale Conradův geniální titul odpustit nemohli… Kluk z vesničky, kde nebyla ani základní škola, trochu naivní, trochu hloubavý. Jediné, co uměl, bylo v pravou chvíli si říct o práci, která se mu líbila. Dnes působí Stanislav Majer mezi hereckými profesionály zcela samozřejmě, přestože otrkat se musel jen a jen praxí na jevišti. Kamera ho miluje, protože má výraznou fotogenickou tvář, se kterou může hrát padouchy i hrdiny, stačí jen někde víc přidat a někde zase ubrat na dynamice projevu.

V těchto dnech láká televize Prima diváky na nový seriál Zákony vlka a zároveň se v kinech blíží premiéra temného dramatu Hadí plyn. V hlavních rolích seriálu i filmu uvidíme Stanislava Majera, který se v obou případech převtělil do rozporuplných hrdinů, jejichž život lavíruje mezi světlem a tmou, spravedlností a zločinem, láskou a krutostí.

 

„Rozhovor byl určen pro Primu k připravované minisérii Zákony vlka. Tomuhle zbytečnýmu plátku jsem nedal souhlas k jeho zveřejnění. Naprosto stupidní titulek – brutálně a nechutně vytržený z kontextu – snad ani nemá smysl komentovat. Tak jen hlásím: Ne, nechci se zabít. Jen mám pocit, že mě někdo znásilnil. A svůj temný život neuzavírám. Právě naopak!“ okomentoval jednu z titulek časopisů, jichž má nyní více, Stanislav Majer. Foto se svolením Stanislav Majer

Vlci vyjí v brdských lesích

Jednou z vlajkových lodí nové streamovací videoslužby Prima+ je detektivní minisérie Zákony vlka se Stanislavem Majerem a Lindou Rybovou v hlavních rolích. Osmidílný strhující příběh Roberta Geislera a Gabriely Erleové režíroval Marek Najbrt. Někdejší kriminálník Robert se shodou okolností po propuštění z vězení ocitá na druhé straně zákona, když se po autonehodě dostane k dokladům policisty, mířícího do nového působiště v zapadlé vesnici v pohraničí. Roberta sem ovšem nepřivádí snaha začít nový život, ale naopak vypořádat se s minulostí, zejména se vztahem k milence Sáře. Za vším je ale hlavně pěkných pár ukradených diamantů, jejichž stopy vedou právě do tohoto bohem zapomenutého kraje.

 

Zákony vlka s Lindou Rybovou

„Zákony vlka jsou z pohledu herce zajímavě napsané, je co hrát. Robert není typický hrdina, je to lupič a já jsem loupežníka ještě nikdy nedělal. Přesvědčil mě nejen příběh, ale i lokace. Brdy jsou nádherné, plné říček, rybníků a panenských lesů, které jsou tak hluboké, že se v nich nechcete ztratit,“ říká Stanislav Majer (natáčelo se v brdských lesích) v promo rozhovoru na zeny.iprima.cz.

 

Zákony vlka

Ještě jednou Srdce temnoty

Na motivy příběhu Josepha Conrada Srdce temnoty, jenž se dočkal několika filmových podob včetně Coppolovy slavné Apokalypsy Now, vzniká snímek režiséra Davida Jařaba Hadí plyn. V novele pluje vypravěč do nitra Afriky, kde místo uznávaného obchodníka najde šílence bez tváře. Apokalypsa se odehrává během války ve Vietnamu a Jařabova dramatizace pro Divadlo Komedie, která se stala i scénářem pro film Hadí plyn, posílá hrdinu na divoký Balkán, kde nachází hledaného bratra, zástupce japonské a americké firmy, v obklopení ilegálních uprchlíků z Afriky. Současně však na dobrodružné výpravě podniká Majerův hrdina i cestu do vlastního nitra, kde se ocitá na hraně reality a snu, včetně vztahu k násilí a sexualitě. Stanislav Majer si ve filmu zopakoval roli, se kterou slavil úspěch už na jevišti Divadla Komedie, temné drama muže, který se s každým krokem na neznámé nebezpečné území noří také hlouběji do své duše. Film Hadi plyn bude mít premiéru v září letošního roku.

 

Hadí plyn, foto se svolením Total film

Z Hříškova až na kraj světa

Stanislav Majer pochází z malé vesnice Hříškov, odkud musel autobusem dojíždět už na základní školu do Panenského Týnce. To trvalo dvacet minut. Horší to začalo být, když se rozhodl pro truhlářské učiliště a dojížděl do Hamru u Litvínova, což obnášelo vstávání ve čtyři ráno a cestu za tmy se čtyřmi přestupy. Navíc místo toho, aby se učil práci se dřevem, mlátil do sebe díly prefabrikovaných kuchyňských linek. V rozhovoru pro Marianne vzpomíná, že se vyučil s odřenýma ušima. Nastoupil do továrny v Lounech s nadějí, že se tam doučí praxí, jenže ho nechali jen brousit lepidlo z dýhy. Jednoho dne se rozhodl udělat ráznou změnu.

 

Místo činu Ostrava, foto Česká televize

Okukoval často u pětihvězdičkového hotelu s luxusní restaurací a když zjistil, že hledají číšníka, šel se o tu práci ucházet. V montérkách ho vyhnali, tak se vyšvihl do parádního oblečení a šel tam znovu. Psal se začátek 90. let a děly se věci nečekané. Majitel hotelu byl chytrý, vzdělaný, kulturní a – chápavý. Rozhodl se dát mladému muži bez zkušeností a praxe šanci. Tak se stal z truhláře číšník, který za pár týdnů suverénně porcoval langusty a griloval steaky. Jenže ho čekala vojna. Během náhradní vojenské služby v Lounech ho manželka majitele hotelu, se kterým se spřátelil, vzala do divadla na Bambušky.

 

V inscenaci Konzervativec v Divadle Komedie, foto se svolením MDP

Tři bratři Bambuškovi provozovali v té době alternativní divadlo, kterému Stanislav Majer sice vůbec nerozuměl, ale moc se mu líbilo. A tak se zase sebral a šel se k Bambuškům ucházet o práci. Napoprvé se to nepodařilo, pak se ale jednou potkal s Miroslavem Bambuškou na ulici, on zrovna sháněl náhradu za jednu účinkující a nabídl tu práci Majerovi. U Bambušků pak zůstal osm let, jak říká, osm let totální divadelní euforie, vydupávání divadla ze země. Cesta ale vedla dál – do Činoherního studia v Ústí, a nakonec i do Prahy, do Divadla Komedie a Na Zábradlí. Z nesmělého kandrdase se stal zodpovědný profesionál, který exceluje v obtížných dramatických rolích, momentálně třeba v Moskoviádě nebo Kacířských esejích o posledním období života filozofa Jana Patočky.

 

Částečný portrét z černobílého filmu Krajina ve stínu, foto se svolením Bontonfilm

Politik, policista, chladný obchodník i oloupený lupič

Pohledného herce s výraznými rysy si producenti televizních seriálů všimli rychle. Jako všehoschopný politik Miller se objevil v Ulici, kde nehezky zamíchal karty vztahů v rodině Nyklových. Ve volné sérii mysteriózních detektivek Detektivové od Nejsvětější trojice si zahrál policistu a tuhle roli si zopakoval i v Místu činu Ostrava. Svéráznou parodii na detektiva mu přinesla Osada.

 

S Ivanou Chýlkovou v Osadě, foto se svolením Česká televize

V První republice se objevil jako švihák a protřelý obchodník Hans von Lippi, kterého si z donucení vzala Irena Valentová. Seriálových rolí má Stanislav Majer na kontě dlouhou řadu, nyní ho tedy uvidíme jako tajemného lupiče, který se mávnutím proutku osudu mění v policistu v seriálu Zákony vlka. Film si dal s větší příležitostí v případě tohoto herce poněkud na čas, nakonec si ale v roce 2013 hlavní mužskou roli vysloužil v osudovém dramatu Líbánky, kde si zahrál po boku Ani Geislerové.

 

S Janou Plodkovou na MFF Karlovy Vary, foto se svolením KVIFF

Milují vaše děti duhové jednorožce?

Dětský seriál Mia a já má 4 série a přes sto dílů, vysílá se ve 170 zemích světa a na YouTube eviduje 1,5 miliardy zhlédnutí. Podobně jako Tlapková patrola nebo My Little Pony patří mezi dětské fenomény. Deset let od vzniku míří do kin jeho celovečerní verze s úplně novým a samostatným dobrodružstvím, které seriálový svět doplňuje a rozšiřuje. Příběhy dívky Mii kombinují herce skutečného světa a animované postavy světa Centopie ukrytého v knize, kam se Mia pomocí kouzel umí přemístit. V barevné zemi okřídlených elfů a mytických jednorožců získává i ona podobu elfky, stává se z ní příkladná hrdinka a vedle zábavy a veselí musí se svými přáteli často čelit i zlu a prokázat odvahu. Postaví se zlovolnému Toxorovi, zloduchovi v podobě ropuchy. Toxor proměňuje veselé okřídlené elfy v armádu bezduchých otroků a s jejich pomocí chce celou Centopii ovládnout a vše hezké navždy zničit. Mia musí najít tři kouzelné kameny a také jedinečného bouřkového jednorožce, aby měla šanci Toxora zastavit a ve velké bitvě o osud Centopie ho porazit.

 

V kinech uvidíme celovečerní film Mia a já ve filmu od 27. dubna. Foto se svolením Bontonfilm

Bára Štěpánová se představuje jako zpěvačka lidovek Petra Bendeho

Petr Bende natočil nový videoklip k písničce o lásce a válce a k duetu pozval Báru Štěpánovou. Vlastně to není žádná novinka. Známá herečka se objevila už v Bendeho videoklipu Tisíce cest. Zpěvák ji poté neváhal pozvat na své vánoční turné, kde hostovala a kde ji svému publiku představil především jako zpěvačku. Celé turné provázela skladba, kterou Bára Štěpánová vybrala a Petr Bende ji hudebně upravil pro svou kapelu a cimbálovku. Píseň Dezertér není jedna z těch nově složených, přesto se nyní přihlásila o slovo v novém kabátu.

 

Foto se svolením Supraphon

„Tuhle písničku znám dlouho. Vzhledem k tomu, že není úplně ‚holčičí‘, sama jsem ji nikdy nezpívala. Zpívali jsme ji občas s Františkem Černým z Čechomoru. Když mně Petr nabídl hostování na svém vánočním turné, zkusila jsem, zda by si ji se mnou nezazpíval – tedy pokud by se mu líbila – a klaplo to. Měla jsem z toho obrovskou radost. A já se radovat umím!“ představila nový videoklip s úsměvem Bára Štěpánová. 

Chinaski odstartovali letní turné v Londýně

Koncertní sezonu zahájila populární kapela Chinaski o posledním únorovém víkendu v Londýně. Zcela zaplněnému klubu Venue 229 hudebníci nejprve naservírovali celé aktuální album Frihet a poté přidali největší hity z celé kariéry. Několik stovek Čechů a Slováků, kteří v britské metropoli žijí nebo se na koncert vypravili z Česka a Slovenska, nechtělo muzikanty pustit z pódia. Ti se pak fanouškům podepisovali až do půlnoci. „Nedávno jsem byla ve stejném klubu na legendárních UK Subs a všimla jsme si v programu Chinaski. Jejich koncert mě ve finále bavil mnohem více. Mezi lidmi to dnes přímo jiskřilo. I když v první půlce hráli jen novou desku, lidi si ji zpívali a bylo vidět, že písničky znají. Chinaski ale moc dobře vědí, že u nich skvěle fungují i staré fláky. Takže Víno, Tabáček, Kapradí, Každý ráno nebo Klára, zpíval naplno úplně každý,“ řekla po koncertu Monika Dokoupilová, která žije a pracuje v Londýně.

 

Foto se svolením Brainzone

Podobnou atmosféru mohou podle Martina Pokorného z managementu Chinaski posluchači zažít i na turné Open Air Léto´23, které začne v květnu. „Na návštěvníky čekají krásná místa pod širým nebem, včetně zámeckých zahrad, přírodních amfiteátrů a letních kin,“ upřesňuje Pokorný. Chinaski se postupně zastaví v Praze, Příbrami, Českém Krumlově, Litoměřicích, Potštejně, Olomouci, Sušici, Vranově, Kutné Hoře, Sychrově, Boskovicích, Čeladné, Litomyšli, Lokti a Plzni. „Na některá místa se s chutí vracíme, na jiných zahrajeme úplně poprvé. Na všechny koncerty se ale už teď těšíme,“ říká zpěvák Michal Malátný.

Zdroj: iDnes, Prima TV, Marianne, i-divadlo, CSFD, Bontonfilm, Supraphon, Brainzone

 

Vložil: Ela Nováková